Faktoring to usługa, z której korzystają przedsiębiorstwa działające w różnych branżach. W jaki sposób działa? Jakie korzyści przynosi firmom w branży produkcyjnej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Faktoring to jak wspomniano we wstępie forma finansowania, z której korzystają przedsiębiorstwa działające w różnych branżach. Jest to bowiem usługa polegająca na wykupieniu przez firmę faktoringową (faktora) faktur wystawionych przez przedsiębiorcę (faktoranta) jego kontrahentom. Cała transakcja opiera się w tym przypadku na podstawie zawartej umowy faktoringowej, co powoduje, że przedsiębiorca nie musi dłużej czekać na odzyskanie środków zamrożonych w fakturach z odroczonym terminem płatności. Zapłaty dokonuje bowiem w tym przypadku firma faktoringowa, na rzecz której kontrahenci spłacają później swoje zobowiązania. Istotne dla nich jest to, że spłata następuje zgodnie z terminami na fakturach, a co za tym idzie korzystanie z faktoringu nie wpływa w żaden sposób na ich sytuację. W tym miejscu warto także podkreślić, że faktoring to usługa dedykowana nie tylko dla dużych, ale również małych i średnich firm, które mogą skorzystać z oferty dostępnej pod linkiem: https://pragmago.pl/.
Faktoring to usługa, która w praktyce oferowana jest w różnych formach. Najczęściej klasyfikuje się ją ze względu na ryzyko, co pozwala wyróżnić:
Faktoring to usługa, która sprawdza się w wielu różnych branżach. Bardzo często korzystają z niej przedsiębiorstwa działające w branży produkcyjnej, co wynika z faktu, że pozwala on skrócić cykl płatności. Wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności jest bowiem w tym przypadku standardem, w związku z czym sprzedający, który korzysta z faktoringu nie musi czekać na spłatę należności przez swoich kontrahentów. W efekcie może uzyskać środki, które mogą zostać przeznaczone zarówno na bieżące wydatki (np. pensje pracowników), jak i dalsze inwestycje. Wśród korzyści wymienić należy również to, że z faktoringu mogą korzystać również firmy posiadające krótki staż na rynku oraz podmioty, które jednocześnie korzystają z kredytów bankowych, np. na inwestycje. Faktoring nie obciąża bowiem zdolności kredytowej.
Podsumowując, należy stwierdzić, że faktoring to usługa, która jest bardzo korzystna dla przedsiębiorstw działających w branży produkcyjnej. Pozwala nie tylko skrócić cykl płatności, ale również weryfikować kontrahentów, czy stworzyć ofertę, która będzie znacznie atrakcyjniejsza niż u konkurencji.