Zamknij
Zobacz!

Co to jest zbilansowana dieta i jak powinna wyglądać?

art. sponsorowany + 12:15, 23.02.2023 Aktualizacja: 12:15, 23.02.2023
freepik.com freepik.com

Czytając poradniki dietetyczne lub artykuły mające wskazać odpowiednie nawyki żywieniowe, niemal zawsze zetkniemy się z określeniem „zbilansowanej diety”. I owszem, to prawda, że jest ona bardzo istotna do zachowania zdrowia i właściwej kondycji organizmu. Ale czy wszyscy wiemy, co dokładnie znaczy to pojęcie i kiedy dieta jest „zbilansowana”? Poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Zbilansowana dieta – co to jest?

„Zbilansowana dieta” to pojęcie, które często kojarzone jest z planem żywieniowym nastawionym na odchudzanie i restrykcjami jedzeniowymi. Skojarzenia takie są jednak nieprawdziwe, a zbilansowaną dietę powinien stosować każdy z nas – niezależnie od tego, czy się odchudza, czy nie.

Dieta zbilansowana to nic innego jak codzienny plan żywieniowy, który zakłada spożywanie odpowiednich produktów w odpowiednich ilościach tak, by dostarczały one organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze w optymalnych proporcjach.

Zbilansowana dieta powinna zatem uwzględniać produkty bogate w: białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy, składniki mineralne i błonnik.

Jak wygląda zbilansowana dieta?

Choć dieta zbilansowana nie ma nic wspólnego z dietą „katorżniczą”, którą trudno człowiekowi znieść, wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim z jadłospisu należy wyrzucić tzw. puste kalorie, które nie wnoszą wartości odżywczych, w postaci słodyczy, słonych przekąsek czy dań typu fast food, oraz jeść tak, by nie doszło do nadwyżek konkretnych witamin, tłuszczów, węglowodanów czy elektrolitów (to bowiem może być szkodliwe).

Standardowo zbilansowana dieta powinna obejmować 4-5 posiłków dziennie, spożywanych w odstępach trzy- lub czterogodzinnych:

  1. Śniadanie – powinno być źródłem pełnowartościowego białka;
  2. Drugie śniadanie – lekki posiłek, jednak bogaty w składniki odżywcze;
  3. Obiad – powinien to być główny posiłek, najlepiej ciepły i spożywany w spokoju. Dobrze, gdy dostarcza białka, tłuszczy, węglowodanów, elektrolitów i witamin;
  4. Podwieczorek – powinien bazować na produktach bogatych w węglowodany złożone, białka lub tłuszcze;
  5. Kolacja – bardzo ważne, by miała wartości odżywcze, a jednocześnie była lekkostrawna. Ciężki posiłek wieczorem utrudni regenerację w nocy i negatywnie wpłynie na komfort snu.

Pamiętaj, że powyższe wskazówki to tylko ogólne rady. Dieta zbilansowana ma to do siebie, że jest dopasowana do potrzeb konkretnego organizmu. Należy zatem sprawdzić, jakich składników odżywczych potrzebuje Twój organizm, a następnie dowiedzieć się, co ma dużo magnezu, żelaza, potasu, wapnia czy konkretnych witamin lub błonnika.

Co ma dużo magnezu?

Magnez można znaleźć w takich produktach spożywczych jak ryby i owoce morza, orzechy i pestki dyni, banany, szpinak i natka pietruszki czy nabiał. W diecie warto uwzględnić także ryż i kaszę gryczaną, ciemne pieczywo i płatki owsiane.

Nawet stosując zróżnicowaną i zdrową dietę istnieje ryzyko, że nie dostarczymy organizmowi wszystkich składników w dokładnie takiej ilości, jakiej potrzebuje. W takiej sytuacji warto sięgnąć po suplement diety z magnezem. Na stronie https://magnefar.pl/ można znaleźć suplementy diety takie jak Magnefar B6 Skurcz lub Magnefar B6 Spokój, które dostarczą organizmowi m.in magnez oraz witaminę B6. Więcej informacji na temat produktów Magnefar znajduje się w artykule https://magnefar.pl/porady-magnez-czym-jest-magnefar-pl/.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje na temat stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie przyjmowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%