Deklaracja PIT-37 to zdecydowanie najpopularniejszy formularz do rozliczenia podatkowego. Kto powinien z niego skorzystać? Jak wypełnić druk i do kiedy go złożyć? Oto najważniejsze informacje dla wszystkich podatników, którzy mają obowiązek rozliczenia z wykorzystaniem PIT-37.
PIT-37 to najpopularniejsza deklaracja podatkowa, którą miliony Polek i Polaków składają w urzędach skarbowych każdego roku. Powszechność druku z numerem 37 wynika z jego przeznaczenia.
Jak informuje portal PIT.pl, z tego formularza muszą skorzystać wszyscy obywatele uzyskujący przychody za pośrednictwem polskiego płatnika. W artykule, który można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: https://www.pit.pl/pit-37-online/, wskazane są dokładne rodzaje tych przychodów. Mowa tu przede wszystkim o:
Z deklaracji PIT-37 muszą zrezygnować osoby, dla których przychód uzyskany za pośrednictwem płatnika nie był jedynym źródłem zarobku. Popularny formularz nie sprawdzi się również w przypadku rozliczania dochodów małoletnich w ramach własnego PIT-u, obniżania dochodów o straty z lat ubiegłych czy odliczania tzw. minimalnego podatku dochodowego.
PIT-37 nie będzie też odpowiednim wyborem dla wspólnie rozliczających się małżeństw, w których co najmniej jedna osoba prowadzi własną działalność gospodarczą. W takim przypadku właściwym drukiem będzie PIT-36, 36L albo 28 (w zależności od wybranego sposobu rozliczenia – na zasadach ogólnych, wg stawki liniowej czy też za pomocą ryczałtu).
PIT-37 za 2023 rok trzeba złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym do 30 kwietnia 2024 roku. Jest to ustawowo przyjęty i ostateczny termin dostarczania deklaracji podatkowych. Warto pamiętać o tej dacie, ponieważ opóźnienia w składaniu PIT-ów mogą wiązać się z karami finansowymi, a czasami nawet karnymi.
Co zrobić, gdy minie termin składania PIT-37? Aby uniknąć kar lub ograniczyć ich wymiar, trzeba natychmiast dostarczyć do urzędu uzupełnioną deklarację podatkową wraz z czynnym żalem – dobrowolnym zawiadomieniem o dokonanym przewinieniu (w tym przypadku przekroczeniu terminu rozliczenia).
Czynny żal i PIT-37 powinny trafić do odpowiedniego urzędu skarbowego jeszcze zanim jednostka administracyjna sama wystosuje pismo wzywające do rozliczenia podatku. W takim przypadku szanse na złagodzenie konsekwencji spóźnionego dostarczenia PIT-u są największe.
Dzięki odpowiednio szybkiej reakcji podatnik najczęściej musi jedynie zapłacić odsetki za zwłokę w rozliczeniu i nie ponosi żadnych większych reperkusji.
Uzupełnianie deklaracji PIT-37 jeszcze jakiś czas temu trzeba było realizować własnoręcznie. Następnie papierowe druki należało dostarczać do urzędu osobiście lub za pośrednictwem poczty.
Te sposoby rozliczenia podatkowego wciąż są dostępne, ale obecnie istnieje również nowoczesna i wygodna alternatywa składania PIT-ów. Mowa tu o internetowym dostarczaniu deklaracji.
Wśród najlepszych rozwiązań do zdalnego rozliczania przychodów można wskazać program Twój e-PIT. Jest to rządowe narzędzie, które przygotowuje wstępnie uzupełniony formularz podatkowy i umożliwia natychmiastową wysyłkę dokumentu do odpowiedniego urzędu skarbowego.
Zwolnienie z obowiązku samodzielnego wypełniania druku sprawia, że podatnicy nie tracą czasu na uzupełnianie skomplikowanych formularzy. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest ograniczenie ryzyka występowania błędów w deklaracji podatkowej. Dzięki temu spada prawdopodobieństwo potrzeby realizacji korekty PIT.
Czas oczekiwania na zwrot podatku z PIT-37 różni się w zależności od tego, w jaki sposób została złożona deklaracja. W przypadku tradycyjnych metod dostarczania druku rozliczeniowego (osobiście lub pocztą) pieniądze mogą wrócić na konto do 3 miesięcy.
Natomiast przy rozliczeniu podatku dochodowego za pośrednictwem internetu czas oczekiwania na środki ulega znacznemu skróceniu. Przy zdalnej wysyłce PIT-u zwrot następuje po maksymalnie 45 dniach. Jest to więc kolejny atut elektronicznej metody rozliczenia dochodów za poprzedni rok.
Podczas realizacji rozliczenia z wykorzystaniem formularza PIT-37 warto pamiętać, że istnieje szereg ulg, które można odliczyć w ramach omawianej deklaracji. Mowa tu o ulgach takich jak np.:
W ramach PIT-37 można odliczyć też darowizny przeznaczone na walkę z COVID-19, edukację zawodową, organizacje pożytku publicznego czy cele związane z kultem religijnym. Dodatkowe ulgi przysługują również dawcom krwi oraz osocza. Dobre rozeznanie w dostępnych odliczeniach podatkowych może okazać się skutecznym sposobem na zaoszczędzenie sporej kwoty.