Zamknij

Czym są handbary? Kiedy warto je zamontować?

14:55, 26.05.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:55, 26.05.2023

Handbary to niewielkie, ale niezwykle przydatne akcesoria motocyklowe czy ATV. Warto je zamontować, aby zadbać o bezpieczeństwo kierowcy na drodze, a przy tym osłaniają znajdujące się przy kierownicy mechanizmy. W tym artykule przedstawiamy czym są handbary i kiedy warto je zamontować.

Handbary – czym są?

Jako handbary określane są niewielkie osłony na kierownicy – skutecznie chronią one zarówno dłonie kierowcy, jak i manetki, dźwignie sprzęgła oraz hamulca przed uderzeniami czy brudem. Stanowią one zabezpieczenie dłoni przed deszczem, wiatrem, zimnem i elementami mogącymi uderzyć dłonie kierowcy podczas jazdy, a przy tym zmniejszają napływ kurzu i błota do manetek. Warto przy tym zaznaczyć, że handbary dzielone są na te uniwersalne możliwe do zamontowania w wielu modelach maszych, jak i handbary dedykowane.

Handbary – kiedy warto je zamontować?

Podczas jazdy kierowca oraz motocykl czy quad są narażeni na kontakt z błotem, piaskiem, kurzem i różnego rodzaju przeszkodami. Dłonie osoby kierującej leżą w miejscu, które jest przy tym najbardziej narażone na uderzenie. Z tego względu należy pamiętać o zakładaniu rękawic. Warto jednak zastosować również kolejne zabezpieczenie, jakim są handbary montowane na kierownicy motocykla bądź quada. Ich zamontowanie wskazane jest także z uwagi na niwelowanie ryzyka zabrudzeń, które mogą doprowadzić do uszkodzenia manetek, przełączników oraz utraty kontroli nad maszyną. Zdecydowanie warto je zamontować przede wszystkim w motocyklach terenowych czy quadach, gdyż pojazdy te poruszają się po bardzo wymagających terenach.

Handbary warto zamontować w szczególności, jeśli poruszamy się po wymagających terenach. Dzięki temu, nawet jeśli dojdzie do wywrotki, akcesoria te uchronią dłonie kierowcy przez kontuzją oraz osłonią pewne elementy pojazdu przed uszkodzeniem. Handbary oferują również korzyści wtedy, gdy jazda odbywa się przy nieprzesprzyjających warunkach atmosferycznych, to znaczy kiedy pada, wieje wiatr czy jest zimno. Pozwalają one na komfortową jazdę niezależnie od panujących na drodze warunków.

Handbary – jakie wybrać?

Aby handbary zamontowane w motocyklu lub pojeździe ATV spełniały swoją funkcję, powinny być one dopasowane do naszej maszyny. Można wyróżnić przy tym handbary uniwersalne odpowiednie do jazdy po mieście, które są kompatybilne z większością modeli jednośladów. Dostępne są również handbary dedykowane – doskonałe nawet podczas jazdy w wymagających warunkach.

Zarówno handbary uniwersalne, jak i handbary dedykowane znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym ABC Motoru: https://sklep.abcmotoru.com.pl/handbar.

Handbary – o czym pamiętać?

Aby handbar spełniał swoją funkcję, a przy tym szybko nie utracił swej żywotności, niezbędne jest jego dokładne zamontowanie na kierownicy pojazdu. Co istotne, sprawdzanie montażu tego elementu jest wskazane po każdym użyciu motocykla czy maszyny ATV. Jeśli zauważymy na nim jakiekolwiek uszkodzenia, należy go wymienić.

Handbary czy listki motocyklowe – co wybrać?

Motocykliści mogą zastanawiać się, czy wybrać handbary czy listki motocyklowe. Listki pozwalają na zapewnienie ochrony rąk kierowcy, a także klamki czy manetki przed zabrudzeniami. Można je łatwo zamontować, a także odczepić w razie upadku. Jeśli jednak potrzebujemy stabilniejszej osłony dłoni, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się handbary motocyklowe – dzięki nim możemy otrzymać lepszą ochronę dłoni kierowcy oraz elementów maszyny.

Kiedy warto zamontować handbary – podsumowanie

Handbary to osłony montowane na kierownicy, aby ochronić dłonie kierowcy przed uderzeniem czy zimnem, wiatrem czy deszczem. Co więcej, zapewniają one ochronę dźwigni sprzęgła i hamulca, jak i manetkom przed brudem czy uderzeniami. Warto ich używać w szczególności, jeśli jeździmy po wymagających trasach czy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Do jazdy po mieście polecany jest przy tym wybór handbarów uniwersalnych, dopasowanych do wielu modeli pojazdów. Na niełatwych trasach natomiast lepiej sprawdzą się handbary dedykowane.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%