Zamknij

Rola koszy ulicznych i parkowych

artykuł sponsorowany + 14:25, 11.02.2022 Aktualizacja: 14:25, 11.02.2022

Śmieci towarzyszą nam na każdym kroku. Po zjedzeniu cukierka kupionego w kiosku pozostajemy z papierkiem, który musimy gdzieś wyrzucić. Aby tysiące takich niewielkich papierków nie leżały na ulicach i trawnikach, w wielu miejscach spotkać można kosze uliczne oraz parkowe. Jaka jest ich rola i znaczenie?

Gdzie spotkać można kosze parkowe?

Zarówno w przestrzeni wiejskiej, jak i wiejskiej, kosze uliczne stanowią normalny widok. Są rozmieszczone w wielu miejscach, aby zapewnić zawsze możliwość wyrzucenia niepotrzebnych śmieci. Najczęściej spotkać je można:

  • w pobliżu sklepów,
  • na przystankach,
  • w parkach miejskich,
  • na ulicach, w szczególności na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych,
  • w wielu innych miejscach, gdzie pojawia się dużo osób.

Duża dostępność koszy parkowych umożliwia pozbycie się śmieci bez zaśmiecania środowiska naturalnego.

Jakie funkcje pełni kosz uliczny?

Pojemniki na odpadki umiejscowione w miejscach publicznych pełnią kilka istotnych funkcji. Z jednej strony pomagają utrzymywać porządek, z drugiej stanowią też element otoczenia. Stąd na rynku dostępne jest wiele modeli i wzorów koszy na śmieci zewnętrznych.

Porządek w przestrzeni publicznej

Głównym zadaniem koszy parkowych jest ułatwienie utrzymania porządku na ulicach, placach i w parkach. Możliwość wyrzucenia zbędnych śmieci do przeznaczonych do tego celu pojemników zapobiega porzucaniu ich w innych miejscach. Dostępność koszy na śmieci oraz edukacja zmniejszają ilość pustych opakowań na trawnikach i uliczkach.

Segregacja odpadów komunalnych

Kosze uliczne posiadają czasem kilka modułów przeznaczonych na różne frakcje. W ten sposób można segregować odpady, co pozytywnie wpływa na ochronę środowiska. Aktualnie coraz większy nacisk kładziony jest na właściwy podział odpadów na poszczególne grupy i poddawanie ich recyklingowi.

Ozdoba przestrzeni miejskiej

Powszechność występowania pojemników na śmieci spowodowała, że producenci starali się nadać im miły dla oka wygląd. W ten sposób śmietnik wolnostojący stał się ozdobą wielu ulic i skrzyżowań. Wymyślne formy i inspirujące kształty powodują, że śmietniki betonowe nie są ukrywane w cieniu, ale częściej są wręcz eksponowane. Oprócz betonu, do wytwarzania koszy na śmieci wykorzystuje się również drewno i stal. Często są to też tworzywa sztuczne.

Pojemność śmietników parkowych

Z reguły zewnętrzne kosze na śmieci nie posiadają zbyt dużej pojemności. Służą głównie do wyrzucania niewielkich opakowań przez przechodniów. Małe, kompaktowe rozmiary dodatkowo ułatwiają umieszczanie śmietników w kluczowych miejscach.

Część bardziej ozdobnych koszy na śmieci, wykonanych najczęściej z betonu, są nieco większe. Dzieje się tak głównie ze względów estetycznych i ozdobnych. Jednak wpływa to także na większą pojemność takich pojemników na śmieci. Mimo to nadal pozostają one dużo mniejsze niż przydomowe modele pojemników na odpady komunalne.

Kosze zewnętrzne - z dbałości o środowisko

Zewnętrzne kosze na śmieci stanowią stały element przestrzeni miejskiej, często stanowiąc jej ozdobę. Jednak głównym zadaniem śmietników jest utrzymywanie porządku na uliczkach, skrzyżowaniach, parkach i trawnikach. Choć wciąż przeważają kosze na odpady zmieszane, do których wrzuca się wszystkie rodzaje śmieci, w wielu miejscach stawia się na segregację śmieci na poszczególne frakcje. Jest to wynik rosnącej świadomości społecznej. Mimo wszystkich zmian, śmietniki uliczne nadal pozostaną stałym elementem miast i wiosek.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%