Masz już dość kamienia kotłowego i wreszcie planujesz zamontować zmiękczacz wody? Cena takiego urządzenia waha się w zależności od konkretnego modelu. Liczy się przecież jego wydajność, parametry pracy, a także jakość zastosowanych komponentów. Jak wybrać zmiękczacz wody, który skutecznie zredukuje stopień jej twardości? Na co zwrócić uwagę?
Decyzja o zainwestowaniu w zmiękczacz wody bywa często podyktowana utratą cierpliwości. Zazwyczaj mamy po prostu dość nawracającego osadu z kamienia, który pojawia się na armaturze, w kabinie prysznicowej, na blacie i w czajniku. Twarda woda może również niekorzystnie oddziaływać na instalacje hydrauliczne. Kamień kotłowy zmniejsza światło rur, przez co spada wydajność grzewcza i może dochodzić do awarii. Codzienne użytkowanie twardej wody skraca też żywotność sprzętu AGD, fatalnie wpływa na kondycję naszej skóry i włosów oraz psuje smak ulubionych dań i napojów. Kamień kotłowy na powierzchniach zwilżanych wodą to znak, że pora kupić zmiękczacz wody.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organisation) stopień twardości wody przeznaczonej do celów spożywczych powinien się mieścić w przedziale 50-500 mg CaCO3/l. Do picia nadaje się więc zarówno miękka, jak i twarda woda. Problem stanowi kamień kotłowy, który mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie w gospodarstwie domowym. Można go rozwiązać montując zmiękczacz wody.
Współczesny rynek zmiękczaczy wody ma do zaoferowania naprawdę sporo. Dostępne są bowiem modele projektowane z myślą o gospodarstwach domowych, jak też urządzenia dedykowane rozwiązania dla przemysłu lub budynków komercyjnych. W portfolio producentów dostępne są dwuczęściowe i kompaktowe zmiękczacze wody. Z tych ostatnich, m.in. ze względu na niewielkie gabaryty, najchętniej korzystają mieszkańcy bloków, ale nie tylko. Niezależnie od modelu, zmiękczacz wody montuje się na wejściu wody do budynku, przed rozgałęzieniem instalacji.
Kompaktowe zmiękczacze wody to bardzo wygodne rozwiązanie dla małych i średnich gospodarstw domowych, w których na instalację centralnej stacji uzdatniania wody nie ma zbyt dużo miejsca. Dwuczęściowe zmiękczacze wody wyróżniają się przede wszystkim wysoką wydajnością i możliwością znacznej modyfikacji komponentów. Takie rozwiązanie wybierają zazwyczaj użytkownicy, którym z jakiegoś powodu zależy na zastosowaniu konkretnego typu żywicy jonowymiennej lub głowicy sterującej od wybranego producenta. Zróżnicowane pojemności butli epoksydowych ze złożem jonowymiennym umożliwiają dopasowanie wielkości zmiękczacza wody do rzeczywistego zużycia cieczy. To olbrzymia zaleta takiego rozwiązania.
Choć poszczególne modele zmiękczaczy wody różnią się od siebie wyglądem, komponentami, dodatkowymi funkcjami oraz jakością wykonania, najważniejsze elementy pozostają zawsze te same. Jest to złoże filtracyjne, na którym zachodzi wymiana jonowa oraz sterująca pracą całego urządzenia - głowica. Jeśli nie wiesz, jaki zmiękczacz wody wybrać do domu, zwróć koniecznie uwagę na producenta urządzenia, jakość głowicy sterującej, a także rodzaj oraz ilość złoża jonowymiennego. Ponieważ na rynku można znaleźć wiele modeli takich urządzeń, najlepiej postawić na taki, który łatwo serwisować. Cena zmiękczacza wody zależy również od rodzaju dodatkowych funkcji. Niektóre nowoczesne urządzenia są wyposażone m.in. w moduł wifi, systemy zmniejszające koszty eksploatacji, komponenty ułatwiające obsługę.
Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie o tak szerokim spektrum możliwości. Z pewnością można zasięgnąć opinii specjalistów działających w branży od wielu lat. Na pewno warto się również posiłkować rzetelnymi rankingami zmiękczaczy wody, albo poprosić o opinie znajomych korzystających z takich urządzeń.
W kontekście doboru zmiękczacza wody liczy się wytrzymałość oraz skuteczność urządzenia rozumiana poprzez połączenie wysokiej jakości materiałów i podzespołów, funkcjonalności, wydajności procesu redukcji stopnia twardości oraz oszczędnej pracy. Właśnie pod tym kątem należy analizować każdy ranking zmiękczaczy wody. Nie warto natomiast sięgać po najtańsze rozwiązania od azjatyckich producentów. Pozorna oszczędność może nas bowiem kosztować znacznie więcej niż wynosi cena nowego zmiękczacza wody. Chińskie zamienniki często ulegają awariom. Stosowana w nich żywica jonowymienna przedwcześnie się zużywa, a sam proces zmiękczania wody jest niedokładny i mało wydajny.
Jeśli chcesz wybrać zmiękczacz wody, cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru. To bez wątpienia ważny aspekt całej inwestycji, ale na pewno nie może odgrywać decydującej roli na etapie doboru urządzenia. Na krajowym rynku doskonały stosunek jakości do ceny oferuje polska marka Ecoperla. Urządzenia tego producenta zbierają świetne opinie wśród użytkowników od ponad 20 lat i zajmują wysokie pozycje w wielu prywatnych rankingach zmiękczaczy wody.
Samodzielny dobór zmiękczacza wody na cały dom należy zacząć od ustalenia stopnia twardości wody. Profesjonalne badanie wody można zlecić w Sanepidzie, albo w akredytowanym laboratorium. Domowe testery twardości wody lepiej zostawić na inną okazję. Na tym etapie najbardziej miarodajne parametry to stopień twardości wody i liczba stałych mieszkańców domu. Mając takie dane można właściwie dobrać ilość złoża jonowymiennego, co przekłada się w dużym stopniu na wydajność procesu.
W przypadku obiektów przemysłowych, spółdzielni mieszkaniowych, hoteli i restauracji zmiękczacz wody powinien zostać dobrany indywidualnie na podstawie zapotrzebowania na miękką wodę, dobowego rozkładu jej zużycia oraz stopnia twardości.
Zmiękczacz wody to w dzisiejszych czasach praktycznie standard domowego wyposażenia, traktowany na równi z innymi sprzętami AGD, typu pralka, czy zmywarka. Decydując się na zakup takiego urządzenia, nie warto szukać kompromisów. Kiedy twarda woda utrudnia codzienne funkcjonowanie, trzeba poszukać rozwiązania idealnie dopasowanego do swoich potrzeb, warunków montażowych oraz wielkości domowego budżetu. Biorąc pod uwagę mnogość dostępnych urządzeń, niemal każdy znajdzie zmiękczacz wody szyty na miarę.