Zamknij
REKLAMA

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego - o czym pamiętać?

14:51, 26.05.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:51, 26.05.2023

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego powinno umożliwiać medykowi świadczenie usług zdrowotnych skierowanych zarówno na profilaktykę, jak i leczenie zębów, przyzębia, tkanek jamy ustnej, a także stawu skroniowo-żuchwowego. Co więcej, niezbędne są elementy pozwalające zapewnić wysoki poziom higieny i bezpieczeństwa. W tym artykule przedstawiamy sprzęt, narzędzia oraz akcesoria stomatologiczne, których nie może zabraknąć w gabinecie stomatologicznym.

Sprzęt stomatologiczny

Sprzęt stomatologiczny, który powinien się znaleźć w gabinecie obejmuje lampę zabiegową, autoklaw służący sterylizacji narzędzi, myjkę ultradźwiękową oraz rentgen punktowy. Zdecydowanie najważniejszym elementem – będącym swego rodzaju centrum całego gabinetu – jest unit stomatologiczny. Powinien być on wyposażony w fotel, sterownik nożny, jak również blok spluwaczki i zasilania, konsolę z urządzeniami, lampę zabiegową, a także stolik stomatologa i asystenta. Właściwie dobrany, nowoczesny unit stomatologiczny zapewnia nie tylko wygodę pacjentom, ale zapewnia również komfort stomatologowi podczas wykonywania procedur medycznych.

Narzędzia stomatologiczne

Aby stomatolog mógł przeprowadzać wszelkie procedury diagnostyczne oraz wykonywać zabiegi, gabinet stomatologiczny powinien być wyposażony w odpowiednie narzędzia stomatologiczne. Bez nich wykonywanie codziennej pracy medyka byłoby niemożliwe.

Lusterko stomatologiczne

Dzięki lusterkom stomatologicznym możliwe jest zwiększenie widoczności pola zabiegowego – pozwalają one na dokonanie oględzin nawet tych trudno dostępnych powierzchni zębów oraz dziąseł pacjenta. Co więcej, mogą one służyć także oświetlaniu, jeśli wykorzystane zostanie zjawisko odbijania promieni światła, a także do badania reakcji zęba i ozębnej na opukiwanie. Zbudowane z rękojeści i zwierciadła narzędzie powinno posiadać gładką powierzchnię oraz charakteryzować się starannie wykonanymi zaokrąglonymi krawędziami.

Pęsety stomatologiczne

Wśród podstawowych narzędzi w zestawie stomatologicznym należy wyróżnić pęsetę. Umożliwia ona sprawne wprowadzanie i wyjmowanie tamponów czy wałków z ligniny.

Zgłębnik stomatologiczny

Sonda stomatologiczna, znana również jako zgłębnik stomatologiczny, pozwala na sprawdzenie powierzchni zęba, twardości zębiny i stanu ozębnej, jak również szczelności wypełnienia. To bardzo uniwersalne narzędzie.

Akcesoria stomatologiczne

Pewne elementy są niezbędne, aby zapewnić odpowiednie warunki higieniczne w gabinecie – wśród nich można wymienić serwety stomatologiczne i podkłady medyczne. Inne akcesoria, takie jak końcówki do ślinociągu, usprawniają natomiast pracę stomatologa. Sprawdź akcesoria stomatologiczne dostępne w ofercie hurtowni medycznej Eplaster: https://eplaster.pl/pl/c/STOMATOLOGIA/176.

Serwety stomatologiczne

W celu minimalizacji ryzyka rozprzestrzeniania patogenów w gabinecie stosuje się serwety stomatologiczne. To produkt zapewniający wysoki poziom higieny, a jednocześnie prosty w zastosowaniu: po zabiegu wystarczy zutylizować użytą serwetę i położyć nową.

Jednorazowe podkłady medyczne

Podkłady medyczne doskonale wchłaniają wilgoć i zabezpieczają wyposażenie gabinetu przed kontaktem z płynami ustrojowymi. Co więcej, zapewniają izolację pacjenta od powierzchni leżących czy siedzących.

Wałeczki stomatologiczne

Wałeczki stomatologiczne umożliwiają odsądzenie śliny oraz zatamowanie krwawienia w trakcie zabiegu stomatologicznego. Świetnie absorbują płyny i mogą być precyzyjnie umieszczone w wybranym miejscu.

Akcesoria do sterylizacji w autoklawie

Aby możliwe było przeprowadzenie sterylizacji w autoklawie, gabinet musi być wyposażony w akcesoria, takie jak torebki do sterylizacji – powinny być one odporne na wilgoć. Istotne są także paski do kontroli autoklawu, za pomocą których kontrolowana jest skuteczność procedury.

Mikroaplikatory stomatologiczne

Do precyzyjnej aplikacji, mieszania i przenoszenia preparatów oraz materiałów stomatologicznych służą jednorazowe mikroaplikatory stomatologiczne. Nie powinny się one strzępić czy wchłaniać przenoszonego materiału.

Końcówki do ślinociągu

Ślinociąg pozwala na odsysanie śliny oraz innych wydzielin z jamy ustnej pacjenta. Gabinet stomatologiczny powinien być wyposażony w zapas końcówek do wspomnianego ślinociągu.

Tacki stomatologiczne

Tacki stomatologiczne posiadające przegródki i odpowiednie profilowanie znacząco ułatwiają stomatologom wykonywanie poszczególnych czynności. Wpływa to również na higienę oraz zorganizowanie pracy.

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego uwzględnia sprzęt stomatologiczny, narzędzia i akcesoria stomatologiczne. Dzięki tym elementom stomatolog może zaoferować swoim pacjentom usługi na wysokim poziomie, zapewniając higieniczne oraz bezpieczne warunki.

(art. sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%