Trądzik pospolity to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych. To przewlekła choroba skóry, którą diagnozuje się nawet u 80% społeczeństwa. Najczęściej dotyczy on nastolatków w okresie pokwitania, jednak ostatnie lata pokazują tendencję wzrostową do występowania tej choroby także u osób dorosłych. Objawami trądziku są najczęściej zaskórniki, krosty, tłusta skóra i utrzymujący się stan zapalny. Czy ta choroba może okazać się niebezpieczna dla zdrowia?
Trądzik to choroba skóry, której nieodłączny element stanowi łojotok. Jedna z przyczyn występowania tej dermatozy kryje się w nadmiernej aktywności oraz rozroście gruczołów łojowych, które wydzielają zbyt duże ilości sebum. W tym samym czasie dochodzi także do rogowacenia naskórka. To z kolei sprawia, że produkowane w nadmiernych ilościach sebum nie może wydostać się na powierzchnię skóry i ulega zaczopowaniu. W ten sposób dochodzi do powstania jednego z pierwszych objawów choroby, jakim są zaskórniki.
Z czasem na skutek działania bakterii beztlenowych, a także niewłaściwej pielęgnacji lub prób samodzielnego usunięcia zmian dochodzi do powstania stanów zapalnych, czego efektem stają się grudki i krostki, nazywane potocznie pryszczami. Jeśli nie zostaną one poddane leczeniu, często tworzą bolesne nacieki, które mogą pozostawiać po sobie szpecące blizny.
Trądzik to choroba, która nie zagraża naszemu zdrowiu w sposób bezpośredni, jednak wyraźne i łatwe do zauważenia zmiany trądzikowe na twarzy mogą stać się przyczyną zaniżonej samooceny, kompleksów, a czasem także i depresji.
Niektóre postacie trądziku, na przykład trądzik hormonalny, mogą charakteryzować się bardzo dużymi i twardymi grudkami, które powodują silny ból przy próbie dotyku. Istnieje również odmiana dermatozy znana jako trądzik piorunujący. To bardzo ciężka postać tej choroby, która pojawia się u chłopców w okresie dojrzewania. Charakteryzuje się ciężkim przebiegiem i oprócz silnych zmian na skórze towarzyszą jej wysoka gorączka, dolegliwości w zakresie układu kostno-stawowego, podwyższone OB i leukocytoza. Wymaga ona natychmiastowego leczenia.
Niebezpieczne może okazać się również samodzielne wyciskanie pryszczy. Postępując w ten sposób, możemy nie tylko sprawić, że rozniesiemy bakterie po większym obszarze skóry, ale jednocześnie nadkazimy istniejące zmiany. Wyciskanie pryszczy może także doprowadzić do powstania blizn, które w przyszłości będą trudne do usunięcia.
Niezależnie od stopnia nasilenia objawów trądziku, oprócz kuracji przeciwtrądzikowej, którą zaleci nam dermatolog, powinniśmy pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry. Odpowiednio dobrane kosmetyki odgrywają bardzo ważną rolę w zmniejszaniu widoczności objawów. Jednym z produktów, których zdecydowanie nie powinno zabraknąć jest krem na trądzik.
Właściwie dobrany krem na trądzik pomoże zmniejszyć niedoskonałości skóry, wspomoże gojenie się ran i złagodzi zaczerwienienia. Aby był skuteczny, w jego składzie powinny znaleźć się zarówno składniki aktywne, pomocne w walce z trądzikiem, jak i nawilżające, które zapewnią wymagającej skórze niezbędną dawkę ukojenia w ciągu dnia.