Zamknij
Zobacz!

Czosnek ozdobny do ogrodu – co warto wiedzieć o tej roślinie?

art. sponsorowany + 00:00, 17.09.2023

Ozdobne gatunki czosnki cieszą się dużym powodzeniem wśród ogrodników. Ich efektowne kwiatostany są doceniane również przez florystów, którzy wykorzystują je do tworzenia atrakcyjnych bukietów. Cebule czosnku ozdobnego są obecnie dostępne w wielu sklepach ogrodniczych. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na posadzenie ich w swoim ogrodzie?

Podstawowe informacje na temat czosnku ozdobnego

Czosnek ozdobny to roślina cebulowa, którą w naturalnych warunkach można spotkać między innymi w Azji. Jego walory dekoracyjne sprawiły, że jest on współcześnie uprawiany w ogrodach na całym świecie. Roślina ta jest częścią rodziny czosnkowatych, co oznacza, że jest spokrewniona między innymi z ifejonem. Najwyższe gatunki czosnku ozdobnego osiągają do 150 centymetrów wysokości. Rośliny te posiadają ostro zakończone, sino-zielone, równowąskie, długie liście. Częścią podziemną czosnku jest duża, bo osiągająca nawet 18 centymetrów średnicy cebula. Czosnek ozdobny jak sama nazwa wskazuje jest uprawiany dla bardzo dekoracyjnych, dużych, okrągłych kwiatostanów, które często przybierają barwę fioletowo-niebieską, różową lub białą. Każdy kwiatostan składa się z licznych, małych gwiazdkowatych kwiatów. Pierwsze kwiaty pojawiają się już w maju, a okres kwitnienia kończy się w sierpniu lub we wrześniu. Charakterystyczną cechą całej rośliny jest wydzielanie czosnkowego zapachu. Czosnek ozdobny jest chętnie wybierany na rabaty kwiatowe. Pasuje zwłaszcza do ogrodów utrzymanych w stylu wiejskim i naturalistycznych.

Czy uprawa czosnku ozdobnego jest trudna?

Uprawa czosnku ozdobnego nie jest wyjątkowo trudna, dlatego powinni podołać jej nawet początkujący ogrodnicy. Czosnek można sadzić samodzielnie lub w większych grupach. Wyższe odmiany warto jest sadzić przy ścianach domów, ogrodzeniach lub zabezpieczyć je przed złamaniem specjalnymi palikami.

Dla czosnku ozdobnego należy zarezerwować stanowisko słoneczne, ciepłe, osłonięte od silnych wiatrów (podmuch wiatru może połamać wysokie łodygi rośliny). 

Cebule czosnku ozdobnego charakteryzują się wysoką odpornością na niskie temperatury, dlatego klasyfikuje się je jako cebule do nasadzeń jesiennych.

Czosnek ozdobny nie ma wielkich wymagań jeżeli chodzi o podłoże. Jeśli możemy, zapewnijmy mu glebę piaszczysto-gliniastą, umiarkowanie zasobną w składniki pokarmowe, lekką, przepuszczalną, z dużą zawartością wapnia.

Najlepszy czas na sadzenie cebul czosnku ozdobnego to wrzesień. Możemy zabezpieczyć cebule przed szkodnikami sadząc je w specjalnych koszyczkach wykonanych z metalu lub plastiku.

Jakich zabiegów potrzebuje czosnek ozdobny?

Czosnek ozdobny potrzebuje umiarkowanego podlewania (należy o nim pamiętać zwłaszcza w trakcie przedłużającej się suszy). W pierwszych fazach wzrostu rośliny trzeba pamiętać o usuwaniu chwastów, które są konkurencją w dostępie do składników odżywczych i światła. Innym niezwykle ważnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Należy zrobić to jak najszybciej, gdyż wytworzenie nasion bardzo osłabia cebulę.

Wybierajmy pełnowartościowe cebule czosnku ozdobnego

Niezwykle ważne jest, żeby wybierać wyłącznie pełnowartościowe cebule czosnku ozdobnego. Możemy je kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach ogrodniczych (w tym również przez internet). Pamiętajmy, że zdrowe i dorodne rośliny uzyskamy tylko z cebul dużych, pozbawionych plam i przebarwień, jędrnych. Gdy nie możemy osobiście obejrzeć cebul przed zakupem, zamówmy je z oferty polskich, renomowanych producentów, którzy są w stanie dać nam gwarancję najwyższej jakości.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%