Ból gardła w nocy to nieprzyjemna, męcząca dolegliwość, która zaburza sen i obniża komfort funkcjonowania w ciągu dnia (ze względu na niewystarczającą ilość snu i brak odpowiedniej regeneracji organizmu). Może sygnalizować rozwój różnych stanów chorobowych lub być skutkiem spania w pomieszczeniu ze zbyt suchym powietrzem, które podrażnia błonę śluzową gardła. Jak zwalczyć silny ból gardła w nocy? Czy domowe sposoby faktycznie mogą przynieść choremu ulgę i złagodzić ten uciążliwy symptom?
Istnieje wiele czynników sprawczych bólu gardła w nocy, na który skarżą się pacjenci odwiedzający lekarza rodzinnego. Do głównych przyczyn nocnego bólu gardła zalicza się:
Objawem jakich chorób jest ostry ból gardła w nocy? W przypadku podłoża wirusowego, najczęściej nocne dolegliwości bólowe dróg oddechowych są zwiastunem przeziębienia. W szczególności, jeśli pacjent obserwuje u siebie objawy, takie jak: nieżyt nosa, stan podgorączkowy, lekką chrypkę, mokry kaszel i ból zatok. Inna, możliwa przyczyna to angina, przy której silny ból gardła może promieniować do uszu, a węzły chłonne podżuchwowe są wyraźnie powiększone. Omawiany objaw występuje też przy:
Aby móc skutecznie pozbyć się bólu gardła w nocy, należy postawić odpowiednią diagnozę - rozpoznać źródło tego objawu. Oczywiście, można próbować łagodzić dolegliwości bólowe, dbając o odpowiednie nawilżenie błony śluzowej gardła. Na aptecznych półkach dostępne są leki przeciwbólowe oraz pastylki do ssania z witaminą C, miodem i propolisem, które skutecznie eliminują suchość oraz podrażnienie gardła. W przypadku rozpoznania stanu zapalnego gardła, natychmiastową ulgę i miejscowe działanie znieczulające przyniesie też roztwór do płukania gardła, zawierający w swoim składzie benzydaminę. Jeśli nocny ból gardła wynika z reakcji alergicznej lub choroby refluksowej żołądka, konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia (wizyta u alergologa, gastroenterologa).
Jakie naturalne, domowe sposoby zmniejszą ból i pozwolą choremu przespać spokojnie noc? Ulgę przy bólu gardła w nocy mogą przynieść płukanki wody z solą powtarzane kilka razy w ciągu dnia oraz wieczorem, przed snem. Pomocne będą też inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych (miętowego, eukaliptusowego) oraz napar z siemienia lnianego, który ma działanie nawilżające. Należy zrezygnować z kofeiny i alkoholu oraz prowadzić oszczędzający tryb życia, szczególnie jeśli przyczyną bólu gardła jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Warto też dostarczać organizmowi minimum 2 l płynów dziennie (pić ziołowe herbaty z korzenia lukrecji, rumianku i mniszka lekarskiego) oraz zadbać o nawilżenie sypialni, często wietrząc pomieszczenie (warto wspomnieć, że optymalna wilgotność powietrza to 40-60%).
Podsumowując, ból gardła w nocy może być manifestacją wielu stanów chorobowych lub wynikiem spania w klimatyzowanym pomieszczeniu z suchym powietrzem. Popularne preparaty apteczne, dostępne bez recepty i tradycyjne, domowe sposoby łagodzenia bólu mogą przynieść pacjentowi znaczną ulgę. Jednak, jeśli objaw ten nasila się lub utrzymuje co najmniej 2 tygodnie – wskazana jest konsultacja lekarska. Doświadczony specjalista postawi właściwą diagnozę i wdroży optymalne leczenie, które zwiększy szansę na szybki powrót do zdrowia.
0 1