Zmagasz się z dość krępującą dolegliwością, jaką są zaparcia? Często powtarzasz sobie, że czas coś z tym zrobić, ale wciąż brakuje Ci czasu. W takim razie poniższy tekst jest tym, czego potrzebujesz. To krótki poradnik dla osób, które dotyka ten problem. Podpowiemy w nim, jak można sobie pomóc, aby zaparcia nie były tak uciążliwe. Wskażemy również naturalne sposoby na zaparcia, które warto stosować, zanim sięgniemy po leczenie farmakologiczne. Zaczynajmy.
Zaparcie to zaburzenie związane ze zbyt małą częstotliwością wypróżnień (mniej niż 2 razy na tydzień) lub trudnościami z oddawaniem stolca, takimi jak nadmierne parcie, uczucie niepełnego wypróżnienia lub twardy, zbity stolec. Zaparcia mogą być spowodowane przez zaburzenia w pracy jelit, niedostateczne nawilżenie stolca, zbyt małą ilość błonnika w diecie, niewłaściwy tryb życia, przyjmowanie niektórych leków, choroby układu pokarmowego lub inne czynniki. Zaparcia mogą być podzielone na dwa rodzaje: zaparcia czynnościowe lub zaparcia organiczne.
Przyczyny zaparć mogą być różne i mogą łączyć się ze sobą. Dlatego warto przyjrzeć się temu jak funkcjonujemy na co dzień, aby zwiększyć częstotliwość wypróżnień. Oto główne przyczyny zaparć:
- nieodpowiednia dieta uboga w błonnik i płyny,
- brak aktywności fizycznej lub bardzo niska aktywność. Ruch jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, ponieważ pobudza perystaltykę jelit, poprawia krążenie krwi i zapobiega zastojowi stolca w jelicie grubym.
- stres – który wpływa na pracę układu nerwowego, który reguluje pracę jelit. Przewlekły stres może powodować skurcze mięśni gładkich jelit, zmniejszenie wydzielania śluzu i żółci, zaburzenie równowagi flory bakteryjnej i osłabienie odruchu defekacyjnego.
- tłumienie odruchu defekacyjnego – czyli niepotrzebne odwlekanie wypróżnienia co prowadzi do zalegania stolca w końcowym odcinku przewodu pokarmowego.
- przyjmowanie niektórych leków np. na niedoczynność tarczycy - jeśli dokuczają nam zaparcia, warto skonsultować to z lekarzem.
Leczenie zaparć to proces. Warto rozpocząć od prostych zmian i obserwować swój organizm. Naturalne sposoby na zaparcia polegają na wprowadzeniu nawyków sprzyjających prawidłowym wypróżnieniom, takich jak: zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego, picie odpowiedniej ilości wody, regularne ćwiczenia fizyczne, unikanie stresu, korzystanie z toalety wtedy, gdy pojawia się potrzeba.
Naturalne sposoby na zaparcia w wielu przypadkach są na tyle skuteczne, że nie jest wymagane leczenie farmakologiczne. W ramach domowych metod leczenia warto sięgnąć również po zioła, napary. Na uwagę zasługuje m.in. ostropest plamisty ziarna oraz babka jajowata. Obie rośliny wspomagają trawienie i wspierają tzw. pasaż jelitowy.
Oto zmiany, które warto wprowadzić, aby odczuć poprawę w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.
- spożywanie posiłków o stałych porach,
- unikanie potraw ciężkostrawnych, tłustych, słodkich i przetworzonych,
- ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny,
- dodawanie do posiłków produktów bogatych w błonnik (np. otręby, suszone śliwki, kiwi, jabłka, marchew),
- picie ok. 2l płynów dziennie,
- utrzymanie odpowiedniej wagi ciała, ponieważ nadwaga i otyłość mogą wpływać na pracę jelit i powodować zaparcia,
- unikanie palenia papierosów, ponieważ nikotyna ma działanie skurczowe na mięśnie gładkie jelit i hamuje perystaltykę jelit,
- ograniczenie produktów, które są zdrowe i modne jak tapioka kulki, ale niekoniecznie służą osobom z zaparciami.
Jak widać zaparcia to częsty i uciążliwy problem, z którym można sobie jednak poradzić. W wielu przypadkach naturalne sposoby na zaparcia jak zdrowsza dieta, więcej ruchu, picie dużej ilości płynów i mniej stresu powinny przynieść ulgę jelitom i przyczynić do znacznego ograniczenia problemu z wypróżnianiem.