Zamknij

Na zawsze czy na chwilę? Raport o wypożyczaniu

08:15, 28.03.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:52, 28.03.2023
Danae na zlecenie OLX „Outlety i Wypożyczalnie”(1) Danae na zlecenie OLX „Outlety i Wypożyczalnie”(1)

Coraz większe zainteresowanie wypożyczaniem wiąże się z wieloma czynnikami, zwłaszcza ekonomicznymi i społecznymi. Dla tych, którzy chcą zoptymalizować budżet, a jednocześnie nie zmniejszyć jakości życia i spełniać marzenia - rozwiązaniem może być wypożyczanie. Serwis OLX sprawdził, co Polacy najchętniej wypożyczają, jakie mają skojarzenia z wypożyczaniem oraz jakie korzyści przynosi ta usługa, a wyniki przedstawił w najnowszym raporcie. 

Wypożyczanie ma długą tradycję i mimo chęci posiadania rzeczy na własność coraz więcej modeli biznesowych opartych jest na subskrypcji, a coraz młodsze pokolenia zmieniają spojrzenie na pojęcie własności. Chcemy korzystać, nie zawsze posiadać. A obecna sytuacja gospodarcza coraz częściej zachęca Polaków do zmiany stylu życia. 

Dane na zlecenie OLX „Outlety i Wypożyczalnie”(2)

Danae na zlecenie OLX „Outlety i Wypożyczalnie”(2)

Oszczędności i bezproblemowość na korzyść wypożyczania 

Dla 7 na 10 uczestników badania Danae na zlecenie OLX „wypożyczalnie” to chęć zaoszczędzenia. Rozwiązanie to pozwala na korzystanie z danych urządzeń bez ponoszenia dużych wydatków. 43% respondentów wskazało również to, że korzyścią wypożyczonego sprzętu jest brak kosztów jego utrzymywania i drogich napraw. Co więcej, nie tylko kwestia finansowa jest dla nas istotna. Łatwa procedura, polegająca np. na rezerwacji online, przekonałaby do wypożyczania aż 59% badanych. 

„Kalkulacja wydaje się obecna w każdej grupie dochodowej, bo niemal każdy człowiek zwraca uwagę na ceny, niezależnie od sytuacji na rynku. Moim zdaniem największe pole do oszczędności jest w kategorii pojazdów oraz sprzętu, którego chcemy użyć sporadycznie. Wynika to z relatywnie wysokich cen jednostkowych dóbr oraz z faktu, że ich użytkowanie może nie być na tyle częste, żeby uzasadniało ich nabycie na własność” - komentuje Wojciech Świder, doktor nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. 

Dane na zlecenie OLX „Outlety i Wypożyczalnie”(3)

Danae na zlecenie OLX „Outlety i Wypożyczalnie”(3)

Podróżnicze plany, spełnianie marzeń i organizacja imprez 

Wypożyczanie to sposób na realizację planów i marzeń, do których niezbędny jest dany sprzęt, a jego kupno często jest mało opłacalne. Chęć wypożyczania sprzętu z kategorii imprezy i wydarzenia deklaruje 40% badanych. W jaki sposób wypożyczanie pomoże spełnić marzenia? 

Coraz większą popularnością cieszy się na przykład wynajem kampera, dzięki któremu można wyruszyć w niezapomnianą podróż. Potwierdzają to wyniki badania: aż 70% kojarzy usługę wypożyczania z kategorią transport i 59% skłonnych jest wypożyczać sprzęt właśnie z tej kategorii. 

Jacuzzi pod gołym niebem we własnym ogrodzie to żaden problem - możemy wypożyczyć przenośną balię. Fotobudka wynajęta na przyjęcie urodzinowe czy wesele przyciągnie uwagę niejednego gościa i podkręci imprezowy nastrój. Najmłodszym zaś świetną zabawę zagwarantują uwielbiane przez nich dmuchańce, na przykład podczas ogrodowego kinder party, czy komunii. Co więcej, tematyczną imprezę możemy zorganizować w całości, wypożyczając między innymi bemary, stoły czy duże namioty imprezowe. Z pomocą tej usługi możemy zadbać też o klimat bardziej kameralnych spotkań, na przykład wieczoru filmowego. Dzięki wypożyczonemu projektorowi czy maszynie do popcornu można poczuć się jak w kinie. 

Agata Romaniuk, doktorka nauk społecznych Polskiej Akademii Nauk podkreśla, że: „w ulotnym i niepewnym świecie chętniej gromadzimy doświadczenia niż przedmioty, a w przypadku tych ostatnich szczególnie niechętnie inwestujemy w rzeczy drogie, duże albo specjalistyczne, których będziemy używać rzadko. I to je najchętniej wypożyczamy. Stąd wzrost zainteresowania wypożyczaniem”. 

O podejściu Polaków do wypożyczania i sposobach na wykorzystanie tej możliwości przeczytać można w pełnej treści raportu opracowanego na podstawie badania Danae na zlecenie OLX „Outlety i Wypożyczalnie”, znajdującego się pod linkiem: LINK 

OLX 

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Każdego miesiąca korzysta z niego ponad 13 milionów użytkowników (Gemius, lipiec 2022), w praktyce oznacza to więc, że platformy używa co trzeci Polak. 

KONTAKT: 

Paulina Musielak-Rezmer 

OLX PR Lead 

tel. +48 696 890 340 

Alicja Kubów 

Communication Manager - Monday Comms 

tel. + 48 538 630 443 

e-mail: [email protected] 

Źródło informacji: OLX 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%