Zgodnie z zapowiedzią wracamy do tematu dwóch szkół w Gminie Łużna. Dziś podjęto uchwały intencyjne, które rozpoczynają proces wygaszenia szkół. Swojego sprzeciwu wobec tej decyzji i oburzenia nią nie kryją rodzice dzieci uczęszczających do tych placówek.
Podczas poniedziałkowej, VII Sesji Rady Gminy Łużna podjęte zostały dwie uchwały intencyjne, rozpoczynające proces wygaszenia dwóch placówek szkolno-przedszkolnych. Decyzje zostały podjęte większością głosów, choć niejednogłośnie.
Przyjęcie uchwał oznacza formalne rozpoczęcie procesu wygaszenia dwóch placówek oświatowych. W całej procedurze pisaliśmy w naszym pierwszym materiale Szkoła w Łużnej zostanie zamknięta? Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem gminy, po wakacjach w tych szkołach nie zadzwoni już dzwonek. Niewykluczone jednak, że uczniowie będą musieli opuścić mury szkoły w Zaborówce wcześniej - o wszystkim zadecyduje decyzja Państwowej Straży Pożarnej po przeprowadzonej w ostatnim czasie kontroli przeciwpożarowej obiektu. Wstępne informacje mówią, że obiekt stwarza realne zagrożenie.
Zgodnie z zapowiedziami, w dzisiejszej sesji udział wzięło spore grono rodziców dzieci uczęszczających do placówek, które mają zostać zlikwidowane. Nie kryją oni oburzenia podjętymi decyzjami i wyrażają wobec nich swój sprzeciw.
Szkoła powinna dalej funkcjonować ponieważ edukacja jest najważniejsza. Każda społeczność traktuje się najlepiej jak jest w swoim społeczeństwie.
- powiedział nam ojciec jednego z dzieci obecny na sesji. Swoimi słowami chciał podkreślić znaczenie małych lokalnych szkół, w których - w pewnym sensie panuje rodzinna atmosfera. W swojej wypowiedzi odniósł się także do warunków panujących w szkole
Warunki są zaniedbane przez organizację rządzącą. Szkoła, która dostaje takie finansowanie stara się jak może, ale jeżeli nie mają środków nawet na coś podstawowej jakości..
- zarzucił.
W trakcie obrad sesji w sprawie wygaszania szkół głos zabrał tylko jeden radny, Krzysztof Zobek. W swojej wypowiedzi wskazał, że plan wygaszania szkół nie jest dobrze zorganizowany, zaznaczył też, że już wiele lat temu popełniono błędy. W głosowaniu poparł likwidację szkoły na Zaborówce, natomiast sprzeciwił się likwidacji placówki w Bieśniku.
Obszernie o powodach likwidacji placówek wypowiedział się wójt Gminy Łużna Mariusz Tarsa.
O przyczynach likwidacji placówek i ich aktualnej sytuacji pisaliśmy w poniższym artykule, znajdziecie tam również zdjęcia szkoły w Zaborówce wykonane w ostatni piątek, czyli 25 października.
[ZT]28508[/ZT]
Ośmioklasowa szkoła w Zaborówce liczy 54 uczniów i 25 przedszkolaków. Z kolei również ośmioklasowa szkoła w Bieśniku to ponad 30 uczniów. W obu placówkach uczy się po 7 roczników szkolnych - ze względu na brak uczniów podczas rekrutacji nie funkcjonują w sumie dwie klasy rocznikowe. W przypadku szkoły w Bieśniku są klasy które liczą 2 uczniów.
Spore grono rodziców uczęszczających do szkół dzieci poniedziałkowe przedpołudnie spędziło na obradach łużniańskiej rady. Chcieli bacznie się przyglądać podejmowanym decyzją oraz wyrazić swój sprzeciw. Nie kryli oburzenia, że głos mogli zabrać dopiero w trakcie wolnych wniosków na koniec sesji, kiedy, jak padło w wypowiedzi "jest już po wszystkim". W ich imieniu na forum rady wypowiedziała się Andżelika Hudzik. W swoim publicznym wystąpieniu odniosła się do argumentów, które zostały zawarte w uzasadnieniu likwidacji.
Pełne stanowisko rodziców likwidowanej szkoły w Zaborówce opublikujemy zaraz po tym jak tylko je otrzymamy.
W uzasadnieniu likwidacji podaje się niedostosowanie lokalu do wymagań ochrony przeciwpożarowej, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25. sierpnia 2017 roku w sprawie wymagań ochrony przeciwpożarowej, jakie muszą spełniać budynki oświatowe. Proszę o odpowiedź w tej kwestii, na podstawie jakiego dokumentu stwierdzono tą niezgodność, skoro w raporcie o stanie realizacji zadań oświatowych w Gminie Łużna w roku [szkolnym] 2023 na 2024 stwierdzono, że stan techniczny w protokołach kontroli obiektu pod względem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z pomieszczeń uznano jako dobry.
- rozpoczęła swoją kontrargumentację przedstawicielka rodziców
Kolejnym argumentem jest brak dostępności dla osób niepełnosprawnych. Proszę o odpowiedź czy pozostałe placówki oświatowe funkcjonujące w gminie Łużna są dostosowane do tego, bo Szanowni Państwo, sami sobie zdajecie z tego sprawę, będąc po objeździe po placówkach oświatowych, że nieliczne placówki mają dostosowanie, a mimo to, tych pozostałych nie kwalifikujecie do likwidacji.
- kontynuowała
Kolejne argumenty dotyczyły między innymi finansów i wykluczenia placówki z dofinansowań. Padły argumenty, że było wiele możliwości pozyskania środków na modernizację szkoły. Poruszony został również temat zatrudnienia pracujących w placówce nauczycieli, a dokładniej gwarantowane pierwszeństwo zatrudnienia dla nauczycieli zlikwidowanej placówki.
W zdumieniu powtórzę jeszcze raz: "zapewnia się pierwszeństwo zatrudnienia", więc wyjaśnię Państwu Radnym, to nie jest zagwarantowanie zatrudnienia, tylko w momencie, kiedy dopiero pojawi się wakat to wówczas te osoby będą miały pierwszeństwo zatrudnienia, czyli nie mają żadnej gwarancji, że od roku 2024 [kolejnego roku szkolego - dop. red.] będą miały zatrudnie.
Wśród kontrargumentów padło wiele słów, w tym zaznaczenie tego, że na zachodzi już odchodzi się od wielkich szkół na rzecz właśnie tych małych, gdzie efektywność nauki jest dużo większa.
Reasumując argumenty, jakie mogły być zasadne przy podjęciu likwidacji szkoły i przedszkola, nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości, biorąc pod uwagę po pierwsze demografie, którą jako pierwszą najczęściej się podaje podam, dokładnie liczba uczniów w Szkole Podstawowej nr 2 i Przedszkolu spośród siedmiu szkół plasuje się na czwartym miejscu, czyli nie jest szkołą o najmniejszej liczebności uczniów.
W argumentacji przeciwko podjętej uchwały padły też słowa o wynikach nauczania w placówce. W lupę wzięto tutaj wynik egzaminu ósmoklasisty, gdzie w przypadku języka polskiego i angielskiego uczniowie szkoły w Zaborówce osiągnęli drugi najlepszy wynik w gminie, w przypadku matematyki - najlepszy.
Powyższe są fragmentami wypowiedzi w trakcie sesji Rady Gminy Łużna. W chwili publikacji materiału wciąż oczekujemy na pełne stanowisko rodziców, które opublikujemy po jego otrzymaniu.
[FOTORELACJANOWA]4935[/FOTORELACJANOWA]
Oburzony 23:13, 28.10.2024
Nie no rewelacja. Grupa rodziców chce mieć za pieniądze wszystkich mieszkańców w zasadzie indywidualne nauczanie dla swoich dzieci. Idąc tym tropem potrzeba wybudować 10 szkół na terenie Łużnej żeby w klasach było po maks 5 dzieci i wszyscy będą zadowoleni bo przecież na edukacji nie można oszczędzać.
Prezes 01:24, 29.10.2024
Super niech likwidują brawo cieszę się, jeszcze na Woli niech zamkną
ja07:47, 29.10.2024
a to w wakacje nie było wiadomo że szkoły trzeba zamknąć , tylko rozpoczynać rok szkolny we wrześniu???
Linka07:55, 29.10.2024
Zobaczcie jak ogromne jest zadłużenie gminy Łużna. Dlatego też trzeba likwidować. Pożyczać forsę to każdy potrafi
Oszczędności zaczynać trzeba od siebie!
To samo będzie 12:45, 29.10.2024
w innych gminach i w całym powiecie.
radca 14:21, 29.10.2024
lepiej zamknijcie Centrum Kultury i Centrum Usług Wspólnych bo ile kosztuje ich utrzymanie i są zbędne też
Anka0515:25, 29.10.2024
Jak chodziłam do gimnazjum w Łużnej i zwozili busami dzieci z okolicznych miejscowości to nikt afery nie robił.
taki sobie20:54, 29.10.2024
A ile miały dzieci lat jak chodziły do gimnazjum!!!!?? Powiedz to rodzicom co mają dzieci w przedszkolu i klasach do 6 klasy cwaniaro!!!
krzyś20:09, 29.10.2024
to zdjecie najlepiej mówi jak radni i wójt szanują mieszkańców, oni siedzą sobie wygodnie, a mieszkańcy stoją, czy w całym urzędzie nie ma krzeseł wstyd, i tak jest wszędzie, a czemu przed wyborami takiej uchwały nie podjeliście
Zdziwiony22:00, 29.10.2024
Dożyliśmy czasów, w których nauczyciele zamykają szkoły (oczywiście dla dobra dzieci), a ludzie nie związani z oświatą głosują przeciwko ich zamykaniu. Orwell się kłania. Oczywiście tym wyedukowanym, którzy wiedzą o co chodzi, ale takich będzie coraz mniej gdy nauczyciele na stanowiskach nie są zainteresowani tym, by społeczeństwo było mądre. Przecież lepiej się rządzi, no wiadomo kim...
Prometeusz23:51, 29.10.2024
I oto światły Pan Wójt biegle poslugujacy się nomenklaturą strażacką z niezwykłym zdziwieniem w otoczeniu swej niemej świty radnych odkrywa pod koniec drugiej kadencji, że budynek szkoly zagraża zyciu :D poziom hipokryzji i braku kompetencji tych ludzi wlasnie dobił do konca skali. Cytując klasyka "wiedzialem ale nie powiedzialem bo nie potrzebowałem" Zamknijmy czym prędzej może się nie wyda, że mieliśmy gdzies i nic tam nie robilismy "przyoszczedzimy" na premie dla ambitnych pracowników gminy :D mieszkańcy musza być dumni, że jeden radny się przygotował a reszta przyszla po podpis i catering.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
4 7
Idąc za ciosem jeszcze zamknijmy mszanke i biesną, a co... będzie oszczędniej, a przecież wszyscy do jedynki się zmieszczą, to że później będziemy mieć zdecydowany spadek poziomu edukacji i problem z utrzymaniem kontroli w zbyt licznych szkołach to niech się martwią inni. Zamknąc szkolę zawsze jest łatwiej, ale żeby później się z tego wycofać i otworzyć na nowo to już duży problem!