Metal czy stal to materiały o niezwykłej trwałości i odporności, nieodzowne jest jednak nałożenie warstwy cynku i dodatkowe zabezpieczenie warstwy cynku dla lepszej ochrony przed wystąpieniem niszczącej korozji. Czym więc jest cynkowanie galwaniczne i czym różni się od cynkowania ogniowego? Jakie zastosowanie ma cynkowanie i jak przebiega w zależności od wybranej metody? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Proces cynkowania polega na nałożeniu cienkiej warstwy cynku na metalowe elementy celem ich zabezpieczenia przed wystąpieniem korozji. Najbardziej znanymi rodzajami cynkowania jest cynkowanie ogniowe i galwaniczne. Oba te sposoby cynkowania przebiegają nieco inaczej, ale mają jeden cel - zabezpieczenie metalowych elementów przed rdzą i niszczeniem spowodowanym niekorzystnymi czynnikami.
Pierwszym rodzajem cynkowania jest cynkowanie galwaniczne. Polega ono na wykorzystaniu roztworów elektrolitowych, w których zanurza się zabezpieczany element metalowy, a następnie mieszankę podłącza się do prądu. Przepływający prąd powoduje zachodzenie reakcji cynkowania, podczas której warstwy cynku łącza się na stałe z powierzchnią metalu.
Drugim rodzajem cynkowania jest cynkowanie ogniowe. Polega ono na zanurzeniu elementu metalowego w cynku, który zostaje rozgrzany do temperatury 450 °C. Efekt jest podobny, jak w przypadku cynkowania galwanicznego - warstwa cynku przylega trwale do powierzchni metalowego elementu.
W przypadku cynkowania galwanicznego, powłoka materiału po cynkowaniu pozostaje idealnie gładka, ma to znaczenie estetyczne, a tego rodzaju cynkowanie jest wykorzystywane do powierzchni, które w następnym etapie obróbki zostaną pomalowane. Cynkowanie ogniowe natomiast jest równie skuteczne, a stosowane jest do powierzchni, które nie będą malowane. Im grubsza jest warstwa cynku na metalowym elemencie, tym skuteczniejsza jest ochrona przed rdzą, ale trzeba pamiętać, że wiąże się to również z wyższą ceną. Ocynkowany element jest odporny nie tylko na rdzę, ale także na uszkodzenia mechaniczne.
Zastosowanie ochronnej warstwy cynku ma miejsce w przypadku zabezpieczania żeliwa, stali przed występowaniem rdzy, a także w przypadku zabezpieczania wyrobów sprężystych, blach, taśm, stalowych drutów czy drobnicy i wszelkich elementów metalowych przed uszkodzeniami, działaniem korozji, ale także wilgoci czy innych niepożądanych czynników niszczących.