Zamknij

Jak rozwija się rynek pracy w Krakowie? Które branże mogą okazać się przyszłościowe?

art. sponsorowany + 08:52, 07.06.2024 Aktualizacja: 08:52, 07.06.2024

Kraków to nie tylko popularne miasto turystyczne, ale również jeden z najważniejszych ośrodków na tle krajowego rynku pracy. A na tej płaszczyźnie stolica małopolski radzi sobie bardzo dobrze. Niskie bezrobocie i wzrastające zapotrzebowanie na pracowników sprawia, że w Krakowie na rozwój zawodowy stawia coraz więcej specjalistów z całego regionu. W których branżach będzie można liczyć na dobrą pracę w mieście?

Rynek pracy - Kraków liderem w regionie

Kraków rozwija się prężnie w różnych sektorach. Dotyczą one również rynku pracy i możliwości zatrudnienia w mieście. Potwierdzają to dane z regionu. Według Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Krakowie w marcu 2024 roku wyniosła jedynie 2,1%, a więc tyle samo, co w miesiąc wcześniej i nieco mniej w porównaniu do marca 2023 roku (2,3%). Warto tu podkreślić, że wskaźnik ten dla całego województwa jest wyższy i wynosił w analizowanym okresie 4,4%, z kolei w całym kraju utrzymywał się na poziomie 5,3%.

Kraków to idealne miejsce do rozwoju kariery zawodowej również ze względu na średnie płace. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 roku wyniosło w mieście 11372,66 zł. To kwota o 14,7% wyższa w porównaniu do poprzedniego miesiąca i jednocześnie o 13,1% większa niż w analogicznym okresie 2023 roku. A gdzie można liczyć na najwyższe stawki? W porównaniu do lutego wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto dotyczył sekcji:

  • informacja i komunikacja (o 25,4%),
  • przemysł (o 21,0%),
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (o 12,4%),
  • budownictwo oraz transport i gospodarka magazynowa (po 6,6%),
  • handel; naprawa pojazdów samochodowych (o 4,6%),
  • zakwaterowanie i gastronomia (o 3,9%),
  • obsługa rynku nieruchomości (o 1,4%).

Niewielki, ale jednak spadek średnich wynagrodzeń brutto nastąpił w sekcjach działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją, a także administrowanie oraz działalność wspierająca (po 2,1%).

Przyszłościowe branże w Krakowie

Podobnie jak w skali krajowej, rynek pracy w Krakowie podlega dużej dynamice. Mimo to widoczne są pewne trendy, które wskazują, że dane branże będą również w przyszłości zapewniać dobre warunki zatrudnienia i rozwoju zawodowego.

Pewną wskazówką, co do takich sektorów jest Barometr zawodów. Zgodnie z jego prognozami dla Krakowa na 2024 rok, największy deficyt kandydatów, a więc brak chętnych do pracy mimo dużego zapotrzebowania pracodawców dotyczy kilku podstawowych branż. Jedną z nich jest edukacja, ponieważ w mieście poszukiwani są szczególnie nauczyciele praktycznej nauki zawodu, przedmiotów zawodowych. Spore braki kandydatów odnotowywane są też wśród nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego, przedmiotów ogólnokształcących, przedszkoli, szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych. To oznacza, że zdobywając kwalifikacje w wymienionych zawodach, znalezienie zatrudnienia z pewnością nie będzie trudnym zadaniem. Jedyną wątpliwością mogą być stawki wynagrodzeń, które dla wielu osób nie są adekwatne do zadań na stanowisku nauczyciela.

Analizując przyszłościowe branże pod względem zatrudnienia w Krakowie, można wymienić również sektor transportu. W mieście potrzebni są kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz kurierzy. W zależności od liczby wyjeżdżonych godzin oraz tras, w takich zawodach stawki bywają nieco bardziej satysfakcjonujące.

Dobre perspektywy zatrudnienia widoczne są też w branży budowlanej. Jak wskazuje Barometr zawodów, duże zapotrzebowanie na pracowników, przy jednoczesnym deficycie kandydatów dotyczy stanowisk takich jak:

  • betoniarz i zbrojarz;
  • brukarz;
  • cieśla i stolarz budowlany;
  • dekarz i blacharz budowlany;
  • monter instalacji budowlanych;
  • murarz i tynkarz;
  • robotnik budowlany;
  • pracownik robót wykończeniowych w budownictwie.

Jak widać, różnorodność jest tu duża. Liczne inwestycje napędzają rynek budowlany, sprawiając, że znalezienie zatrudnienia w tym sektorze już teraz nie jest trudne.

Dla osób, które szukają dobrych perspektyw zawodowych również w kwestii wynagrodzenia, odpowiednia będzie branża IT. Tutaj jednak nie będzie już ważna ogólna wiedza i podstawowe kwalifikacje, ale już specjalizacje w konkretnym obszarze sektora IT. Poleca się szczególnie stanowiska związane z rozwojem aplikacji, cyberbezpieczeństwem, a także uzyskiwanie kompetencji jako specjalista do spraw technologii blockchain, do spraw informatyki przemysłowej, czy do spraw wirtualnej rzeczywistości. Kształcąc się w bardzo sprecyzowanym kierunku w IT, szanse na stabilną, a przy tym dobrze płatną pracę w Krakowie mimo zawirowań na lokalnym rynku pracy i nasycenia branży będą cały czas wysokie.

Zatrudnienie w Krakowie - o czym pamiętać?

Kraków to duże miasto z wieloma perspektywami zawodowymi. Można tu znaleźć coś dla kandydatów poszukujących stałego zatrudnienia, ale też pracę dodatkową dla osób, które chcą dorobić do domowego budżetu. Ofert jest wiele, jednak nie każda okazuje się warta uwagi.

Duże zapotrzebowanie na różnych stanowiskach nie zawsze wynika z braku chętnych. Czasami w grę wchodzi duża rotacja wynikająca z kiepskich warunków zatrudnienia lub nieuczciwych praktyk pracodawców. Sprawdzając opinie na temat firm z Krakowa na stronie GoWork.pl, można jeszcze przed aplikowaniem na dane ogłoszenie poznać wiele ciekawych informacji o konkretnym miejscu pracy. Są one zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Opinie, które chwalą firmę z perspektywy pracownika, upewnią kandydata w przekonaniu, że wysłanie CV jest dobrym pomysłem. Jeżeli jednak w informacjach o firmie nie brakuje opisu złych doświadczeń związanych z rekrutacją, czy zatrudnieniem lepiej wstrzymać się z przesłaniem aplikacji. Zdobywając taką pracę, można bowiem narazić się na wiele problemów zarówno personalnych, jak i finansowych.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%