Zamknij

Jak i czym efektywnie ciąć glazurę?

artykuł sponsorowany + 12:30, 08.03.2022 Aktualizacja: 12:30, 08.03.2022

Każde układanie płytek niesie ze sobą konieczność ich przycinania. Nie można tego uniknąć, ale można zadbać o to, aby płytki były idealnie równe i estetyczne. W tym celu konieczne jest wyposażenie się w odpowiednie narzędzia. Które warto wybrać i z jakich powodów?

Jakie są dostępne narzędzia do cięcia płytek?

Płytki naścienne i podłogowe można przycinać za pomocą różnych narzędzi. Ich dobranie zależy przede wszystkim od ilości pracy, którą należy wykonać oraz grubości i rodzaju glazury. Najprostszy zestaw narzędzi obejmuje nóż szklarski i szczypce glazurnicze. Z tym zestawem wprawiony w fach kafelkarz jest w stanie zdziałać cuda. Płytki należy zarysować najpierw nożem szklarskim wzdłuż wyznaczonej, równej linii, po której ma przebiegać cięcie. Czynności te należy wykonać dokładnie i z obydwu stron elementu. Następnie, posiłkując się np. szczypcami, należy stanowczym ruchem przełamać płytkę. Wszelkie powstałe nierówności można w pewnym stopniu złagodzić, posiłkując się dobrą szlifierką kątową. Czasem wystarczy nawet odpowiedni pilnik wolframowy.

Powyższa metoda ma jednak wiele wad. Nie jest ona powtarzalna – za każdym razem mogą powstać nieco inne nierówności, na co nie ma się większego wpływu. Wiele zależy od rodzaju materiału i twardsza glazura może być oporna na działanie nożyków. Wówczas z pomocą przychodzą profesjonalne przecinarki do glazury. Urządzenia te, zwane potocznie gilotynami do glazury, nie tylko ułatwią pracę, ale zwiększą szanse na to, że wszystkie płytki będą perfekcyjnie równe!

Jak działają przecinarki do glazury?

Praca z przecinarkami jest dużo prostsza. W tym przypadku również należy na początku narysować linię na wybranym elemencie. Następnie umieszcza się go na stole roboczym przecinarki i przy użyciu koła tnącego robi się proste cięcie wzdłuż wyznaczonej linii. Niewątpliwą zaletą jest to, że po prawidłowym umiejscowieniu płytki na narzędziu cięcie zawsze będzie równe. Należy jedynie pamiętać o zachowaniu odpowiedniego docisku do podłoża. W przypadku twardszych materiałów, płytki przełamuje się ręcznie – podobnie, jak w przypadku pierwszej metody. Wiele zależy jednak od rodzaju przecinarki do glazury. Najbardziej profesjonalne narzędzia od Husqvarny, przeznaczone głównie do robót budowlanych, są w stanie bez trudu przeciąć najtwardsze elementy glazury!

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%