Zamknij

Plac zabaw w przedszkolu - jak sprawdzić czy Twoje dziecko jest bezpieczne?

11:35, 27.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 11:35, 27.03.2024

Nad tym, żeby place zabaw w przedszkolu były bezpieczne, czuwają profesjonaliści, ale i tak nic nie zastąpi czujnego oka rodzica. W tym artykule wyjaśniamy, co można zrobić, aby upewnić się, że naszym dzieciom nic nie zagraża podczas zabawy. Tłumaczymy też, dlaczego tak ważne są place zabaw do przedszkola z atestem (certyfikatem) bezpieczeństwa i czemu istotna jest dobra współpraca na linii przedszkole - producent wyposażenia.

Ocena placu zabaw: na co zwrócić uwagę?

Istnieje kilka podstawowych aspektów, na które powinien zwracać uwagę rodzic lub opiekun dziecka chcący się upewnić, że place zabaw w przedszkolu są bezpieczne. Kluczowe jest wyposażenie z odpowiednimi certyfikatami, dostosowane do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym oraz odpowiednio utrzymywane przez administratora. Poniżej piszemy o tym szerzej.

Atestowane place zabaw

Chcąc wyposażyć plac zabaw, przedszkole publiczne musi zakupić urządzenia, które posiadają certyfikat zgodności z normą PN-EN 1176 (a jeśli zamontowana została nawierzchnia bezpieczna, to musi ona spełniać wymogi normy PN-EN 1177). Prawo budowlane nakazuje, by w miejscach publicznych znajdowały się wyłącznie place zabaw z certyfikowanym wyposażeniem. 

Ponadto w przypadku przedszkoli można się powołać na § 9 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Mówi on o tym, że szkoły oraz inne placówki oświatowe (a więc także przedszkola) nabywają wyposażenie posiadające odpowiednie atesty lub certyfikaty.

Ktoś mógłby się spierać, że place zabaw w przedszkolu nie są stricte jego wyposażeniem. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż znajdują się one na terenie placówki, a więc należy uznać, że dotyczy ich ten przepis. Możemy poprosić dyrektora przedszkola, aby udostępnił nam do wglądu odpowiednie certyfikaty. Jeśli nie będzie chciał tego zrobić, a mamy poważne wątpliwości co do wyposażenia placu zabaw, to możemy nawet powiadomić sanepid. 

Artykuł 4 ust. 1 pkt 6 Ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej mówi, że sanepid ma prawo dokonać kontroli wymagań w stosunku do sprzętu używanego m.in. w szkołach oraz innych placówkach oświatowo-wychowawczych. Dyrektor powinien więc na życzenie jednostki kontrolującej udostępnić kserokopie certyfikatów i dokument zawierający datę zakupu urządzeń. Pamiętajmy też, że wiarygodne są jedynie certyfikaty wydane przez akredytowane jednostki certyfikujące, które podlegają kontroli Polskiego Centrum Akredytacji.

Wyposażenie placu zabaw

Wiemy już, że konieczne są place zabaw do przedszkola z atestem (a będąc precyzyjnym - z certyfikatem, ponieważ atesty wydawane są jedynie na poszczególne materiały zastosowane w procesie produkcji, natomiast certyfikat na całe urządzenie). Czy wystarczy zobaczyć odpowiednie dokumenty i już całą sprawę bezpieczeństwa mamy z głowy? Oczywiście nie!

Aby place zabaw dla przedszkoli były bezpieczne, muszą być utrzymywane w odpowiednim stanie technicznym. Obowiązek ten spoczywa na podmiocie, który nimi zarządza. Zgodnie z prawem administrator musi okresowo zlecać przeglądy i konserwacje urządzeń, a w razie potrzeby dokonywać napraw. Jako rodzic możemy wizualnie ocenić stan placu zabaw. Sprawdźmy, czy żadna konstrukcja nie ma jakichś połamanych części, czy gdzieś nie wystają ostre krawędzie albo czy w drewnie nie ma drzazg. 

Równie istotne jest otoczenie, w jakim stoją urządzenia na plac zabaw. Przedszkole zazwyczaj ogradza swoje tereny rekreacyjne, dlatego nie powinno być na nich problemów, jakie spotykamy np. na placach zabaw w parkach miejskich, typu potłuczone szkło. Zawsze jednak na place zabaw w przedszkolu mogą trafić jakieś niepożądane przedmioty, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bawiących się dzieci.

Obecność ogrodzenia zmniejsza również ryzyko zanieczyszczenia piasku w piaskownicy przez bezpańskie zwierzęta, ale nawet najlepszy płot nie jest w stanie całkowicie powstrzymać kotów, które świetnie się wspinają. Z tego powodu warto się upewnić, że piasek jest regularnie wymieniany. Jeśli zauważymy w nim jakiekolwiek zanieczyszczenia, natychmiast powinniśmy to zgłosić.

Infrastruktura na placu zabaw

Wyposażając plac zabaw, przedszkole powinno mieć na uwadze, że trzeba zakupić urządzenia odpowiednie do wieku oraz stopnia rozwoju dzieci. Nie będąc ekspertami, trudno to dokładnie ocenić, ale pewne rzeczy są widoczne na pierwszy rzut oka. 

Sprawdźmy, czy konstrukcje, na których będą się bawić nasze pociechy, nie wyglądają na zbyt wysokie, co mogłoby stanowić zagrożenie w razie upadku dziecka. Huśtawka zawieszona nadmiernie wysoko jest dla przedszkolaka nie tylko niebezpieczna, ale i niepraktyczna, bo będzie on miał problem z siadaniem na siedzisku i schodzeniem z niego. 

Optymalnie, gdy huśtawki wahadłowe dla najmłodszych dzieci mają zabudowane siedziska, co znacznie ogranicza ryzyko upadku. Jeśli place zabaw w przedszkolu zostały wyposażone w elementy do wspinaczki, to powinny mieć one odpowiedni rozstaw szczebelków czy innych punktów podparcia stóp i rąk. 

Pamiętajmy, że nawet place zabaw do przedszkola z atestem w określonych warunkach mogą stanowić zagrożenie. Opiekun dziecka nieświadomie może przyczynić się do powstania niebezpiecznej sytuacji, np. nieodpowiednio ubierając dziecko. Najlepiej, żeby odzież była sportowa - nie może krępować ruchów dziecka podczas zabawy. Nie powinna też zawierać żadnych luźno zwisających elementów, którymi maluch mógłby o coś zaczepić lub które mogłyby się wkręcić w jakąś część urządzenia. Szczególne zagrożenie stanowią rozwiązane sznurówki - rodzice i opiekunowie dzieci powinni tu zachować wzmożoną czujność.

Zapobieganie wypadkom na placu zabaw

Nie bez znaczenia pozostają również nawierzchnie stosowane na place zabaw w przedszkolu. Jeżeli dzieci mają bawić się wyżej niż metr nad ziemią, a poniżej widzisz beton lub kostkę brukową, to raczej coś jest nie w porządku. 

Pod wysokimi konstrukcjami powinny być zainstalowane specjalne nawierzchnie bezpieczne amortyzujące ewentualne upadki małych użytkowników. Oczywiście, jako laik nie musisz wiedzieć, czy dany rodzaj podłoża jest właściwy w konkretnym przypadku, ale jeśli cokolwiek Cię zaniepokoiło, poproś administratora obiektu o wyjaśnienia.

Współpraca z przedszkolem

Placówka najściślej współpracuje z producentem, który dostarcza wyposażenie na place zabaw do przedszkola z atestem (certyfikatem) bezpieczeństwa. Profesjonalna firma, która czuwa nad przebiegiem każdego etapu realizacji, zadba o to, by obiekt powstał zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami. 

Zatrudnieni w takim podmiocie eksperci będą też w stanie doradzić przedszkolu, jakie wyposażenie będzie najbardziej odpowiednie dla dzieci w takim przedziale wiekowym. Wśród urządzeń szczególnie polecanych dla najmłodszych znajdują się m.in. bujaki, piaskownice, karuzele, domki do zabawy, ścieżki sensoryczne, huśtawki wagowe oraz niewysokie huśtawki wahadłowe z zabudowanym siedziskiem.

Rodzic również powinien współpracować z placówką. Place zabaw w przedszkolu byłyby bezpieczniejsze, gdyby opiekunowie dzieci częściej zgłaszali swoje uwagi. Warto też tłumaczyć i przypominać maluchom zasady bezpiecznej zabawy - nie chodzi o wyręczanie w tym wychowawców przedszkolnych, ale o umożliwienie dzieciom pełniejszego zrozumienia tych reguł oraz ich lepsze utrwalenie.

Instruktaż dla dzieci na placu zabaw

Nawet place zabaw do przedszkola z atestem czy też certyfikatem, wyposażone w odpowiednie urządzenia oraz nawierzchnie, nie będą w pełni bezpieczne, jeśli ich użytkownicy nie przestrzegają pewnych reguł. Każdy taki obiekt musi mieć swój regulamin umieszczony na tablicy w widocznym miejscu. Większość dzieci w przedszkolu jeszcze nie potrafi czytać, dlatego obowiązkiem dorosłych jest zapoznanie ich z zasadami bezpiecznego zachowania się. Opiekunowie przedszkolni, przed dopuszczeniem maluchów do zabawy, powinni wytłumaczyć, co wolno, a czego nie wolno robić, ale będąc rodzicem, warto przypominać dziecku obowiązujące zasady.

Edukacja rodziców i jasne przedstawienie tematu

Rodzice dzieci powinni mieć świadomość, że place zabaw do przedszkola z atestem czy też certyfikatem to absolutna podstawa. Placówka oświatowa powinna ich zapewnić, że zainstalowane wyposażenie zostało wyprodukowane zgodnie z obowiązującymi normami i podlega systematycznym kontrolom stanu technicznego. 

Dobrze, jeśli przedszkole uświadomi też opiekunom, jaka jest ich rola dla zachowania bezpieczeństwa bawiących się dzieci, czyli przede wszystkim przekazywanie wzorców odpowiednich zachowań oraz dbanie o właściwy ubiór dziecka. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznego wyposażenia na place zabaw w przedszkolu, przeczytaj także: https://podlasie24.pl/blok-promocyjny/bezpieczne-place-zabaw-czym-sa-nawierzchnie-bezpieczne-20240301154135

Podsumowanie artykułu

Istnieje wiele podmiotów, które odpowiadają za bezpieczny plac zabaw, przedszkole jest tylko jednym z nich. Duża odpowiedzialność spoczywa na producentach urządzeń, którzy muszą dostarczyć certyfikowany sprzęt najlepszej jakości, dostosowany do potrzeb dzieci w tym przedziale wiekowym. 

Administrator obiektu ma obowiązek troszczyć się o utrzymanie urządzeń oraz nawierzchni w odpowiednim stanie technicznym, a wychowawcy przedszkolni powinni egzekwować przestrzeganie regulaminu. Rolą rodziców jest przede wszystkim edukacja dzieci w zakresie bezpiecznych zachowań, ale dobrze też samodzielnie sprawdzać place zabaw w przedszkolu pod kątem ewentualnych zagrożeń.

Z punktu widzenia samej placówki oświatowej szczególnie istotne jest, by dobrze wybrać producenta wyposażenia rekreacyjnego dla dzieci. Profesjonaliści zadbają o to, by cały obiekt powstał zgodnie z obowiązującym prawem, a znajdujące się na nim urządzenia były dostosowane do wieku użytkowników. Artykuł powstał we współpracy z firmą Activeline, która buduje funkcjonalne place zabaw do przedszkola z atestem (certyfikatem) potwierdzającym ich bezpieczeństwo i oferuje kompleksową realizację inwestycji.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%