Blacha ryflowana jest dziś materiałem powszechnie wykorzystywanym nie tylko przez przemysł ciężki i transport, ale nawet przez architektów wnętrz. Jak się bowiem okazuje, może ona stanowić ciekawy dodatek dekoracyjny w nowoczesnych pomieszczeniach. Czym jednak jest owa blacha ryflowana? Jakie są jej właściwości i dlaczego jest dziś tak uniwersalnym materiałem? Czytaj dalej by poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących blachy ryflowanej.
Blacha ryflowana może zostać wykonana z wykorzystaniem dwóch różnych materiałów - stali i aluminium. To jednak blacha ryflowana stalowa jest produktem, który możemy znacznie częściej spotkać, ze względu na wyższą wytrzymałość materiału. Jak powstaje blacha ryflowana?
W procesie produkcji blachy ryflowanej arkusze poddawane są procesowi tłoczenia, w wyniku którego otrzymywana jest charakterystyczna struktura - podłużne łódki, określane także ziarnami ryżu czy wrzecionami. Tłoczenia te mogą być ułożone naprzemiennie w jodełkę bądź poziome i pionowe pasy. Powierzchnia nie tylko wygląda jak element dekoracji, ale równocześnie wykazuje doskonałe właściwości antypoślizgowe.
Antypoślizgowość to jeden z najważniejszych parametrów stalowej blachy ryflowanej. Położona na posadzce sprawia, że nawet w przypadku mokrej nawierzchni nie poślizgniemy się, ponieważ tłoczenia skutecznie to uniemożliwiają.
Stalowa blacha ryflowana jest podatna na formowanie, przez co możemy nadać jej dowolny kształt w zależności od potrzeb danej branży. Jest ona również wysoce odporna na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych - wilgoci oraz promieni słonecznych. W wyniku ich działania nie zachodzą zmiany korozyjne na powierzchni stalowej blachy ryflowanej. Blachy ryflowane powstają z arkuszy o różnych grubościach, co także pozwala na idealne dopasowanie do potrzeb i wymagań danej branży. A skoro o branży mowa - gdzie stalowa blacha ryflowana najczęściej odnajduje swoje zastosowanie?
Jeden z najważniejszych parametrów blachy ryflowanej, czyli antypoślizgowość doceniany jest w wielu obszarach - a w szczególności w przemyśle. Wykorzystywane są przede wszystkim miejscach, w których podłoże narażone jest na zabrudzenie wszelkiego rodzaju olejami, a także obecność wody.
Co ciekawe dziś nie tylko przemysł korzysta z blachy ryflowanej, ale wspomniani na samym wstępie architekci. To właśnie charakterystyczna faktura tego typu blachy zdobi obecnie nowoczesne wnętrza - w szczególności loftowe - gdzie stanowią funkcjonalną dekorację.