Kredyt samochodowy dla firm lub leasing operacyjny stanowi usługę, która pozwala szybko nabyć auto niezbędne do rozwijania i prowadzenia biznesu. Przedsiębiorcy nie muszą dzięki temu długo oszczędzać, by kupić samochód, lecz wchodzą w jego posiadanie już na początku działalności gospodarczej. Dowiedz się więcej o finansowaniu zakupu auta na firmę.
1. Leasing finansowy i operacyjny na zakup samochodu
2. Kredyt na zakup auta firmowego
Nowy samochód kosztuje od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Zebranie tak dużej kwoty zajmuje firmom wiele miesięcy, dlatego leasing i kredyt cieszą się zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, którzy nie mogą tak długo czekać na auto. Sprawdź, czym charakteryzuje się leasing i kredyt na auto firmowe.
W przypadku leasingu operacyjnego i finansowego właścicielem przedmiotu leasingu jest leasingodawca (odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca). Z umowy leasingowej wynika jedynie, czy leasingobiorca ma prawo wykupić auto po zakończeniu leasingu i na jakich zasadach może to zrobić. Leasing w wielu firmach jest dostępny już od chwili rozpoczęcia działalności lub na kilka miesięcy po jej założeniu. Minimalny okres wymaganego prowadzenia działalności regulują wewnętrzne procedury finansowania leasingodawcy. Leasing operacyjny i finansowy jest jednak ogólnie dostępny w każdej branży, dlatego przedsiębiorcy powszechnie decydują się na jego zaciągnięcie.
Raty leasingu płaci się co miesiąc. Stawka podatku VAT wynosi w ich przypadku 23%, jednak płatnicy VAT mogą odliczyć VAT na auto i tym samym obniżyć wysokość zaliczek. Obowiązek zapłaty podatku VAT jest zatem mniej dotkliwy dla przedsiębiorcy. Leasing jest również kosztem uzyskania przychodu, dlatego obniża wysokość należnego podatku dochodowego. Co ważne, przedsiębiorca może zrezygnować z wykupu auta po zakończeniu okresu leasingu i zdecydować się na podpisanie nowej umowy. W ten sposób zyskuje możliwość regularnego korzystania z nowego, w pełni sprawnego i komfortowego samochodu, który umożliwia sprawne prowadzenie działalności w dowolnej branży.
Zastanawiasz się nad pytaniem: leasing bez wykupu czy z wysokim wykupem - co wybrać? Sprawdź, który leasing samochodu lepiej Ci się opłaca i wypełnij wniosek leasingowy.
Przedsiębiorcy częściej wybierają leasing, jednak w niektórych przypadkach bardziej opłaca się im skorzystać z klasycznego kredytu samochodowego. Kredyt można uzyskać na korzystnych warunkach, jeśli prowadzi się działalność gospodarczą od dłuższego czasu. Od przedsiębiorcy wymaga się, by udowodnił, że posiada odpowiednio wysokie dochody, by regularnie spłacać raty. Jeśli osoba prowadząca własną działalność gospodarczą nie wykazuje dochodów, a jedynie straty, bank może odmówić finansowania zakupu auta z powodu zbyt dużego ryzyka.
Kredyt na auto firmowe ma jasne zasady co do przechodzenia pojazdu na własność. Po zakończeniu umowy auto od razu jest własnością przedsiębiorcy - nie musi on spełniać żadnych dodatkowych warunków, by cieszyć się z posiadania własnego auta. W przypadku kredytu część odsetkowa raty stanowi koszt uzyskania przychodu. Tym samym wpływa na obniżenie podstawy opodatkowania i wysokości należnych zaliczek na PIT. Wcześniejsza spłata kredytu na samochód pozwala sporo zaoszczędzić, gdyż podobnie jak w przypadku kredytu konsumenckiego, obniża łączną wysokość odsetek i całkowity koszt kredytu.
Zapoznaj się z ofertą na http://kredytna4kolka.pl/ranking-kredytow-samochodowych/