Wiercenie otworów w betonie i cegle pomaga rozwiązać wiele problemów budowlanych, ponieważ dzięki niemu możemy montować gniazdka, klimatyzatory, rekuperatory, okapy i wykonywać otwory pod inne potrzebne nam zadania.
Żadna budowa nie może się odbyć bez wiercenia otworów w różnych materiałach budowlanych. Wiercenie otworów w betonie i cegle pomaga rozwiązać wiele problemów budowlanych, ponieważ dzięki niemu możemy montować gniazdka, klimatyzatory, rekuperatory, okapy i wykonywać otwory pod inne potrzebne nam zadania.
Dla wielu rzemieślników takie wiercenie od razu kojarzy z wiertnicą, która obrabia materiał z dopływem wody i pozostawia na obiekcie masę szlamu błotnego. Jednak w naszych czasach technologia osiągnęła takiego poziomu, w którym możliwe jest wykonywanie różnego rodzaju otworów nawet w mocnym betonie w trybie na sucho i bez mocowania wiertnicy, prosto trzymając urządzenie w ręku. W tym celu stosuje się specjalne wiertarki w komplecie z wiertłami diamentowymi do wiercenia na sucho, a także odkurzacze przemysłowe w celu zminimalizowania szlamu pyłowego.
Dzięki takim technologiom możliwe jest wykonywanie otworów technologicznych nawet w pomieszczeniach z gotowym wykończeniem bez obawy o zabrudzenie wokół wszystkiego. Proces ten jednak nie jest tak prosty, jak się wydaje, ponieważ na obiekcie możemy napotkać materiały o różnej twardości i wytrzymałości oraz inne problemy, o których producenci narzędzi diamentowych Distar bardziej szczegółowo opowiedzą w tym artykule.
Obrabiany materiał
W budownictwie możemy spotkać się z materiałami różnego rodzaju ścieralności i twardości. Ścieralność - jest to zdolność obrabianego materiału do zniszczenia osadzonego w nim materiału. W przypadku wiercenia jest to zdolność do zużycia segmentu wiertła diamentowego. Im wyższa ścieralność materiału, tym szybciej zużywa wiertło się podczas jego obróbki. Twardość - jest to zdolność materiału do przeciwdziałania ingerencji w nim innego materiału. W naszym przykładzie jest to zdolność do opierania się obróbce wiertłem, w wyniku czego zmniejsza się prędkość wiercenia. Warunkowo materiały budowlane można podzielić na 3 kategorie ścieralności:
- Wysoka ścieralność. Do materiałów o wysokiej ścieralności zalicza się tynk, różne cegły, bloki żużlowe, gazobeton, asfalt, pianobeton i beton ścierny z klasą do M200 bez zbrojenia. Takie materiały są obrabiane z dużą prędkością, ale zmniejszają żywotność wiertła diamentowego.
- Średnia ścieralność. Ta kategoria obejmuje betony klasy do M200 ze zbrojeniem, beton zbrojony i niezbrojony klasy do M400, a także cegły ogniotrwałe, które są stosowane w piecach i kominkach. Podczas obróbki takich materiałów zwiększa się żywotność materiałów eksploatacyjnych, ale zmniejsza się szybkość obróbki.
- Niska ścieralność. Do takich zaliczamy beton zbrojony i ciężko zbrojony klasy M400 i wyższej, a także beton hydrotechniczny. Ich obróbka jest najtrudniejsza i najwolniejsza.
Wiercenie większości materiałów o średniej i wysokiej ścieralności prawie zawsze odbywa się bez żadnych problemów, ale wiercenie różnego rodzaju betonu może być nieco skomplikowane, ponieważ na skrawalność betonu wpływa wiele czynników:
- Wytrzymałość. Zależy ona od klasy betonu. Im wyższa klasa, tym mocniejszy beton.
- Data wylania. Po wylaniu beton nabiera wytrzymałość praktycznie przez cały czas. Szczególnie intensywnie w pierwszych 3 tygodniach.
- Metal. Obecność metalu w betonie ma duży wpływ na szybkość obróbki.
- Rozmiar i materiał kruszywa. Kruszywo bywa granitowe, żwirowe i dolomitowe. Kruszony kamień granitowy jest najbardziej rozpowszechniony i twardy. Oprócz materiału kruszywa, ważną rolę odgrywa jego rozmiar. Im większy kruszony kamień, tym trudniej jest go obrabiać.
- Wilgoć. Ważnym czynnikiem jest również wilgotność betonu. Beton o wysokiej wilgotności może stępiać krawędzie diamentów i zmniejszyć prędkość wiercenia.
- Odpylanie. Podczas pracy z odkurzaczem usuwamy ścierny pył, który poprawia ostrzenie segmentów wiertła diamentowe, dlatego prędkość wiercenia może się zmniejszyć.
Wszystkie te cechy betonu wpływają na stopień jego skrawalności, dlatego podczas wiercenia mogą wystąpić pewne problemy. Jednak wszystkie te trudności można łatwo opanować!

"Wąskie miejsca" wiercenia na sucho
Przyjrzyjmy się wszystkim "wąskim miejscom", które możesz napotkać podczas wiercenia na sucho, a także znajdźmy dla nich rozwiązania.
- Początkowy kontakt z materiałem. Ponieważ nawiercanie w materiale odbywa się na wysokich obrotach, wiertło zaczyna poruszać się po materiale. Do wygodnego nawiercenia stosuje się specjalne szablony lub centratory.
- Bardzo niska prędkość wiercenia. Jeśli zauważyłeś, że osprzęt zaczął wiercić bardzo powoli, najprawdopodobniej trafiłeś w metal. Prędkość obróbki metalu jest znacznie niższa niż w przypadku najtwardszego betonu, więc jest to zjawisko naturalne. Najważniejsze przy wierceniu metalu — nie przegrzać zbytnio segmentów wiertła, dlatego podczas wiercenia grubego metalu konieczne jest wyciągnięcia wiertła ze strefy cięcia i dać mu czas na ostygnięcie.
- Prędkość wiercenia spadła do zera. Jeśli zauważysz, że wiertło głębiej nie wgryza się, nawet jeśli zastosujesz więcej wysiłku, najprawdopodobniej diamenty są stępione i należy je naostrzyć. W tym celu można wywiercić 10-15 centymetrów materiału ściernego, takiego jak cegła, tynk, gazobeton, pianobeton, a nawet asfalt. Po wykonaniu tej operacji można kontynuować wiercenie.
- Wiercenie z odpylaniem. Jeśli wykonujesz otwory w pomieszczeniu, w którym nie można śmiecić, najlepszym rozwiązaniem jest wiercenie bez kurzu. Mogą w tym pomóc różne przystawki do odpylania marki handlowej Mechanic.
- Głębokie otwory. Czasami istnieje konieczność wiercenia otworów o głębokości 50-100 cm i więcej, a długość wiertła wynosi tylko 40-50 cm. W tej sytuacji pomogą Ci specjalne przedłużacze do wiercenia. Ten przedłużacz jest montowany między wrzecionem wiertarki a wiertłem. Po zamontowaniu przedłużacza należy odłamać i wyjąć utworzony rdzeń z otworu.
Wnioski
Wiercenie na sucho to innowacyjna metoda obróbki wielu materiałów budowlanych, która minimalizuje zabrudzenia na obiekcie i zyskuje coraz większą popularność. Nie da się w pełni zastąpić wiercenia na mokro omawianym powyżej na sucho, ponieważ trudno będzie zrobić otwory o dużych średnicach (ponad 200 mm) metodą na sucho. Jednak takim osprzętem można rozwiązać wiele zadań budowlanych!