Jeszcze kilkanaście lat temu oddawanie ubrań do czyszczenia kojarzyło się głównie z amerykańskimi filmami. Dziś robimy to praktycznie bez zastanowienia, a branża pralnicza w naszym kraju rozwija się w zawrotnym tempie. Polacy chętnie korzystają z usług placówek, w których można kompleksowo odświeżyć bieliznę, pościel i inne tekstylia domowe. Właściciele pralni nie mogą narzekać na brak klientów. Zakłady zajmujące się odpłatnym czyszczeniem różnego rodzaju wyrobów włókienniczych doskonale prosperują, co dobitnie świadczy o tym, że perspektywy rozwoju tego sektora są ogromne. W ramach usług pralniczych oprócz czyszczenia chemicznego możemy skorzystać też z opcji prania wodnego.
Pralnie wodne to zakłady oferujące pranie na mokro, czyli w wodzie z użyciem detergentu w różnej postaci i z wykorzystaniem pralek przemysłowych. Detergentem z reguły jest proszek do prania, ale istnieją też specjalne płyny, tabletki czy kapsułki o zróżnicowanych właściwościach, przeznaczone do potrzeb profesjonalnych pralni. Choć samo pranie wodne opiera się na znanym od wieków rozumieniu prania, proces ten jest o wiele bardziej rozbudowany i zautomatyzowany. Czyszczenie na mokro składa się z kilku etapów i obejmuje:
Pralnie wodne bardzo często są dużymi przedsiębiorstwami, kierującymi swoje usługi głównie do klientów instytucjonalnych, jak hotele, pensjonaty, restauracje, szpitale, domy opieki czy zakłady przemysłowe. Pralnie komercyjne obsługują również klientów indywidualnych, co oznacza, że może z nich skorzystać praktycznie każdy. Nowoczesne zakłady pralnicze działają zwykle na większą skalę, dlatego potrzebują sprzętu zapewniającego możliwość wyprania dużej ilości asortymentu i wytrzymującego pracę „na okrągło”. Najważniejszą maszyną w pralni wodnej jest wspomniana wcześniej pralnica (nazywana inaczej pralką przemysłową). Urządzenie działa na podobnej zasadzie co pralki automatyczne stosowane w domach, jednak jest od nich znacznie większe i wydajniejsze. Pralnica przemysłowa z reguły ma też o wiele wyższą jakość. Idąc dalej, w pralniach wodnych niezbędne są specjalne suszarki przemysłowe. To nowoczesne, wysokowydajne urządzenia oferujące najszybszy czas suszenia i zapewniające niższe zużycie energii. Suszarki są potrzebne w każdej pralni, bez względu na to, czy jest ona nastawiona na pranie bielizny płaskiej, czy odzieży roboczej. Na rynku jest szeroka oferta suszarek przemysłowych dostosowanych do wymagań różnych rodzajów włókien. Kolejną maszyną, bez której trudno byłoby wyobrazić sobie funkcjonowanie profesjonalnego zakładu pralniczego, jest magiel. Maglowanie jest technologią polegającą na prasowaniu z użyciem systemu walców. Maglowaniu poddaje się głównie bieliznę pościelową (poszwy, poszewki czy prześcieradła) i gastronomiczną (obrusy, serwety, nakładki, ścierki itd.). Ubrania, które po procesie prania nie są poddawane maglowaniu prasuje się na specjalnych stołach do prasowania. Zwykle są one wyposażone w funkcję nadmuchu i odciągu, co znacznie usprawnia pracę. Dobór maszyn i urządzeń pralniczych dostosowuje się do specyfiki danego zakładu. W pralniach realizujących duże ilości zleceń znacznym ułatwieniem są automatyczne składarki i pakowarki do odzieży – urządzenia używane w końcowym etapie procesu technologicznego. Dobrze prosperujące pralnie korzystają też z inteligentnych transporterów do ubrań, wyposażonych w automatyczny system wybierania.