Zamknij

Salon i taras - jak stworzyć z nich jedność?

00:00, 07.08.2018 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Jak urządzić salon i taras? W jaki sposób powiązać te przestrzenie? Jak połączyć taras z domem? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w artykule.

Przestrzeń domu i ogrodu powinna się uzupełniać, podkreślać swoje walory, maskować wady, i wzajemnie czynić się bardziej funkcjonalnymi. Ogród i dom to nasze najbliższe otoczenie. Spędzamy w nich mnóstwo czasu, dlatego dbając o aranżację tych przestrzeni, dbamy o własne samopoczucie. Ogród jest miejscem, które integruje domowników i ich najbliższych, odbywają się tu spotkania przy grillu, czy smacznych posiłkach, ogrodowe party czy imprezy urodzinowe. Wykorzystujemy każdą chwilę na relaks na tarasie, czytamy tu, rozmawiamy, bawimy się z dziećmi. Jeżeli pogoda się popsuje, możemy schować się do salonu, który jest odpowiednikiem tarasu. To miejsce staje się centrum domu w zimie i jesienią, a także podczas dni, gdy dochodzi do załamania pogody.

Myśląc o tarasie czy salonie każdy z nas ma podobne odczucia - przede wszystkim musimy tu czuć się dobrze. Przestrzeń powinna być komfortowa, spokojna, atrakcyjna. Meble i dodatki powinny zachęcać do spędzania tu czasu, a styl przestrzeni powinien wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie. Niezależnie jednak od tego jaki styl najbardziej lubimy, jest kilka zasad, którymi powinniśmy kierować się, aranżując salon i taras.

Jak połączyć salon i taras za pomocą architektury?

Doskonałym pomysłem będzie takie urządzanie i planowanie tarasu i salonu, aby powstała jednak, powiązana przestrzeń.

Podczas planowania ogrodu myślą przewodnią jest, iż ogród być przedłużeniem domu. Podobnie jest gdy chcemy urządzić taras. Jak rozumieć tę zasadę? Taras ma być przedłużeniem salonu, czyli jego koncepcyjną kontynuacja. Styl ogrodowego salonu i tarasu powinien być taki sam. W przestrzeni salonu, jak też w przestrzeni tarasu powinien dominować ten sam design. Dzięki takiemu przedłużeniu salony, zyskamy przestrzeń, która stanie dodatkowym pokojem. Miejscem, gdzie wyjdziemy z salonu, jeżeli pogoda na to pozwoli.

Zadaszenie tarasu czyni go bardziej funkcjonalnym.

Jeżeli taras ma być pokojem i mamy się tam czuć jak we wnętrzu, to powinniśmy wykorzystać kilka elementów, które sprawią, iż będziemy mieć takie odczucia. Przede wszystkim zadaszenie tarasu zdecydowaniem nam w tym pomoże. Zadaszeniem tarasu może być dach, zabudowany na stałe, lub też ruchoma markiza. Zadaszenie sprawi, że taras będzie bardziej funkcjonalny, ponieważ nawet podczas silnego słońca, czy lekkiego deszczu, będzie można z niego korzystać. Natomiast kontynuacja dachu nad tarasem, ciągłość z zadaszeniem domu, sprawi, iż taras zostanie trochę “ udomowiony “.

Na tarasie możemy również zastosować ściany. Bardzo modne są obecnie tarasy, które powstają najczęściej w małych ogrodach przy domach szeregowych, a ich powierzchnia jest ograniczona minimum z dwóch stron ścianą. Ściany te mogą stanowić murki z cegieł, z kamienia, całkowicie zabudowane, czy też lekko ażurowe. Natomiast na kolejnej ścianie mamy do dyspozycji otwarcie widokowe na ogród. Takie ograniczenie przestrzeni tarasu pozwala nam poczuć się jak w pokoju. Jednocześnie planując zamknięcie tarasu, nie powinniśmy psuć sobie widoku i komfortu relaksu. Jeżeli nasz ogród jest bardzo atrakcyjny, albo mamy z tarasu ładny widok, wystarczy tylko lekkie ograniczenie przestrzeni - na przykład za pomocą donicy z kratką, po której będzie pięło się pnącze, czy też donicy z wysoką roślinnością. Przesłonę może stanowić parawan z maty technorattanowej, albo drewniana ścianka. W formie rozgraniczenia przestrzeni sprawdzą się również meble - ogrodowa ławka pozwoli oddzielić strefę relaksu, od strefy jadalnianej.

Oczywiście doskonałym pomysłem na połączenie tarasu i salonu, jest zastosowanie tej samej podłogi. Często na tarasie mamy do czynienia z podłogę z drewna - drewno jest doskonałym materiałem, jest klasyczne, ponadczasowe, a odpowiednia impregnacja nadaje mu wieloletnią trwałość. W salonie możemy ułożyć drewniany deski, albo parkiet - ważne, aby był w tym samym kolorze, co podłoga na tarasie. Poza drewnianymi podłogami, możemy zdecydować się na podłogę z płytek, albo z betonowych płyt. Każda z nich będzie piękna i funkcjonalna, ale najważniejsze też, aby była jednolita na całym obszarze.

Podłoga stanowi podstawę po wszelkie inne elementy aranżacji przestrzeni jak meble tarasowe, dodatki. Dlatego powinna być solidna, trwała i łatwa w pielęgnacji.

Jak wykorzystać meble ogrodowe i dodatki?

Meble ogrodowe i dodatki na tarasie oraz w salonie, pomogą nam podkreślić styl w jakim zostały urządzone te dwie przestrzeni.

Meble , zarówno te na tarasie, jak też w ogrodzie, oraz salonie, powinny być przede wszystkim bardzo wygodne. Meble muszą stwarzać wiele możliwości wypoczynku i spędzania czasu w tej przestrzeni, ale jednocześnie nie mogą nas zniechęcać. Decydując się na meble, musimy sprawdzić ich wygodę. Najlepiej jest takie meble wypróbować, sprawdzić, czy będzie nam w nich wygodnie wypoczywać. Kupując meble do salonu czy tarasu, zwróćmy uwagę, aby siedziska były szerokie, a oparcia solidne. Dobrze wypoczywa się na fotelu, wyposażonym w miękkie poduchy. Dodatkowo ciekawy i godnym uwagi elementem jest regulowane, albo rozkładane oparcie, które pozwoli nam fotel, zamienić w leżankę.

Wieczór na tarasie powinien być przyjemny.

Aby taras stał się pokojem, możemy ustawić na nim klasyczne meble uszaki - które są najczęściej wykonane z pięknej plecionki z technorattanu. Uszaki przypominają meble salonowe, są duże, wygodne i przytulne, ale dzięki zastosowaniu odpowiedniego tworzywa, są w pełni odporne na czynniki atmosferyczne. W salonie możemy więc zaplanować meble klasyczne, do wnętrz, a na tarasie komplet mebli z technorattanu.

Co jeszcze pomoże nam w stworzeniu na tarasie pokojowego klimatu? Z pewnością doskonałym pomysłem będzie kominek. Kominek w każdej przestrzeni stworzy przytulny klimat. Ogień w naturalnej postaci będzie uprzyjemniać relaks na świeżym powietrzu . Zarówno jak w salonie, tak też na świeżym powietrzu, możemy zlokalizować kominek. Może to być klasyczny kominek z kominem, żeliwna koza, lub biokominek, który jest coraz częstszym rozwiązaniem w przestrzeniach ogrodowych. Biokominek jest zasilany biopaliwem, które jest bezpieczne w użyciu. Ogromny wybór biokominków - zarówno zróżnicowanych pod względem koloru, kształtu, jak też wielkości gwarantuje, że każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Możemy zakupić na nasz taras kominek o wielkości odpowiadającej klasycznym, żeliwnym kozom, lub mały i zgrabny kominek stołowy.

Aby salon i taras stały się spójną przestrzenią - możemy zastosować w ich aranżacji oświetlenie o podobnym kolorze światła. Identyczna kolorystyka, a więc światło ciepłe czy zimne, żółte lub białe, sprawią, że te dwie przestrzenie będą do siebie nawiązywać.

Duże okno łączy taras z salonem.

Jedna gama kolorystyczna dla tarasu i salonu

Kolory odgrywają istotną rolę dla aranżacji przestrzeni. Potrafią oddziaływać na samopoczucie osób w nich przebywających, mogą wpływać na walory dekoracyjne przestrzeni, a także sprawiać, że będzie zachęcająca.

Projektanci i architekci, planują kolory dominujące we wnętrzu, starają się ograniczyć ich liczbę do jak najmniejszej. Uznaje się iż bardzo korzystnym połączeniem jest miksowanie 3 kolorów. Pomocne w tym może być koło barw, które pozwoli nam dobrze je ze sobą połączyć. Kolory mogą być harmonijne, kontrastowe, dopełniające. W zależności od tego jaką przestrzeń urządzamy, oraz jaki jest jej charakter, powinniśmy stosować inne połączenia. Oczywiście nie należy zapominać o własnych upodobaniach - przypominamy, to my mamy czuć się dobrze w tym miejscu.

Planując salon i taras, starajmy się zastosować jedną gamę kolorystyczną dla obydwu przestrzeni. Dobrym pomysłem jest połączenie klasycznej bieli, neutralnej szarości i mocnego akcentu jak pomarańcz, turkus. Lub połączenie kolorów ziemi - beż, zieleń i brąz, albo nowoczesne połączenie bieli, czerwieni i czerni w połysku. Rozwiązań i możliwości jest mnóstwo, każdy z nas może znaleźć coś dla siebie.

Taras i salon mogą szybko stać się ulubionym miejscem wypoczynku dla całej rodziny. Wspólny relaks na świeżym powietrzu czy w zaciszu własnego salonu pomoże nam naładować akumulatory na kolejny dzień.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(15)

JustynaJustyna

2 0

Myślę, że z takimi poradami można zaaranżować ogród w każdym stylu! Świetne podejście do tematu, daje do myślenia ;-) 12:09, 17.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KasiaKasia

0 0

Kupiliśmy nie dawno dom i ten artykuł bardzo mi pomógł. Teraz wiem na jakie rzeczy zwrócić uwagę i czego omijać. Jestem pod wrażeniem takich ciekawych tekstów właśnie tutaj - byle tak dalej! 12:19, 22.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MagdalenaMagdalena

0 0

To prawda. Estetyka to nie tylko ładny wygląd, ale nowoczesność zawsze kojarzy się z funkcjonalnością. Dzięki za patent z leżanką ;) 11:48, 19.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DariaDaria

0 0

Faktycznie jedna gama koloru to coś najprostszego! Warto wykorzystać ten patent 13:28, 22.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PamelaPamela

0 0

Lampki to świetne rozwiązanie do ogrodu, ale raczej średnio sprawdziłyby się w naszych warunkach atmosferycznych...:( 10:11, 26.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GabiGabi

0 0

Są też lamki przeznaczone na dwór, wodoodporne i mrozoodporne, które na pewno posłużą na lata :) 13:31, 13.05.2019


MarioMario

0 0

Mozna jeszcze zrobić ogród zimowy. To będzie ogród i salon jednocześnie zimą i latem 10:53, 21.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AnkaAnka

0 0

Salon w ogrodzie. Na lato marzenie. Muszę wykorzystać wskazówki z tekstu 13:40, 23.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

luizaluiza

0 0

przepiekne grafiki! 09:58, 28.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MirellaMirella

0 0

Mnie ucieszyłby sam taras, ale wygodny 11:14, 03.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlgaOlga

0 0

Dodatki! Bez nich nie ma tego uroku ;) 11:58, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PamelaPamela

0 0

Salon z domontowanym tarasem wygląda fantastycznie!! 08:18, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MoniaMonia

0 0

Oj, chciałabym mieć nawet mały, ale przytulny domek z tarasem. Marzenie... 12:08, 26.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DominikaDominika

0 0

Dodatki mają ogromną moc! 11:59, 20.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MagdaMagda

0 0

Warto przeczytać, osiągnięcie takiej jedności pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami nie jest takie łatwe 09:58, 24.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%