Zamknij
Zobacz!

Ugryzienie pluskwy – jak się przed nim ustrzec?

artykuł sponsorowany + 08:31, 30.05.2022 Aktualizacja: 08:31, 30.05.2022

Pluskwy najczęściej kojarzą się z historiami opowiadanymi przez babcie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w prosty sposób znaleźć się mogą również w naszym mieszkaniu. Dlaczego zabezpieczanie się przed pluskwami jest tak istotne?

Powszechnie uznaje się, że pluskwy domowe zostały całkowicie wytępione we wszystkich wysoko rozwiniętych krajach. Tymczasem w ostatnich latach zauważyć można zwiększoną obecność wspomnianych pasożytów w lokalach mieszkalnych. Pluskwy domowe to problem, który dotyczy szczególnie mieszkańców budynków wielorodzinnych. Kojarzony jest z miejscami zaniedbanymi i brudnymi. Dlatego też pojawienie się pluskiew w domu powoduje uczucie wstydu i zażenowania. Jak wykryć obecność pluskiew i w razie potrzeby – skutecznie się ich pozbyć?

Skąd się biorą pluskwy?

Pluskwy to pasożyty, których źródłem pokarmu jest ludzkie ciało. Poprzez ugryzienie wysysają z niego krew. Warto uświadomić sobie, że aktualnie pojawienie się pluskiew w domu ma często niewiele wspólnego z brakiem higieny czy niskim standardem życia. Pasożyty te mogą z łatwością być przyniesione z zewnątrz. Narażone są na to osoby, które dużo czasu spędzają w przestrzeni publicznej, nocują w hotelach czy akademikach. Na pluskwy powinni uważać także amatorzy mebli z drugiej ręki oraz używanej odzieży. W taki sposób również z łatwością możemy przynieść pasożyty do domu. Zabezpieczenie się przed tym jest o tyle trudne, że pluskwy mają początkowo przezroczysty kolor. Co za tym idzie, są praktycznie niezauważalne. Dopiero w momencie pobierania pokarmu, ich odwłok nabiera brunatnego koloru. Samo ugryzienie nie jest bolesne. Jednak po kilku godzinach powoduje pojawienie się swędzącej zmiany skórnej. W niektórych przypadkach zmienia się ona w pęcherzyk o sporej średnicy. Przy dużej liczbie takich ugryzień może to spowodować zlewanie się zmian skórnych w jedną, dużą i swędzącą powierzchnię.

Jak walczyć z pluskwami?

Pluskwy domowe aktywne są głównie w nocy. Dlatego pojawienie się na ciele charakterystycznych objawów ugryzienia może powodować spory dyskomfort związany ze snem. Jak sobie z tym poradzić? Niestety wytępienie wspomnianych pasożytów z przestrzeni domowej nie jest łatwym zadaniem. Jeśli chodzi o domowe sposoby, warto wyprać w wysokiej temperaturze całą pościel oraz inne tkaniny, znajdujące się na łóżku. Materac, po dokładnym wyczyszczeniu, dobrze jest skropić olejkiem lawendowym. Jednak łóżko to nie jedyne miejsce, w którym mogą zadomowić się pluskwy. Zdarza się, że znajdują się one pod dywanami, za listwami przypodłogowymi, w książkach i płytach, a nawet żaluzjach i zasłonach. Dlatego też często o wiele lepiej jest zamówić profesjonalną dezynfekcję. Środki chemiczne mają zdecydowanie większą skuteczność w walce z pluskwami.

Najważniejsza jest jednak profilaktyka: nocując poza domem, zwracaj uwagę na czystość pomieszczeń. Nie zapominaj także o generalnych porządkach w zaciszu własnego domu. Czystość to bowiem największy wróg pluskwy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%