PIT 28 jest zeznaniem rocznym, które składają podatnicy osiągający przychody z działalności gospodarczej oraz nieprowadzący firmy. Zeznanie można złożyć przez internet, a dzięki programowi e–pity, wypełnianie formularza nikomu nie sprawia problemu.
Roczne zeznanie PIT-28 składają osoby prowadzące firmy w formie ryczałtu ewidencjonowanego, uzyskujące przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółek cywilnych i jawnych oraz z detalicznej sprzedaży produktów rolnych przetworzonych. Obowiązuje także podatników, którzy osiągnęli przychody z tytułu najmu prywatnego, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub o podobnym charakterze, nie prowadząc firmy. Można składać PIT 28 wraz z koniecznymi deklaracjami, jeśli rozliczane są inne przychody opodatkowane od należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Deklaracji nie składa się razem z małżonkiem czy z dzieckiem. Wspólne przychody z własności lub z użytkowania rzeczy, muszą być rozliczone na osobnych zeznaniach PIT, również w sytuacji, gdy część przychodów opodatkowana była na zasadach ogólnych. Ryczałt nie uwzględnia wspólnych rozliczeń, z wyjątkiem przychodów pochodzących z umowy najmu czy dzierżawy.
Polski Ład wprowadził zmiany dla osób rozliczających przychody w formie ryczałtu ewidencjonowanego za pomocą deklaracji PIT 28. Przedsiębiorca może odliczyć zapłacone składki ZUS: emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe, jeśli wcześniej nie zaliczył ich do kosztów uzyskania przychodów lub nie dotyczą: tzw. III filaru, dodatkowej polisy ubezpieczeniowej, odliczonych w zagranicznym PIT lub składanym do KRUS. Składki zdrowotne przy ryczałcie można uwzględnić w PIT 28, ale tylko do wysokości limitu, pomniejszając dochód. Dla wielu podatników wypełnianie formularzy jest skomplikowane, również z powodu nowelizacji ustawy. Wykorzystując kalkulator ryczałt podatek od przychodów ewidencjonowanych można rozliczyć za pomocą programu, który jest bardzo przejrzysty. Nie trzeba być księgowym, żeby wypełnić PIT online, uwzględniając wszystkie ulgi, odliczenia i kwotę wolną od podatku.
Ulga na złe długi pozwala zapobiegać zatorom płatniczym, wynikających z opóźnień w zapłatach za faktury. Podatnik odprowadza należności do fiskusa od wystawionych rachunków. Musi zapłacić VAT nawet wtedy, gdy nie otrzymał pieniędzy od klienta. Ulga daje możliwość dokonania korekty, dzięki czemu przedsiębiorca nie musi płacić VAT, jeśli kontrahent nie zapłacił za zakup, w ciągu 90 dni, od upływu terminu podanego w umowie lub na fakturze. Wierzyciel ma możliwość odzyskania podatku należnego, za który nie wpłynęła należność. Dłużnik natomiast musi dokonać korekty w odliczonej kwocie podatku VAT, w czym pomaga PIT 28 online. Sprzedawca pomniejsza swoje przychody podlegające opodatkowaniu, natomiast odbiorca je zwiększa, przy czym obowiązują te same stawki ryczałtu, jak na dokumencie sprzedażowym. Mogą z niej korzystać tylko przedsiębiorcy opłacający podatek liniowy, ryczałtowy, dochodowy od osób prawnych i rozliczający się na zasadach ogólnych.
pit 28
Ulga podatkowa pozwala zmniejszyć wysokość podatku. Przedsiębiorca, który wybrał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ma prawo do odliczenia: rachunków za Internet, darowizny na Organizację Pożytku Publicznego, placówkę oświatową i kult religijny; przeciwdziałanie skutkom COVID-19, za oddanie krwi, osocza. Może też skorzystać z innych ulg jak, np.: termomodernizacyjnej, na zabytki, terminal płatniczy, samochód, cel charytatywno – opiekuńczy Kościołów, zakup tabletów i laptopów dla jednostek prowadzących placówki oświatowe, rehabilitacyjnej, zakup leków, IKZE, mieszkaniowej rozliczanej na zasadach nabytych praw. W ramach Polskiego Ładu ma prawo do innych odliczeń: na powrót, dla seniorów aktywnych zawodowo i dla rodzin wielodzietnych. Wypełniając program e-pity, nie ma możliwości przekroczenia wysokości odliczeń, także uwzględniając nową kwotę wolną od podatku. Można zapłacić niższy podatek lub otrzymać wysoki zwrot.
Od 2023 roku ryczałtem obligatoryjnie są opodatkowane przychody uzyskiwane z tytułu najmu, przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Zmiany wprowadził Polski Ład. Nie ma potrzeby odwiedzania urzędu skarbowego właściwego dla podatnika, ponieważ wszystko dokonuje się automatycznie w US. Osoba wynajmująca dom, mieszkanie czy lokal nie będzie mogła odliczać kosztów uzyskania przychodów. W działalności prywatnej opodatkowanej ryczałtem nie ma możliwości obniżania należności wobec fiskusa, przy ponoszeniu wydatków na remont nieruchomości, odsetki od kredytu hipotecznego, ubezpieczenia oraz odpisy amortyzacyjne. W deklaracji PIT nie ujmuje się opłat za media, dlatego rachunki za ogrzewanie, śmieci i wodę, powinien ponosić najemca. Dla właścicieli wynajmujących lokale, Polski Ład nie uwzględnił kwoty wolnej od podatku.