Zamknij
REKLAMA

Jak wygląda naprawa automatycznej skrzyni biegów?

13.30, 11.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13.31, 11.01.2023

Awarie skrzyni biegów należą do najczęściej występujących usterek, bez względu na to czy mamy do czynienia ze skrzynią manualną czy automatyczną. W drugim przypadku powszechnie uznaje się jednak, że naprawa jest bardziej skomplikowana, czasochłonna i kosztowna. Jak wygląda to w praktyce? Wyjaśniamy.

Naprawa automatycznej skrzyni biegów - na czym polega?

Na początku warto zaznaczyć, że nie każdy warsztat samochodowy podejmie się naprawy automatycznej skrzyni biegów. Zarówno sama diagnostyka, jak i mniej czy bardziej skomplikowana naprawa wymaga ogromnej wiedzy, odpowiednich umiejętności oraz specjalistycznych narzędzi. Właśnie dlatego każdorazowo takie skrzynie należy serwisować w wyspecjalizowanych warsztatach. Naprawa automatycznych skrzyń biegów Wrocław to gwarancja kompleksowego i fachowego podejścia do każdego tematu związanego z awariami automatycznych skrzyń biegów. 

W praktyce naprawa automatycznej skrzyni biegów może obejmować wymianę wadliwych elementów (uszczelek, synchronizatorów, głowic i innych) bądź wymianę całej skrzyni biegów. Ze względu na wysokie koszty naprawy oraz nierzadko trudności z dostaniem się do poszczególnych składowych, często praktykuje się drugą opcję. 

Objawy awarii skrzyni biegów

Charakterystycznymi objawami, które z dużym prawdopodobieństwem wskazują na usterkę związaną z automatyczną skrzynią biegów, są:

  • zablokowanie skrzyni na danym biegu 
  • brak możliwości przyspieszenia
  • nietypowe dźwięki pochodzące ze skrzyni biegów
  • utrudniona zmiana biegów (np. między N, R, P) lub szarpanie podczas próby wykonania tej czynności 
  • widoczna plama oleju pod samochodem po dłuższym parkowaniu, w miejscu gdzie rzutuje skrzynia biegów 

Przyczyn może być wiele. W związku z tym często w pierwszej kolejności należy podłączyć auto do komputera diagnostycznego i sprawdzić błędy w skrzyni biegów. Następnie, jeśli to konieczne, można dodatkowo wymienić olej lub uzupełnić jego poziom. Ponieważ jest to zdecydowanie jedno z najtańszych rozwiązań związanych z automatyczną skrzynią biegów i często okazuje się być rozwiązaniem problemu, warto od tego zacząć.

Ile kosztuje naprawa skrzyni automatycznej?

Naprawa skrzyni automatycznej rzeczywiście może się okazać sporym wydatkiem. Wymiana filtrów i oleju waha się w zakresie 400-2000 zł (najwyższe ceny obserwuje się przy tzw. dynamicznej wymianie środka smarującego), natomiast wymiana układu sterującego skrzynią kosztuje kilkaset złotych. Za najdroższe uznaje się usterki dotyczące kół zębatych czy łożysk, które w większości przypadków wymagają zastąpienia nowymi elementami. 

Końcowa cena za kompleksową naprawę wraz z demontażem skrzyni automatycznej może sięgać ostatecznie nawet 15 000 zł. Może się okazać, że całkowita wymiana automatycznej skrzyni biegów jest bardziej opłacalna niż naprawa powstałych usterek. Dlatego bardzo ważna jest diagnostyka i doświadczenie warsztatu, któremu powierzamy nasz pojazd.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%