Zielone ściany wykonuje się za pomocą gotowych paneli z mchem. Ta efektowna dekoracja nie powstaje jednak tak łatwo, ponieważ to specjalny gatunek, który zbierany jest ręcznie – szczególnie w lasach Skandynawii, a także Europy Północnej. Nim będzie on mógł trafić na naszą ścianę musi być odpowiednio oczyszczony, spreparowany w roztworze gliceryny, po czym przykleja się go do płyty PCV bądź MDF.
Dzięki konserwacji możliwe jest zahamowanie dalszego rozwoju mchu, a przy tym roślina może być w świetnej kondycji przez długie lata. Mech spreparowany wygląda jak żywy – zachowuje on swoją gęstość oraz sprężystość, a jednocześnie nie osypuje się i nie rozrasta. Efektem tego możemy w ogóle nie myśleć o jego podlewaniu, przycinaniu, a także innych podobnych czynnościach. Ściany mchu są wręcz bezobsługowe, dlatego mogą sprawdzić się zarówno w domu, jak i w biurze. Korzyści posiadania mchu na ścianę docenią przede wszystkim osoby, które są zapracowane i zajęte, a jednocześnie chcące przebywać wśród roślinnego otoczenia.
Tak naprawdę mech na ścianę może być wykorzystany w każdym pomieszczeniu. Dla zachowania jego estetycznego wyglądu powinniśmy jedynie dbać o to, aby wilgotność powietrza znajdowała się w przedziale od 40 do 60%. W przypadku, kiedy powietrze jest zbyt suche może okazać się, że mech stwardnieje i straci swoją sprężystość. Koniec końców może zacząć się kruszyć. Warto wiedzieć, że jest to jednak odwracalny proces, ponieważ dla przywrócenia pierwotnego wyglądu mchu można po prostu zastosować nawilżacz powietrza.
Na pewno należy pamiętać o tym, że mech na ścianę nie czuje się dobrze w wysokiej temperaturze, a także w przypadku długotrwałej ekspozycji na słońcu. Warto zatem zrezygnować z montażu paneli w pobliżu kominka, a także miejsc narażonych na padanie światła. Mech będzie funkcjonował o wiele lepiej w zacienionych przestrzeniach.
Stosowanie mchu na ścianach wewnątrz domu to oczywiście dobry pomysł, jednak raczej odradza się wykorzystywania go na zewnątrz. Bywa, że pod wpływem niekorzystnych warunków pogodowych, a szczególnie takich jak śnieg, deszcz i promieniowanie słoneczne, rośliny będą się kruszyć, a kolejno odpadać ze ściany lub zmieniać kolor.
Mech na ścianę może zajmować dużą powierzchnię, bądź jedynie jej fragment. Niektórzy formują z niego swoje logotypy lub różne napisy. Możliwe jest ułożenie go w ramie, jako przestrzenny obraz. W domu zwykle występuje on w salonie, a zielone panele świetnie komponują się w towarzystwie mebli wypoczynkowych. Dobrze łączy się z betonem dekoracyjny, drewnem oraz czarną stalą.
Mech dobrze sprawdza się także w kuchniach i łazienkach. Wysoki poziom tych pomieszczeń to nie problem, a nawet sprzyjające środowisko dla tej zielonej dekoracji. Pamiętajmy jednak, aby panele z mchem nie były zamontowane w miejscach, które narażone są na bezpośredni kontakt z wodą lub wysoką temperaturą.