Zamknij

Gdzie wyrobić paszport w Gorlicach? Procedury krok po kroku

09:04, 13.03.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:04, 13.03.2023

Planuje wakacyjną czy służbową podróż poza granice kraju, trzeba odpowiednio się do tego przygotować. Jeżeli przemieszczasz się w obrębie Unii Europejskiej, wystarczy, że masz przy sobie ważny dowód osobisty. Problem pojawia się podczas podróży do dalszych krajów, w których niezbędne jest posiadanie dokumentu paszportowego. Sprawdź, dokąd udać się w Gorlicach w celu uzyskania paszportu oraz jak się do tego przygotować.

Jak znaleźć urząd paszportowy?

Nie tylko mieszkańcy większych polskich miast mogą bez problemu załatwić formalności związane z wyrobieniem paszportu – taka możliwość istnieje również w mniejszych miejscowościach, czego dowodzi przykład Gorlic. W naszym mieście w budynku Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Józefa Michalusa 18 funkcjonuje bowiem terenowy punkt paszportowy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby złożyć wniosek w innym dowolnie wybranym na terenie całej Polski punkcie, w którym wyrabia się paszporty. Trzeba pamiętać jedynie o tym, że dokument będzie do odbioru właśnie w tym miejscu, w którym złożono wniosek.

Wniosek paszportowy – osobiście czy przez Internet?

Kiedy już znajdziesz odpowiedni punkt, masz dwie możliwości przystąpienia do całej procedury. W celu złożenia wniosku paszportowego można udać się bezpośrednio do danej placówki np. w Gorlicach bądź skorzystać z przeznaczonej do tego strony internetowej. Rejestracja poprzez system internetowy to metoda szybka i wygodna pozwalająca zaoszczędzić czas, który trzeba by poświęcić na czekanie w kolejce. Wybór metody złożenia wniosku jest całkowicie indywidualny i nie ma przy tym znaczenia, dokąd się udajesz. Jeżeli zaś wybierasz się na Maltę, poznaj paszportowe formalności związane z podróżą https://paszporty.com.pl/czy-na-malte-potrzebny-jest-paszport/.

Wyrabianie paszportu za granicą

Również przebywający poza granicami kraju mieszkańcy Gorlic, którzy chcieliby wyrobić dokument paszportowy np. z powodu zgubienia obecnego, mają na to szansę – mogą się wybrać w tym celu do odpowiedniej placówki konsularnej.

Jakie warunki musi spełniać osoba ubiegająca się o paszport?

Wniosek o dokument może zostać złożony przez osobę, która ukończyła 18. rok życia. W przypadku nieletnich niezbędny jest udział rodziców bądź opiekunów prawnych. Do punktu paszportowego należy zabrać ze sobą dowód osobisty bądź inny dokument potwierdzający tożsamość. Konieczne jest właściwe zdjęcie (wykonane najpóźniej 6 miesięcy wcześniej) oraz uregulowanie opłaty paszportowej. Uzbrój się w cierpliwość, gdyż na gotowy paszport przyjdzie Ci czekać około miesiąca. Zdarzają się sytuacje wyjątkowe, w których jedynym rozwiązaniem pozostaje wyrobienie paszportu tymczasowego.

Ile zapłacisz za wydanie paszportu?

Wysokość ceny uzależniona jest od wielu różnych czynników. Standardowa cena paszportu dla osoby dorosłej w Polsce to 140 zł. Dokument paszportowy dla dziecka do 12. roku życia kosztuje 60 zł, a dla dzieci do 5. roku życia 30 zł. Spełniając odpowiednie warunki, można liczyć na otrzymanie zniżki.

Podsumowanie

Paszport jest niesamowicie istotnym dokumentem – to przepustka umożliwiająca swobodne podróżowanie i jego posiadanie jest dziś w wielu przypadkach konieczne. Urzędy paszportowe znajdują się we wszystkich większych i wielu mniejszych miastach Polski, również w Gorlicach, co ułatwia załatwienie formalności.

Pamiętaj też, że pracownicy punktów paszportowych służą pomocą i w razie potrzeby poinstruują Cię i udzielą niezbędnych informacji. Trzeba również mieć na uwadze, że że paszport można odebrać wyłącznie osobiście, a czekać on będzie w tej samej placówce, w której został złożony wniosek. Więcej informacji na temat procedur paszportowych poznasz w serwisie https://paszporty.com.pl/.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%