Zamknij

Oczyszczanie gmin z odpadów azbestowych

10:12, 18.09.2023 . Aktualizacja: 10:12, 18.09.2023
Skomentuj Zdj. ilustracyjne. / Despositphotos.com Zdj. ilustracyjne. / Despositphotos.com

Gmina Moszczenica Lider projektu partnerskiego, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wdrażał projekt pn. „Usuwanie azbestu z gmin Ziemi Gorlickiej”. Dofinansowanie zostało pozyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Główne działania w projekcie dotyczyły demontażu pokrycia dachowego zawierającego azbest, odbioru, transportu oraz utylizacji zgromadzonych wyrobów, a także uwzględniały podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców pięciu gmin partnerskich tj. Moszczenica, Bobowa, Ropa, Sękowa oraz Uście Gorlickie.

Szkodliwość azbestu nie wynika z jego składu chemicznego – przyczyny należy szukać w jego strukturze. Włókna azbestu są najcieńszymi włóknami występującymi w przyrodzie, są praktycznie niezniszczalne, a ich kumulowanie się w płucach powoduje (zwykle po kilkunastu latach) pojawienie się chorób azbestozależnych. Zagrożenie ze strony azbestu jest przez ludzi bagatelizowane ze względu na mikroskopijną wielkość włókien (niewidoczną dla ludzkiego oka) oraz długotrwały i utajony rozwój choroby.

Zdj. ilustracyjne. / Despositphotos.com

Azbest znajdujący się w powietrzu przedostaje się do płuc w trakcie oddychania, gromadzi się i zalega wywołując poważne konsekwencje dla układu oddechowego takie jak: azbestoza (pylica azbestowa), zmiany opłucnowe, międzybłonniak opłucnej oraz rak płuc. Choroby te mają długi okres inkubacji i mogą ujawnić się nawet po 30 latach od chwili wchłonięcia włókien. Należy mieć na uwadze, że na wyżej wymienione zagrożenia szczególnie narażone są dzieci i młodzież.

Zdj. ilustracyjne. / Despositphotos.com

W wyniku zrealizowanego projektu komfort życia lokalnej społeczności zwiększył się z uwagi na zapewnienie lepszych warunków do życia poprzez oddychanie czystszym powietrzem, jak również wzrósł poziom świadomości ekologicznej mieszkańców w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, spadku zanieczyszczeń środowiska naturalnego oraz zmniejszenia liczby zachorowań mieszkańców na choroby dróg oddechowych.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%