Przedsiębiorstwa, które zatrudniają zawodowych kierowców, są zobowiązane dokonywać szczegółowych rozliczeń czasu pracy i prowadzić ewidencję zgodnie z przepisami prawa. Jak wygląda kwestia odpoczynku zawodowego kierowcy? Jak naliczane są przerwy w pracy?
Zawodowy kierowca to osoba, która ma czynne prawo jazdy kategorii B oraz uprawnienia pozwalające na kierowanie większymi pojazdami – C, C+E, D, D+E. Umiejętności potwierdza egzamin państwowy, zdany po ukończeniu szkolenia. Zawodowego kierowcę obowiązuje co 5 lat szkolenie okresowe, na które składają się: zajęcia z teorii w wymiarze 35 godzin, badania lekarskie oraz psychologiczne. Kierowca zawodowy może mieć również uprawnienia ARD, czyli kwalifikacje potwierdzone egzaminem państwowym, które uprawniają go do przewożenia ładunków niebezpiecznych.
Kierowca zawodowy powinien stosować się do wytycznych, które normują czas jego pracy, częstotliwość oraz długość przerw. W prowadzeniu ewidencji pomocny jest tachograf – specjalne urządzenie, które dokonuje niezbędnych pomiarów. Kierowca nie może prowadzić pojazdu – takiego jak ciężarówka, czy autobus – dłużej niż 9 godzin, a w ciągu tygodnia liczonego od północy w poniedziałek do niedzieli do 23:59, może odbyć dwie 10-godzinne zmiany. Tygodniowy limit czasu pracy kierowcy zawodowego to 56 godzin. Jeśli jednak wypadają dwa pracujące tygodnie, jeden po drugim, to spada on do 90 godzin (zamiast 112). Więcej informacji o tym, dlaczego warto rozliczać w firmach godziny za kierownicą, można znaleźć w artykule pt.: „Rozliczanie czasu pracy kierowców – jakie korzyści przynosi dla firm”.
Zgodnie z przepisami po 4,5 godzinach ciągłej jazdy należy zrobić 45-minutową przerwę. Może ona zostać rozbita na dwie przerwy o długości: 15 i 30 minut.
Po pełnych 24 godzinach od momentu rozpoczęcia jazdy kierowcy przysługuje 11 nieprzerwanych godzin, jeśli prowadził pojazd w pojedynkę. To właśnie dobowy odpoczynek zawodowego kierowcy. Przydział może podzielić na dwa okresy wypoczynku: 3 i 9 godzin. Trzy razy pomiędzy dwa tygodniowymi okresami odpoczynku kierowca może skorzystać z opcji skróconego dobowego odpoczynku, gdy przerwa trwa 9 godzin. Jeśli pojazdem kieruje więcej niż 1 osoba, każdy kierowca ma 30 godzin od momentu, w którym wsiadł za kierownicę, na odebranie przysługujących mu 9 godzin przerwy.
Przestrzeganie odpowiedniej długości przerw oraz odpoczynku to kwestie bezpieczeństwa. Obowiązującym w Polsce dokumentem jest ustawa z 16 kwietnia 2004 dotycząca czasu pracy kierowców oraz rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 561/2006 z dnia 15 marca 2006 r. Za nieprzestrzeganie przepisów pracodawcom grożą kary finansowe. Więcej informacji o tym, jak prawidłowo rozliczać czas pracy kierowców i przerwy oraz odpoczynek, można znaleźć na stronie: OCRK.PL.
Prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców zawodowych pomaga dokonać prawidłowych rozliczeń oraz zadbać o zachowanie zgodnych z przepisami proporcji między jazdą a odpoczynkiem. To niezbędne zestawienie, które muszą prowadzić przedsiębiorcy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz