Obecnie na rynku jest wiele pomocy edukacyjnych i terapeutycznych, które w zdecydowany sposób ułatwiają pracę z małymi dziećmi, a przy okazji łączą zabawę z nauką. Jednak jak postępować w przypadku problemów logopedycznych? Na szczęście i na ten problem znaleziono skuteczne metody walki.
Obecnie na rynku dostępne są różne narzędzia, które pomagają zwalczać liczne wady wymowy. Jednym z najbardziej skutecznych są gryzaki logopedyczne. Są to specjalistyczne sprzęty terapeutyczne, które mają na celu wspomaganie działań terapeutycznych. Aby spełniały swoje zadanie, powinny być w prawidłowy sposób dobrane i użytkowane.
Gryzaki terapeutyczne mogą być przydatne przy wielu ćwiczeniach mających na celu poprawę wymowy, między innymi w takich jak mobilności ruchów języka, unoszenia brzegów języka w formę miseczki, w ćwiczeniach warg, policzków, mięśni żuchwy, a nawet przy nauce żucia i gryzienia oraz przy problemie ze zgrzytaniem zębami. Jak stosować takie gryzaki? Najlepiej wykonywać je o określonych porach dnia, zwyczajowo dwa do trzech razy dziennie przez kilka minut. Pamiętajmy, że w przypadku zaburzeń czucia głębokiego, zbyt długa stymulacja za pomocą gryzaka zamiast zmniejszyć potrzebę stymulacji, jeszcze bardziej ją utrwali. Dlatego w tym przypadku należy zachować umiar, ponieważ tutaj nie działa zasada „im częściej, tym lepiej”.
Pamiętajmy także o kilku podstawowych zasadach. Najważniejszą z nich jest to, że gryzak logopedyczny utrzymywać w czystości, od czasu do czasu można go wyparzyć. Należy także zadbać o to, żeby nie był on traktowany jak zabawka, ponieważ jest to przedmiot terapeutyczny. Chociaż posiada atrakcyjne formy kwiatka czy zwierzątka, służy on wyłącznie do leczenia zaburzeń mowy, a nie do zabawy. Dlatego ważne jest stosowanie go w sposób świadomy i kontrolowany. Na początek warto zacząć od gryzaka miękkiego, później stopniowo zmieniając na coraz twardszy materiał. Jeśli gryzienie miękkiego gryzaka staje się już łatwe dla dziecka, należy wybrać twardszy.
Na koniec należy zaznaczyć, że przedmiot terapeutyczny, taki jak gryzak będzie spełniał swoje zadanie i pomagał dziecku tylko wówczas, kiedy zostanie odpowiednio dobrany i właściwie użytkowany. Brak kontroli może spowodować pogłębienie problemu, a przecież cele jest zupełnie odwrotny.