Zamknij

Podróż autem do Czarnogóry - jaką trasę wybrać?

13:40, 27.09.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:40, 27.09.2023

Wakacje 2023 za nami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby powoli zacząć snuć urlopowe plany na rok 2024. W poniższych tekście skupimy się na podróży do Czarnogóry. Jako środek transportu wybierzemy samochód. Wszystkim zainteresowanym wyjazdem do tego małego, ale jakże uroczego kraju postaramy się podpowiedzieć, co przemawia za wyborem auta, jakie są możliwości dojazdu na miejsce, oraz na co zwracać uwagę podczas jazdy po samej Czarnogórze. Ruszajmy zatem.

Dlaczego akurat warto wybrać samochód?

Korzystanie z własnego samochodu podczas podróży do Czarnogóry niesie ze sobą liczne korzyści.
Po pierwsze, daje nam to większą swobodę i elastyczność w kwestii planowania trasy i czasu podróży. Oznacza to, że możemy zatrzymywać się w miejscach, które nas interesują, zwiedzać zabytki, atrakcje, które spotkamy drodze. Dodatkowo unikamy stresu związanego z lotem samolotem oraz restrykcjami dotyczącymi ilości bagażu.
Po drugie, podróż własnym samochodem może być bardziej ekonomiczna niż podróż samolotem, szczególnie jeśli podróżujemy z rodziną, ponieważ koszty paliwa i opłat za przejazd są dzielone między pasażerów.
Po trzecie, po dotarciu do Czarnogóry podróż samochodem daje nam większą niezależność i mobilność. Nie musimy się martwić wynajmem auta, kosztami transportu publicznego, czy być zdanym na busy dla turystów, czy taksówkami. Co ważne, po Czarnogórze możemy poruszać się z polskim prawem jazdy.

Jakie mamy opcje dróg do wyboru?

Decydując się na podróż do Czarnogóry własnym autem mamy aż 4 różne opcje. Każda z nich różni się między sobą zarówno czasem podróży, kosztami, jak i ilością atrakcji w jej trakcie. Ostateczny wybór trasy powinien zależeć od indywidualnych preferencji. Tak jak różne są trasy, tak różni się podróżni. Jedni dążą do tego, aby jak najszybciej znaleźć się u celu. Inni wręcz przeciwnie, robią przystanki na trasie i cieszą się podróżą, nie patrząc stale na zegarek. Oczywiście warto poszukać złotego środka.

Rodziny z małymi dziećmi prawdopodobnie wybiorą podróż najkrótszą drogą, nawet jeśli będzie ona wymagała opłat za autostrady. Pary bez pociech lub seniorzy mogą wybrać dla odmiany trasę dłuższą, gdyż nigdzie się nie śpieszą. Wybór trasy może być też do pewnego stopnia uzależniony od tego na jak długo jedziemy do Czarnogóry. Utrata połowy dnia w przypadku 14-dniowego urlopu jest czym innych aniżeli podczas 7-dniowego urlopu. Więcej informacji o poszczególnych trasach znajdziemy na https://autostrady.com.pl/blog/najlepsza-trasa-do-czarnogory/

Przechodząc do poszczególnych tras mamy następujący wybór:

1. Droga przez Austrię – uważana jest za najbardziej komfortową ze względu na dobrej jakości drogi. Oprócz Austrii przejeżdżamy przez Słowację, Słowenię oraz Chorwację. Trasa ta jest krótka, ale dość droga ze względu na konieczność uiszczania opłat za przejazd autostradami.
2. Trasa przez Bośnię i Hercegowinę – jest dużo tańsza, ale też dłuższa od poprzedniej. Dodatkowo ok. 100 km musimy pokonać po krętych drogach w górach, co nie każdemu kierowcy może przypaść do gustu.
3. Połączenie wariantu 1 i 2 to kompromis pomiędzy długością i ceną za płatne odcinki dróg. Trasa ta przez dużą część jest taka sama jak przez Austrię. Dopiero na dalszym jej odcinku należy odbić w stronę Bośni i Hercegowiny.
4. Droga przez Serbię to propozycja dla osób, które nie chcą wydawać na autostrady a jednocześnie są w stanie zaakceptować dłuższą podróż. 
Więcej informacji na temat dróg w Czarnogórze znajdziesz na https://autostrady.com.pl/autostrady/europa/czarnogora/

Jak poruszać się po samej Czarnogórze i na co zwracać uwagę?

Zmierzając do końca mamy dla naszych czytelników kilka porad.
Po pierwsze na terenie Czarnogóry nie ma płatnych dróg. Jedyne, za co się płaci to przejazd przez Tunel Sozina.
Po drugie obowiązują następujące ograniczenia prędkości:
- 50 km/h w terenie zabudowanym,
- 80 km/h poza terenem zabudowanym,
- 110 km/h na drogach ekspresowych.
Po trzecie, zaleca się, aby nie tankować paliw na małych stacjach poza głównymi trasami ze względu na słabą jakość paliw. 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy tekst zachęci do rozważenia podróży do Czarnogóry własnym autem. Jeśli wszystko odpowiednio zaplanujemy, nie musi być ona ani szczególnie długa, ani kosztowna, W zamian za to da nam możliwość zwiedzenia ciekawych miejsc czego nie można zrobić podróżując samochodem lub pociągiem.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%