Zamknij

Ból gardła w nocy - jak pozbyć się uciążliwego objawu?

artykuł sponsorowany + 00:00, 22.11.2019 Aktualizacja: 07:27, 26.11.2019
Skomentuj

Ból gardła w nocy to nieprzyjemna, męcząca dolegliwość, która zaburza sen i obniża komfort funkcjonowania w ciągu dnia (ze względu na niewystarczającą ilość snu i brak odpowiedniej regeneracji organizmu). Może sygnalizować rozwój różnych stanów chorobowych lub być skutkiem spania w pomieszczeniu ze zbyt suchym powietrzem, które podrażnia błonę śluzową gardła. Jak zwalczyć silny ból gardła w nocy? Czy domowe sposoby faktycznie mogą przynieść choremu ulgę i złagodzić ten uciążliwy symptom?

Przyczyny bólu gardła w nocy

Istnieje wiele czynników sprawczych bólu gardła w nocy, na który skarżą się pacjenci odwiedzający lekarza rodzinnego. Do głównych przyczyn nocnego bólu gardła zalicza się:

  • infekcje wirusowe, grzybicze oraz bakteryjne,
  • palenie papierosów i notoryczne przebywanie w zadymionych miejscach,
  • zbyt suche, gorące powietrze (oraz klimatyzacja, która wysusza błony śluzowe),
  • alergie (zwłaszcza wczesną wiosną, gdy rozpoczyna się sezon pylenia traw i drzew).

Objawem jakich chorób jest ostry ból gardła w nocy? W przypadku podłoża wirusowego, najczęściej nocne dolegliwości bólowe dróg oddechowych są zwiastunem przeziębienia. W szczególności, jeśli pacjent obserwuje u siebie objawy, takie jak: nieżyt nosa, stan podgorączkowy, lekką chrypkę, mokry kaszel i ból zatok. Inna, możliwa przyczyna to angina, przy której silny ból gardła może promieniować do uszu, a węzły chłonne podżuchwowe są wyraźnie powiększone. Omawiany objaw występuje też przy:

  • zapaleniu błony śluzowej gardła,
  • chorobach zakaźnych, takich jak: odra, błonica,
  • chorobie refluksowej żołądka,
  • chorobach zębów i dziąseł,
  • nowotworach gardła i krtani.

Jak zwalczyć ból gardła w nocy?

Aby móc skutecznie pozbyć się bólu gardła w nocy, należy postawić odpowiednią diagnozę - rozpoznać źródło tego objawu. Oczywiście, można próbować łagodzić dolegliwości bólowe, dbając o odpowiednie nawilżenie błony śluzowej gardła. Na aptecznych półkach dostępne są leki przeciwbólowe oraz pastylki do ssania z witaminą C, miodem i propolisem, które skutecznie eliminują suchość oraz podrażnienie gardła. W przypadku rozpoznania stanu zapalnego gardła, natychmiastową ulgę i miejscowe działanie znieczulające przyniesie też roztwór do płukania gardła, zawierający w swoim składzie benzydaminę. Jeśli nocny ból gardła wynika z reakcji alergicznej lub choroby refluksowej żołądka, konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia (wizyta u alergologa, gastroenterologa).

Domowe sposoby na ból gardła w nocy

Jakie naturalne, domowe sposoby zmniejszą ból i pozwolą choremu przespać spokojnie noc? Ulgę przy bólu gardła w nocy mogą przynieść płukanki wody z solą powtarzane kilka razy w ciągu dnia oraz wieczorem, przed snem. Pomocne będą też inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych (miętowego, eukaliptusowego) oraz napar z siemienia lnianego, który ma działanie nawilżające. Należy zrezygnować z kofeiny i alkoholu oraz prowadzić oszczędzający tryb życia, szczególnie jeśli przyczyną bólu gardła jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Warto też dostarczać organizmowi minimum 2 l płynów dziennie (pić ziołowe herbaty z korzenia lukrecji, rumianku i mniszka lekarskiego) oraz zadbać o nawilżenie sypialni, często wietrząc pomieszczenie (warto wspomnieć, że optymalna wilgotność powietrza to 40-60%).

Podsumowując, ból gardła w nocy może być manifestacją wielu stanów chorobowych lub wynikiem spania w klimatyzowanym pomieszczeniu z suchym powietrzem. Popularne preparaty apteczne, dostępne bez recepty i tradycyjne, domowe sposoby łagodzenia bólu mogą przynieść pacjentowi znaczną ulgę. Jednak, jeśli objaw ten nasila się lub utrzymuje co najmniej 2 tygodnie – wskazana jest konsultacja lekarska. Doświadczony specjalista postawi właściwą diagnozę i wdroży optymalne leczenie, które zwiększy szansę na szybki powrót do zdrowia.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

telefon    do      ltelefon do l

0 1




23:29, 24.10.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%