Zamknij
Zobacz!

Mity i fakty na temat fotowoltaiki

artykuł sponsorowany + 00:00, 18.12.2019
Skomentuj

Panele fotowoltaiczne i ich instalacja to z każdym rokiem coraz bardziej popularny sposób na pozyskiwanie energii. Decyzja co do ich instalacji nie jest taka prosta, a opinii, szczególnie w internecie, spotkać można naprawdę wiele. Aby nie dać się złapać tym nieprawdziwym, przedstawiamy najpopularniejsze mity i fakty na temat fotowoltaiki.

Fotowoltaika jest bardzo droga

Mit! Koszty instalacji paneli słonecznych cały czas spadają. Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej od 2008 roku ceny ogniw obniżone zostały o około 80%. Być może stąd bierze się mit o wysokim wydatku – nie porównuje się cen, tylko wierzy w te, które obowiązywały przed kilkoma laty. Dodatkowo istnieją różnego rodzaju dodatki, współfinansowania i dotacje, jak np. Program „Mój Prąd”, dzięki któremu dotacja może pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji fotowaltaicznej, przy czym kwota ta nie przekroczy 5000 zł.

Producent i rodzaj ogniw nie mają znaczenia

Mit! Moduły podzielić można na: monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe, i różnią się od siebie nie tylko materiałem wykonania, ale również wydajnością oraz – co za tym idzie - ceną. Każdy z tych typów sprawdzi się lepiej w nieco innych warunkach instalacji. Dla osób chcących porównać ceny i opinie na temat różnych producentów paneli polecamy ranking dostępny na stronie: https://fotowoltaikaonline.pl/producenci. Tam też znajdziemy kalkulator, dzięki któremu poznamy przybliżoną cenę instalacji fotowoltaiki w naszym domu. Jedyne co musimy zrobić to wypełnić formularz, a w kilka minut dostaniemy wycenę od lokalnych firm zajmujących się panelami słonecznymi.

Panele słoneczne nie działają w nocy

Fakt! Rozwiązaniem tego jest odpowiednie bilansowanie energii elektrycznej z sieci oraz tej wyprodukowanej przez panele za dnia. Innym sposobem na wykorzystanie potencjału ogniw fotowoltaicznych w pełni jest magazynowanie wytworzonego prądu w specjalnych, żelowych akumulatorach. Wiąże się to wprawdzie z dodatkowym wydatkiem, jednak umożliwia energetyczne usamodzielnienie się gospodarstw domowych.

W Polsce jest za mało słońca, aby inwestycja się zwróciła

Mit! Nasłonecznienie w Polsce jest wystarczające dla produkcji energii odnawialnej pochodzącej ze słońca. Ten mit łączy się z innym, mówiącym o tym, że panele nie działają w pochmurne dni – ogniwa fotowoltaiczne o wysokiej wydajności podczas mniej słonecznych dni produkują jedynie o 1-2% mniej energii. Dla paneli wystarczy rozproszone światło, a dodatkowo, lepiej pracują w chłodniejsze dni, niż w upały.

Zabrudzone panele to niższa wydajność

Prawda! Instalacje fotowoltaiczne należy czyścić z kurzu co najmniej raz w roku, jednak najczęściej dzieje się to samoistnie przez spadający deszcz. W miejscowościach, w których występuje duże zapylenie lub zanieczyszczenie powietrza, zaleca się samodzielne usunięcie kurzu. Zabrudzenia na panelach mogą powodować obniżenie wydajności do około 5%.

Pozyskaną energię można sprzedać

Prawda! Sprzedać można tę część energii, która będzie stanowić nadwyżkę. Służy temu instalacja typu on-grid, czyli taka integrująca fotowoltaikę i sieć elektryczną. W półrocznym okresie rozliczeniowym z dostawcą energii odliczona zostaje ilość energii słonecznej przekazana do sieci latem od ilości energii pobranej zimą. Nie tylko możemy nie płacić nic za pobraną zimą energię, ale też uda się zarobić na nadwyżce - chociaż na razie nie są to ogromne kwoty.

Instalacja paneli fotowoltaicznych wymaga pozwolenia na budowę

Mit! Znowelizowane Prawo Budowlane mówi, że montaż urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy do 40 kW nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Inaczej wygląda sytuacja w momencie przerabiania konstrukcji dachu lub przenoszenia okien pod kątem instalacji ogniw, ale samo położenie paneli nie wymaga od nas żadnych pozwoleń.

Mamy nadzieję, że obalone przez nas mity pozwolą na spojrzenie na fotowoltaikę w innym, lepszym świetle.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Małopolskie: czwarta doba obławy za 57-latkiem, podejrz

Gorlicka policja pomaga ? Oni są zdolni do współuczestniczenia we włamaniu do mieszkalnych budynków (Bartne) i w lepianiu mandatów za drobne drogowe przewinienia. Bardziej serio. Jest to blamaż polskiej policji, Siemoniaka i Kamysza. Zresztą nie pierwszy. Prezent od oligarchów o mało nie *%#)!& jaj byłemu komendantowi, obecny uczestniczy w wypadku. Nie dojechal do powodzian. Strzelają do niewinnych istot, ranią nawet siebie. Przykre ! Powinny posypać się dymisje. Czas najwyższy.

Julian

01:21, 2025-07-01

Małopolskie: czwarta doba obławy za 57-latkiem, podejrz

Tylko list gończy z odpowiednią nagrodą jest w stanie spowodować, że ktoś kto mu pomaga, w końcu go wyda. W pojedynkę na dłuższą metę nie ma szans.

Dead or alive

00:18, 2025-07-01

Małopolskie: czwarta doba obławy za 57-latkiem, podejrz

w sobotę o godzinie 22 duda znowu się pojawił na miejscu zbrodni oddawał strzał do policji to dlaczego policja zamiast szczelać do mordercy tego nie zrobiła bała się go widocznie duda im zwiał w tedy jak by mu dali szczał to by już był w więzieniu. po 2dlaczego wcześniej nie zatrzymali jak miał zakaz zbliżania i się wygrażał. Szkoda młodych i rocznego dziecka które zostało bez rodziców straszna tragedia😭😭

xxx

23:16, 2025-06-30

Małopolskie: czwarta doba obławy za 57-latkiem, podejrz

Ten gość na pierwszym planie zdjęcia zabawny bo ten stalowy hełm przebije każdy pistolet. Gdyby miał niemiecki hełm z czasów wermachtu to byłby znacznie lepiej chroniony przrd postrzałem. To chyba tylko na pokaz ubrał.

Myśliwy Waldek

23:09, 2025-06-30

0%