Zamknij
Zobacz!

Panele dachowe na rąbek – dlaczego są ciągle modne?

artykuł sponsorowany + 15:29, 27.10.2021 Aktualizacja: 15:31, 27.10.2021

Patrząc na modernistyczne projekty obiektów użyteczności publicznej albo ultranowoczesnych domów jednorodzinnych, nasuwa się pytanie: co takiego ma w sobie panel na rąbek stojący - najstarsza stosowana w budownictwie technologia, że niezmiennie zachwyca i inspiruje projektantów? Od kościołów budowanych w nowoczesnych, geometrycznych bryłach, poprzez minimalistyczne formy „nowoczesnej stodoły” po zabytkowe kamienice, pałace i obiekty sakralne – panele dachowe na rąbek stojący pozwalają na osiągnięcie jedynego w swoim rodzaju efektu, który mimo upływu czasu jest nadal w modzie. Współczesne technologie wydłużyły żywotność tego rodzaju pokrycia dachowego, skróciły czas montażu i pozwoliły na stworzenie nowych efektów na dachach.

Praktyczne zalety paneli na rąbek

W przeszłości kładzenie dachów „na rąbek” wymagało od dekarzy dużych umiejętności manualnych i zajmowało wiele czasu. Współczesne rozwiązania przyniosły wiele uproszczeń: arkusze otrzymały formę paneli a ręczne formowanie rąbka zastąpiło jego fabryczne uformowanie. Producenci dążą również do wyeliminowania potencjalnych błędów montażowych, czemu służą m.in. zatrzaski, gotowe otwory montażowe czy panele startowe. Panele mają całkowitą szerokość ok. 50-55 cm, za to ich długość jest dowolna, w zależności od potrzeb budującego. Wybór rodzaju panelu ułatwia prosta zasada: im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym większy powinien być rąbek.

Aby zapobiec ewentualnemu pofalowaniu powierzchni, jaki może powstać wskutek rozszerzalności termicznej materiału, renomowani producenci zastosowali tzw. wzdłużne profilowanie, czego przykładem są panele NA RĄBEK firmy Blachy Pruszyński z przetłoczeniem w kształcie mikrotrapezu, mikrofali oraz nanofali. Bardzo ważnym kryterium wyboru jest jakość powłoki ochronnej, która przedłuża trwałość stali, np. na powłoki PURMAT i PURLAK producent Blachy Pruszyński daje do 50 lat gwarancji. Panele na rąbek montuje się prostopadle do okapu, a szczegóły montażowe są dokładnie opisane w wytycznych producentów. Prace montażowe trwają szybko, a prawidłowo wykonane zapewniają piękny, jednolity efekt powierzchni, bez widocznych łączeń poziomych.

Panele na rąbek w projektach domów

Pod względem estetycznym, efekt zlicowanych pasów przedzielonych rąbkiem najlepiej prezentuje się na dużych powierzchniach dachów, które optycznie nabierają lekkości i geometrycznego ładu. Przykładem tego typu wzornictwa są tzw. nowoczesne stodoły z prostym, dwuspadowym dachem. Ich nieco futurystyczny efekt przełamywany jest przez architektów materiałami naturalnymi zastosowanymi na elewacji, np. płytkami z kamienia naturalnego, wykończeniem z cegły lub drewna. Dzięki takim zabiegom dom wygląda nowocześnie, ale bardzo przytulnie.

W internecie można również znaleźć zdjęcia ciekawych rozwiązań zastosowanych w budynkach remontowanych, posiadających tradycyjną bryłę – dzięki pokryciu panelami na rąbek oraz zmianie koloru elewacji lub jej fragmentów np. w odcieniu szarości, budynki zmieniają styl i wizualnie znacznie się odmładzają. Zwykle takim metamorfozom towarzyszy wymiana okien dachowych oraz drzwi i okien na nowoczesne modele, które nawiązują do prostej formy i koloru dachu.

Moda na panele dachowe na rąbek trwa. Poszukując inspiracji dla domu o nowoczesnym wyglądzie warto zwrócić uwagę na ten rodzaj pokrycia i możliwości stylistyczne, jakie oferuje. Trwałość dachu i ostateczny efekt wymagają zwrócenia się do znanych i renomowanych producentów oraz firm dekarsko-blacharskich, które mają dobrą opinię w kładzeniu takich dachów

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%