Szkoła policealna w CV może stanowić wartość dodaną kandydata, jeśli ukończył on jeden z przyszłościowych kierunków. Zobacz, gdzie znaleźć pracę po szkole dla dorosłych, i zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi poszukiwania zatrudnienia. Czy pracodawcy zwracają uwagę na wykształcenie pracowników?
W największych miastach, takich jak Kraków, działają szkoły policealne kształcące specjalistów, np. https://policealna.gowork.pl/krakow. Czy zapisanie się do takiej placówki to dobry pomysł?
Aktualnie spora część pracodawców przywiązuje wagę do doświadczenia i umiejętności oraz niezbędnych kwalifikacji bardziej niż do dyplomu ukończenia studiów. Dla tej grupy przedsiębiorców większą wartość ma kandydat, który podejmie pracę po szkole policealnej w jednym z poszukiwanych zawodów, niż magister, który wybrał jeden z najpopularniejszych kierunków studiów.
Ukończenie szkoły dla dorosłych to sposób na podniesienie swoich kwalifikacji i zwiększenie szans na znalezienie interesującej pracy. Zwykle zdobywa się tytuł technika, który umacnia pozycję kandydata na rynku pracy i otwiera przed nim nowe możliwości.
Profesjonalnie napisany życiorys zwiększa szanse na znalezienie pracy. Jego nadrzędnym celem jest podkreślenie największych atutów kandydata i wzbudzenie zainteresowania rekrutera. W tym celu należy zadbać o to, by umieścić szkołę dla dorosłych w CV w widocznym miejscu.
Miejsce na opis wykształcenia w życiorysie znajduje się poniżej doświadczenia zawodowego. Powinno się wpisać nazwę szkoły i ukończonego kierunku, lata edukacji i tytuł, który się uzyskało. Należy pamiętać o zachowaniu kolejności - zgodnie z zasadą odwróconej chronologii ostatnie ukończone lub obecne szkoły powinny znaleźć się najwyżej.
Warto również wpisać w życiorysie wszelkie dodatkowe działalności, np. staże i praktyki odbywane podczas nauki w placówce dla dorosłych - to dowód na posiadane umiejętności i doświadczenie, tak cenne dla pracodawców.
Ukończenie szkoły policealnej nie gwarantuje co prawda zatrudnienia, lecz wybór odpowiedniego kierunku znacznie zwiększa szanse kandydata na rynku pracy. Odpowiedniego - czyli jakiego?
Duże szanse na dobrą pracę po szkole policealnej mają m.in. absolwenci kierunków medycznych. Wśród zawodów poszukiwanych przez pracodawców należy wymienić:
Zazwyczaj absolwenci szkół dla dorosłych szukają zatrudnienia w zewnętrznych firmach, jednak niekiedy możliwe jest również podjęcie współpracy z przedsiębiorstwem, w którym odbywa się praktyki lub staż.
Podczas szukania nowej pracy ważne jest zadbanie o odpowiednie CV, które zaciekawi rekrutera lub przyszłego pracodawcę. Powinien znaleźć się w nim opis kierunku ukończonego w szkole dla dorosłych, wszelkich najważniejszych aktywności, jak choćby stażu czy praktyk, i umiejętności. Pewny siebie, skupiający się na swoich mocnych stronach kandydat z pewnością zrobi wrażenie w nowej firmie.
Przed rozpoczęciem szukania pracy po szkole policealnej należy upewnić się, jakie są wymagania pracodawców z danej branży, by móc im sprostać i określić, w jakim kierunku warto się rozwijać. Przedsiębiorcy będą bardziej skłonni do zatrudnienia osób, które wciąż się rozwijają, np. uczestnicząc w dodatkowych kursach czy szkoleniach doskonalących, a także zdobywając certyfikaty.
Pamiętaj: proces poszukiwania zatrudnienia może wymagać czasu, musisz zatem uzbroić się w cierpliwość. Jeśli jednak ukończysz jeden z przyszłościowych kierunków w szkole policealnej, z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz pracę w zawodzie zarówno w kraju, jak i za granicą.