Zamknij

Fotowoltaika dla firm - dlaczego warto zainwestować w zieloną energię?

12:31, 28.03.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:32, 28.03.2023
freepik.com freepik.com

Fotowoltaika dla firm to sposób na wykorzystanie energii słonecznej do zasilania przedsiębiorstw w prąd. Dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach lub gruntach należących do firm, można znacznie obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej i jednocześnie poprawić wizerunek firmy jako ekologicznej i nowoczesnej. 

Zalety fotowoltaiki dla firm 

Fotowoltaika dla firm ma wiele zalet, takich jak: 

- Realne oszczędności poprzez znaczącą obniżkę wydatków na prąd potrzebny do funkcjonowania przedsiębiorstwa 

- Zyski wizerunkowe w czasach, kiedy ekologia ma tak duże znaczenie 

- Zwolnienie z akcyzowego podatku od fotowoltaiki, częściowe uniknięcie opłaty mocowej, możliwość włączenia instalacji w koszty działalności 

- Niezależność od wzrostu cen prądu na rynku energetycznym 

- Możliwość sprzedaży lub magazynowania nadwyżek wyprodukowanej energii 

Fotowoltaika dla firm jest opłacalna zarówno dla małych przedsiębiorstw o niskim zużyciu energii, jak i dla dużych zakładów produkcyjnych o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym. W zależności od mocy instalacji fotowoltaicznej i sposobu rozliczenia nadwyżek energii, istnieją różne opcje prawne i finansowe. 

Mikroinstalacje OZE o mocy poniżej 50 kWp - dla mniejszych firm 

Małe firmy mogą skorzystać z rozwiązania prosumenckiego, czyli zmagazynować nadwyżki wyprodukowanej energii w sieci elektroenergetycznej i odebrać je później bez dodatkowych opłat. Warunkiem jest podpisanie umowy z dostawcą prądu na tzw. bilansowanie roczne. Wtedy firma może rozliczać się według następujących stawek: 

- 80% zwrotu energii zmagazynowanej w sieci dla instalacji do 10 kWp 

- 70% zwrotu energii zmagazynowanej w sieci dla instalacji od 10 kWp do 50 kWp 

Jak rozliczać nadwyżki energii z fotowoltaiki? 

Firma produkująca więcej prądu niż zużywa ma kilka możliwości rozliczenia nadwyżek energii: 

- Zostać prosumentem - jeśli moc instalacji nie przekracza 50 kW (mikroinstalacja), firma może skorzystać ze specjalnego systemu rozliczeń bilansujących (tzw. opust). Polega on na tym, że nadwyżki energii są magazynowane wirtualnie w sieci energetycznej i mogą być pobierane przez firmę bezpłatnie przez 365 dni od daty ich wytworzenia. Firma otrzymuje zwrot 70% lub 80% magazynowanej energii (w zależności od mocy instalacji) i płaci tylko za różnicę między produkcją a zużyciem. 

- Sprzedać nadwyżki na rynku - jeśli moc instalacji przekracza 50 kW (mała lub duża instalacja), firma musi sprzedawać nadwyżki energii na rynku hurtowym lub detalicznym według aktualnych cen. Firma musi zawrzeć umowy sprzedaży energii ze spółkami obrotu lub dystrybucji. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%