Zamknij

Na czym polega i ile trwa odwyk alkoholowy?

artykuł sponsorowany + 08:30, 20.04.2022 Aktualizacja: 08:32, 20.04.2022

Nie da się ukryć, że w naszej społeczności problem uzależnienie od różnorodnych substancji niezwykle często był piętnowany. Nikt bowiem nie miał na tyle odwagi, by mówić głośno o problemie, a także wskazać, że znajduje się on pomiędzy nami. Okazuje się, że jednym z najpowszechniejszych uzależnień jest obecnie alkoholizm. Substancja ta jest tak powszechnie dostępna, że obecnie może nabyć ją dosłownie każdy.

Niestety nieumiejętne i zbyt częste spożywanie alkoholu, popycha nas w sidła uzależnień. Alkoholicy, mimo tego, że już na zawsze pozostaną alkoholikami, mogą podjąć skuteczne leczenie, które pozwoli im powrócić do normalnego życia. Szansą staje się więc odwyk alkoholowy. Co warto o nim wiedzieć?

Odwyk alkoholowy - podstawowe informacje

Odwyk alkoholowy jest dla wielu osób uzależnionych od tej podstępnej substancji jedyną szansą na powrót do normalności i do normalnego życia. Nie da się ukryć, że często sami alkoholicy decydują się na to, by poszukać pomocy, którą zaoferuje im Ośrodek Odwykowy. Jednak o wiele powszechniejszą sytuacją jest przymusowe skierowanie alkoholika na terapię, sądowym nakazem, który został wydany na wniosek jego rodziny lub bliskich. Wobec tego co o takim odwyku alkoholowym trzeba wiedzieć? Otóż najważniejszy jest fakt, że zwykle odbywa się on w zamkniętym ośrodku, a alkoholicy nie mają możliwości kontaktu z bliskimi, a także korzystania z telefonu. Zwykle przysługuje im możliwość rozmowy z najbliższymi, jednak muszą wykorzystać do tego telefon, który działa w danym ośrodku. Co więcej, odwyk alkoholowy zwykle podzielony jest na kilka etapów. W jego zakresie można więc wyróżnić:

 

  • odtruwanie i detoks alkoholowy- jest to początek drogi alkoholika do wyjścia z uzależnienia. Jednocześnie odtruwanie organizmu i detoks jest początkiem całej terapii. Polega on na oczyszczeniu organizmu alkoholika z resztek toksycznych substancji, a także na całkowitym ograniczeniu mu dostępu do alkoholu. Zwykle w tej fazie osoby uzależnione odczuwają głód alkoholowy i stają się niezwykle agresywne. Na tym etapie terapii jest więc niezbędna pomoc terapeuty i wsparcie psychologa.
  • terapia właściwa- to kolejny etap odwyku alkoholowego, który odgrywa niezwykle istotną rolę. To właśnie podczas terapii właściwej, psycholodzy stają się wpłynąć na psychikę alkoholika, a także skłonić go do zmian. Terapia właściwa polega na tym, by pacjent zauważył gdzie leży źródło problemu, a także by stał się świadomy swojego uzależnienia. Co więcej współpraca psychologa i terapeuty zajęciowego sprowadza się do tego, by pokazać alkoholikowi sposoby na powrót do normalnego życia, a także sposoby raczenia sobie w tak zwanych sytuacjach kryzysowych. Zalicza się do nich przede wszystkim moment, w którym alkoholik po odwyku znajdzie się w pobliżu alkoholu i może odczuć głód alkoholowy. Nie może on jednak ulegać pokusie.
  • terapia podtrzymująca- jest to szereg spotkań np. w grupie Anonimowych Alkoholików, która ma alkoholikowi pomóc na pierwszym etapie wracania pod odwyku do normalności. Takie grupy mają także zapewnić wsparcie i umożliwić poznanie innych osób, które taki problem już pokonały i obecnie cieszą się życiem, wolnym od alkoholu.

Ile trwa odwyk alkoholowy?

Czas trwania odwyku alkoholowego jest niezwykle zróżnicowany. W szczególnych przypadkach może on trwać dwa tygodnie, jednak w przypadku, gdyż alkoholik został na niego skierowany sądowym nakazem, wówczas może on trwać nawet dwa lata. Nie da się jednoznacznie określić tego ile będzie trwał odwyk alkoholowy, gdyż w wielu przypadkach jest to niezwykle indywidualna kwestia. Wszystko zależy od tego jakim zaangażowaniem i poziomem współpracy wykaże się alkoholik, a także czy będzie czynił zadowalające postępy w czasie trwania swojej terapii. 

 W jakim miejscu odbywa się o odwyk?

Odwyk alkoholowy najczęściej odbywa się w zamkniętym ośrodku. Ma to na celu całkowite odizolowanie alkoholika od dotychczasowego środowiska, a także sprawienie, że będzie mógł skoncentrować się jedynie na terapii. Zamknięte ośrodki odwykowe zwykle znajdują się w zacisznych miejsca poza miastami. Wówczas alkoholicy nie mogą mieć kontaktu z nikim, ze świata zewnętrznego, a jednocześnie zostało zminimalizowane ryzyko tego, że ktoś potajemnie dostarczy mu butelkę alkoholu. Być może taki odwyk będzie dla alkoholika niezwykle ciężki i bolesny, jednak musi on mieć na uwadze to, że jest to często jedyna i ostatnia szansa na to, by odzyskać swoje dawne życie i często także najbliższych.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%