Zamknij
Zobacz!

Ból po leczeniu kanałowym - jak go uśmierzyć?

art. sponsorowany + 08:30, 28.02.2023 Aktualizacja: 08:30, 28.02.2023

Endodonta to specjalista trudniący się leczeniem zmian chorobowych zlokalizowanych w obrębie miazgi zębów i ozębnej. Podczas leczenia kanałowego lekarz stomatolog wykorzystuje szereg zaawansowanych narzędzi takich jak mikroskop czy endometr, dzięki którym możliwe staje się dokładne oczyszczenie nawet trudnodostępnych kanałów.

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Warto pamiętać o tym, że poza twardymi, widocznymi tkankami takimi jak szkliwo w skład zęba wchodzi także tkanka miękka, charakteryzująca się rozbudowaną siecią połączeń nerwowych - to właśnie dzięki wiedzy specjalistów z zakresu endodoncji możliwe staje się utrzymanie zdrowia i nienagannego stanu miazgi i ozębnej. 

Podczas leczenia kanałowego stomatolog usuwa zainfekowaną miazgę zalegającą w komorze i kanałach zębowych, dodatkowo poszerzając i odkażając kanały. W trakcie leczenia stomatolog dokonuje także wypełnienia oczyszczonych przestrzeni specjalistycznym materiałem. Warto zaznaczyć, że leczenie kanałowe w większości przypadków przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym, a jednym z głównych narzędzi stosowanych podczas zabiegów jest mikroskop endodontyczny, który pozwala na dokładne oczyszczenie nawet trudno dostępnych kanałów. 

Leczenie kanałowe Kraków - wskazania 

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia kanałowego leczenia zębów są ostre infekcje w obrębie miazgi i ozębnej - warto pamiętać o tym, że w większości przypadków przyczyną chorób tkanek miękkich zęba są bakterie, które przez ubytek spowodowany próchnicą dostają się do miazgi, przyczyniając się do rozwoju bolesnego stanu zapalnego. Stan zapalny zębiny objawia się uciążliwym bólem, który może przybierać zarówno tępą, jak i ostrą postać. Dodatkowo wśród objawów zainfekowanej zębiny można wyróżnić także długotrwałą nadwrażliwość na zimno i ciepło oraz bolesność tkanek zlokalizowanych w pobliżu zainfekowanego miejsca.

Leczenie kanałowe bardzo często stosowane jest jako alternatywa dla usunięcia zęba w przypadku jego złamania lub pęknięcia. Zabiegi endodontyczne stosowane są również w przypadku zębów poddawanych długotrwałemu i intensywnemu leczeniu. Oprócz tego leczenie kanałowe stosowane jest także w przebiegu infekcji spowodowanych rozwojem bakterii beztlenowych oraz w stanach zaawansowanego zapalenia tkanek okalających korzenie zęba. 

Nie można zapominać o tym, że leczenie kanałowe może zostać wykonane zarówno u dorosłych pacjentów, jak i u dzieci. Wśród głównych przeciwskazań do leczenia endodontycznego można wyróżnić schorzenia takie jak hemofilia, zapalenie wsierdzia oraz niektóre choroby psychiczne.

Aby mieć pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo, należy wybrać odpowiedniego dentystę. 3G Dentist cieszy się szczególną  popularnością wśród krakowskich dentystów. Więcej informacji na temat leczenia kanałowego znajduje się  na stronie https://3gdentist.eu/services/leczenie-endodontyczne/ 

Ból zęba po leczeniu kanałowym - dewitalizacja miazgi 

Ból po leczeniu kanałowym to przypadłość, na którą skarży się spora część pacjentów. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się między innymi u osób, u których przeprowadzono procedurę dewitalizacji miazgi. W przypadku zębów, w których zachowana została żywa miazga koniecznym może okazać się rozłożenie leczenia kanałowego na kilka wizyt. Podczas pierwszej wizyty endodonta zakłada pacjentowi opatrunek zawierający specjalistyczną pastę dewitalizującą miazgę zębową. 

Konieczność dewitalizacji miazgi zęba może wywołać silne dolegliwości bólowe. Warto pamiętać o tym, że ból po zabiegu leczenia kanałowego, podczas którego został założony opatrunek jest czymś zupełnie normalnym - najczęściej uciążliwe dolegliwości bólowe łagodzi się przy pomocy popularnych środków farmakologicznych. 

Ból po zabiegu endodontycznym - najczęstsze przyczyny 

Wystąpienie bólu po leczeniu endodontycznym stanowi dość powszechną przypadłość i w większości przypadków jest wynikiem podrażnienia wrażliwych tkanek zębów. Warto pamiętać o tym, że czyszczenie i poszerzanie kanałów wykonywane jest przy użyciu specjalistycznych środków chemicznych, których agresywne działanie może prowadzić do powstania bolesnych podrażnień. 

Oprócz tego podczas procedury endodontycznej wykorzystywane są także różnego rodzaju narzędzia rotacyjne i ręczne - w trakcie mechanicznego opracowywania zębów poza otwór wierzchołkowy przedostają się bakterie oraz pozostałości zębiny, mogące powodować uciążliwe dolegliwości bólowe. Oprócz tego ból po leczeniu kanałowym może stanowić także wynik stanów zapalnych rozwijających się w części okołowierzchołkowej zębów. 

Ból po leczeniu kanałowym - jak poradzić sobie z bolesnymi dolegliwościami?

Ból po leczeniu endodontycznym może okazać się niezwykle uciążliwy - tępy, długo utrzymujący się ból wymaga zastosowania odpowiednich środków zapobiegawczych. W większości przypadków do uśmierzenia bólu pojawiającego się po leczeniu kanałowym wystarczą polecone przez stomatologa środki przeciwbólowe  Dodatkowo pacjenci, u których wystąpił ból powinni unikać obciążania zęba, w niektórych przypadkach pomocne może okazać się także zastosowanie chłodnych okładów. 

Koniecznie należy zaznaczyć, że ostry, nieprzemijający i utrudniający normalne funkcjonowanie ból zęba po leczeniu kanałowym zawsze powinien zostać skonsultowany ze stomatologiem - endodonta może zdecydować się między innymi na wykonanie zdjęcia diagnostycznego, które pozwoli na precyzyjne zlokalizowanie źródła bólu oraz ułatwi dobór optymalnej metody leczenia.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%