Asparagus racemosus to szparag indyjski, który bywa też określany jako shatavari. Występuje na Sri Lance, w Indiach i Himalajach. Wspomniana roślina osiąga wysokość rzędu 1-2 metrów. Preferuje żwirowe, skaliste gleby. Shatavari można spotkać na wysokości 1300-1400 metrów nad poziomem morza. Szparag indyjski w odpowiedzi na trudne warunki środowiskowe wykształcił rozległy system korzeniowy, w którym gromadzi cenne substancje. Jego właściwości od lat wykorzystuje medycyna ajurwedyjska. Od pewnego czasu cieszy się również uznaniem Europejczyków. Co warto wiedzieć o shatavari?
Szparag indyjski należy do adaptogenów, czyli nietoksycznych roślin, które zwiększają odporność na stres u ludzi i przywracają homeostazę. Wspomniana grupa ziół została odkryta i wyodrębniona przez botaników w latach 40. ubiegłego wieku. Biolodzy zauważyli, że niektóre rośliny zapewniają ludziom większe zdolności przystosowawcze. Początkowo adaptogeny podawano pracownikom kopalń i kierowcom ciężarówek, aby podnieść wytrzymałość ich organizmu. Później włączono je do diety zawodowych sportowców startujących w olimpiadzie w Monachium w 1972 roku. Okazały się też nieocenionym wsparciem dla kosmonautów, dla których misje okołoziemskie stanowią spory stres.
Shatavari uchodzi za sprzymierzeńca kobiet, gdyż szparag indyjski wspiera ich równowagę hormonalną. Współczesny styl życia, któremu często towarzyszy przewlekły stres, zakłóca prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wysokie stężenie kortyzolu indukuje stan zapalny, ponadto stanowi sygnał dla żeńskiego układu rozrodczego, że nie jest to dobry moment na ciążę. W rezultacie pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, ból menstruacyjny i dokuczliwe symptomy PMS. Libido wyraźnie spada, a sprawność seksualna ulega pogorszeniu.
Zaburzenia hormonalne sprawiają, że wiele kobiet skarży się na ból podczas miesiączki. Shatavari wspomaga ich zdrowie, wpływając na skurcze macicy.
Przewlekły stres sprawia, że organizm kobiety nie jest gotowy na przyjęcie zarodka. Pojawiają się zaburzenia hormonalne, które przekładają się na problemy z prokreacją. Szparag indyjski może przyczyniać się do przywrócenia równowagi hormonalnej ze względu na zawartość fitoestrogenów.
Napięcie nerwowe, które coraz częściej staje się udziałem kobiet, skutkuje spadkiem libido. Seks przestaje wzbudzać zainteresowanie pań, na czym cierpi ich związek. Shatavari pozytywnie wpływa na popęd seksualny. Wspiera także sprawność seksualną kobiet.
PMS to zespół napięcia przedmiesiączkowego, który został potwierdzony naukowo. Obejmuje szereg dokuczliwych symptomów, w tym m.in. tkliwość piersi, ogólne rozdrażnienie, ból krzyża, zaburzenia snu i apetytu. Zazwyczaj pojawia się na kilka dni przed miesiączką i ustępuje wraz z rozpoczęciem krwawienia menstruacyjnego. PMS wynika z zakłócenia równowagi hormonalnej w końcowej fazie cyklu. Szparag indyjski pomaga w naturalny sposób złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Niektóre kobiety skarżą się na nieregularne miesiączki, które mają podłoże endokrynologiczne. Krwawienia menstruacyjne powinny pojawiać się co 21-35 dni. U niektórych pań występują częściej niż co 3 tygodnie, a u innych rzadziej niż co 5 tygodni. Wspomniana sytuacja jest niekorzystna, bo sygnalizuje problemy hormonalne i utrudnia zajście w ciążę. Shatavari zawiera fitoestrogeny, które mogą przyczyniać się do regulacji cykli menstruacyjnych.
Menopauza stanowi naturalny etap w życiu każdej kobiety. Podczas przekwitania jajniki stopniowo wytwarzają coraz mniej estrogenów i progesteronu, a w końcu ich aktywność endokrynna znacząco się obniża. Niedostateczna podaż żeńskich hormonów płciowych prowadzi do dokuczliwych objawów menopauzy. Estrogeny mają swoje receptory m.in. w ośrodku odpowiedzialnym za termoregulację. Ich niedobór prowadzi do uderzeń gorąca i zlewnych potów. Często pojawiają się także zaburzenia nastroju. Shatavari dostarcza fitoestrogeny, które wykazują duże podobieństwo strukturalne do żeńskich hormonów płciowych. Przyłączają się zatem do ich receptorów zlokalizowanych w różnych częściach ciała. Szparag indyjski wchodzi w skład Królowej, autorskiej mieszanki adaptogenów od Mother`s Protect.