Zamknij

Oto najpopularniejsze nazwiska w Polsce - sprawdź ile osób nazywa się tak, jak Ty

Jarosław Rozpłochowski Jarosław Rozpłochowski 15:39, 05.09.2019 Jarosław Rozpłochowski Aktualizacja: 15:44, 05.09.2019
Skomentuj

Jakie nazwisko jest w Polsce najpopularniejsze? Ile osób nosi takie samo nazwisko jak twoje? To pytania, na które odpowiedzi znajdziemy w rządowym portalu dane.gov.pl

Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie opublikowanym w czwartek podkreśliło, że dostęp do danych na portalu dane.gov.pl jest darmowy. Znajduje się tam między innymi lista ponad 290 tysięcy nazwisk z całego kraju, w tym te najpopularniejsze.

"Dzięki niej – nieważne, czy nazywasz się Nowak, Paździorko, czy Kornacki – dowiesz się, ilu potencjalnych krewnych lub spowinowaconych o Twoim nazwisku żyje dziś w Polsce" - wskazano.

Najpopularniejsze nazwiska w Polsce

Jak podkreślono, rdzenie nazwisk mają różne pochodzenie. Niektóre, jak Szymański, Jankowski czy Wojciechowski pochodzą przeważnie od imienia ojca lub świętego patrona. Inne, jak Potocki, Kostka czy Czartoryska, mogą wskazywać na szlacheckie pochodzenie. Z kolei Kowalski, Woźniak czy Krawczyk wywodzą się przeważnie od zawodu wykonywanego przez założyciela danego rodu.

Większość z nas kojarzy również nazwiska bohaterów filmów, powieści albo audycji radiowych. Co ciekawe, spotykamy je nie tylko w świecie kultury, ale także używane są przez współczesnych Polaków.

Ministerstwo podkreśliło jednak, że na próżno możemy wśród nich szukać nazwiska bohatera filmu "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" - Brzęczyszczykiewicza. "Akurat to nazwisko zostało wymyślone na potrzeby kinematografii" - dodano.

Ciekawe, że w Polsce jest 11 osób noszących nazwisko obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Pięć najpopularniejszych nazwisk w Polsce:

1. Nowak - tak na nazwisko ma 204 876 osób

2. Kowalska/Kowalski - 138 612

3. Wiśniewska/Wiśniewski - 110 375

4. Wójcik - 99 464

5. Kowalczyk - 97 928

Ministerstwo Cyfryzacji zwraca uwagę, że baza nazwisk to tylko jeden z ponad 13 tys. zasobów dostępnych na Dane.gov.pl. Na portalu można znaleźć dane z zakresu gospodarki, turystyki czy socjologii.

źródło informacji: tvn24bis.pl

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

BULBUL

19 2

Fajny artykuł, ale sezon ogórkowy już się skończył.
16:22, 05.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NaBakierNaBakier

15 20

Obowiązuje RODO a tu POdają konkretne nazwiska. 19:29, 05.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

A-linkaA-linka

12 6

Przykro, ale jest pan "na bakier" z przepisami dot. RODO. Podanie samego nazwiska nie jest przestępstwem, bo jak napisano w artykule, osób o takim czy innym nazwisku jest tysiące. Byłoby takim, gdyby podano prócz nazwiska jeszcze np. imiona osoby, imiona rodziców, datę urodzenia, pesel, adres zamieszkania, miejsce pracy, czy inne dane nazwane "wrażliwymi".Dobrze jest cokolwiek poczytać na dany temat, przed napisaniem czegoś "odkrywczego" :) 11:59, 06.09.2019


0%