Zamknij

Jakie osłony maszyn są najlepsze?

artykuł sponsorowany + 12:46, 24.10.2022 Aktualizacja: 12:48, 24.10.2022
Freepik Freepik

Zachowanie najwyższego stopnia ochrony w obszarach, w których stosowane są wszelkiego rodzaju maszyny, jest jednym z najważniejszych obowiązków właściciela danego przedsiębiorstwa. Jednym ze środków ochrony, który chroni przed zagrożeniem mechanicznym, jest osłona. Jak powinna wyglądać prawidłowa ochrona maszyn? Z jakiego materiału powinna być wykonana? Czy szkło akrylowe, potoczne zwane pleksi sprawdzi się w tej roli?

Osłony maszyn - wymagania

Ocena stopnia ryzyka to jeden z najważniejszych czynników, na podstawie którego dobierany jest typ ochrony przed zagrożeniami mechanicznymi w obszarach zastosowania wszelkiego rodzaju maszyn. Z zagrożeniami roboczymi mamy do czynienia najczęściej w strefie roboczej. To właśnie tam montowane są osłony maszyn, czyli zapory przyjmujące różne konstrukcje. W zależności od rodzaju zastosowanej konstrukcji możemy spotykać się z różnymi nazwami, które kryją się pod terminem osłona. Mogą to być barierki, ekrany, pokrywy czy obudowy.

Osłony maszyn - rodzaje

Nie wszystkie osłony maszyn potrzebne są przez cały czas w zakładzie pracy. Stąd też możemy wyznaczyć podstawowy podział na osłony:

  • stałe,
  • ruchome.

Już sama nazwa może nam powiedzieć o wyglądzie i funkcji, jaką pełnią dane osłony. Przy elementach stałych osłony są połączone z maszynami. Najczęstszą metodą łączenia jest spawanie lub łączenie za pomocą elementów mocujących.

Przy osłonach ruchomych mamy z kolei do czynienia z mocowaniem za pomocą elementów mechanicznych. Bardzo często są to zawiasy. Tego rodzaju osłony pojawiają się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność jej demontażu w określonych sytuacjach. Spełnia ona swoje zadanie wyłącznie wtedy, gdy jest zamontowana.

Osłony maszyn z pleksi - zalety

Osłony maszyn mogą być wykonane z różnego typu materiałów. Jednym z najczęściej stosowanych jest szkło akrylowe, określane również jako pleksi. Dlaczego właśnie ono? Zdecydowanie jedną z najważniejszych zalet jest przeźroczystość osłony z pleksi. To pozwala nam widzieć, co znajduje się po drugiej stronie obudowy maszyny. Możemy więc bez trudu kontrolować jej pracę, a przy tym pozostawać bezpiecznym miejscu, odgrodzonym od czynników szkodliwych.

Kolejna, istotna zaleta osłony maszyn z pleksi to jej lekkość. Jest to cecha szczególnie istotna przy osłonach ruchomych, kiedy konieczność częstego demontażu i montaż jest dużo prostsza. Z kolei przy osłonach stałych, osłona z pleksi nie obciąża całej konstrukcji. Mimo swojej lekkości sama osłona wykonana z tego materiału bez zastrzeżeń pełni swoje funkcje.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%