Zamknij

Czym poprawnie przeprowadzić cięcie styroduru?

artykuł sponsorowany + 08:29, 21.09.2022 Aktualizacja: 08:29, 21.09.2022

Czy cięcie styroduru można wykonać tym samym narzędziem co w przypadku styropianu? Czy potrzebny jest do tego droższy sprzęt? Jeśli szukasz odpowiedzi na tego rodzaju pytania, przeczytaj do końca nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co potrzebne, aby skutecznie ciąć styrodur.

Czym się różni styrodur od styropianu?

Wiele osób myli oba materiały ze sobą, ale to błąd. Tworzywem do wykonania styropianu jest bowiem polistyren ekspandowany, podczas gdy styrodur to polistyren ekstrudowany. Ta różnica zasadniczo wpływa na właściwości styroduru. Najogólniej rzecz biorąc, dzięki temu materiał ów posiada znacznie gładszą powierzchnię. Jest jednorodny i składa się z zamkniętych, małych komórek. Styropian zaś jest bardziej porowaty, przez co bez problemu nasiąka wodą. Ma też znacznie bardziej ograniczoną żywotność.

W związku z powyższym styrodur jest materiałem wybieranym do izolacji zewnętrznej budynków. Zwłaszcza przy ziemi, w obrębie podpiwniczenia, gdzie występuje duża ekspozycja na wilgoć. Ponadto cięcie styroduru coraz częściej ma miejsce podczas izolowania podłogi. Ze względu na wysoką odporność na ściskanie, różne magazyny i pomieszczenia z ciężkimi przedmiotami posiadają izolację podłogową z syrodurem zamiast styropianu. Do tego dorzućmy stropodachy, biogazownie, ściany trójwarstwowe... Zastosowanie styroduru we współczesnym budownictwie jest bardzo szerokie.

Maszyna do cięcia styroduru

Jeśli chodzi proces cięcia styropianu i syroduru, wymagania sprzętowe są podobne, choć ten drugi materiał wymaga nieco więcej zaangażowania. Jest w końcu gęstszy i bardziej zwarty niż styropian. W związku z tym zwykły nóż termiczny może nie wystarczyć, aby poprawnie ciąć styrodur w dużych ilościach podczas budowy. Brzeszczotem też lepiej jest tego nie robić. Przy szybkich ruchach brzeszczot za bardzo się nagrzeje i spowoduje faliste nierówności na krawędziach płyt do izolacji. Dlatego cięcie styroduru najlepiej jest przeprowadzić maszyną wyposażoną w drut oporowy. Co prawda i on się musi nagrzać, ale profesjonalna przecinarka gwarantuje stabilność modułu grzewczego, a w rezultacie bardzo precyzyjną obróbkę.

Istotne jest również to, żeby przecinarka do styroduru posiadała zasilanie na poziomie 250W 230/25V 10A. Mniejsza moc może okazać się zawodna wobec zwartej struktury, jaką posiada styrodur. Nie należy zatem oszczędzać na mniej wydajnych przecinarkach, ponieważ koniec końców spowolnią pracę lub w ogóle nie poradzą sobie z lepszym materiałem izolacyjnym.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%