Zamknij

Grzegorz Wawrzyńczak. Historia o tym, jak kujawski komiksiarz z miłości przeprowadził się w Beskid Niski

Barbara ĆmiechBarbara Ćmiech 14:44, 09.02.2025 Aktualizacja: 14:44, 09.02.2025
Skomentuj fot. Barbara Ćmiech / Gorlice24 fot. Barbara Ćmiech / Gorlice24

Od miesiąca pracuje w Gorlickim Centrum Kultury, gdzie prowadzi pracownię komiksu. Ta zyskuje coraz większe zainteresowanie gorliczan, którzy chcą spróbować swoich sił w tworzeniu komiksów. Do Beskidu Niskiego przyjechał za kobietą, on zyskał miłość, my komiksiarza z prawdziwego zdarzenia, który na początek podjął się stworzenia komiksu o Bitwie pod Gorlicami.
 

Czy mały Grześ myślał o tym, żeby zostać komiksiarzem? 

Oczywiście! Mało tego, marzenie małego chłopca było pielęgnowane przez rodziców, którzy pod choinkę kupili mu pierwszy zeszyt komiksowy z Supermanem, a potem kolejne i kolejne. Można więc śmiało powiedzieć, że od tego – trochę przypadku – wszystko się zaczęło. Potem jednak przyszły studia, pierwsza praca, a Grzegorz zajął się wielkoformatowym poważnym malarstwem, a nie jakimś tam komiksem, jak jeszcze kilka lat temu traktowana była ta forma artystyczna.

Trzeba było sporo czasu, poznania różnych zawodowych smaków i spotkania wielu ludzi, żeby miłość do komiksu powróciła jak bumerang.

W sztuce, jak w życiu, kończy się pewien etap i człowiek szuka czegoś nowego. I tak cztery lata temu postanowiłem wrócić do komiksu, do tego marzenia z dzieciństwa.

– mówi Grzegorz Wawrzyńczak.

Pochodzi z Kujaw, jest kilkukrotnym stypendystą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie kultury. Prawdziwą świeżynką jest informacja, że również w tym roku otrzymał stypendium.

Trwa rok Władysława Reymonta, dlatego w ramach mojego stypendium powstanie komiks – a cóż by innego! – na podstawie trochę mniej znanej powieści Reymonta pt. Wampir.

Na komiksowy warsztat wziął już m.in. postać Tonego Halika, który z kolei był związany z Toruniem, w którym Grzegorz studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych.

To był mój pierwszy komiks, myślę, że środowisko komiksowe było zaskoczone tym, że zacząłem sporą fabułą, pełnym zeszytem, który miał około 50 stron i zrobiłem go w pół roku. Większość artystów komiksowych zaczyna od zdecydowanie mniejszych form.

Takie krótkie formy Grzegorz też tworzy, m.in. do magazynów komiksowych. Przyznaje, że jego komiksy powstają bardzo intuicyjnie, choć klasycznie powinno się zaczynać od scenariusza i scenopisu.

Staram się to robić po swojemu, nie ma recepty na komiksowy sukces, bo dużo jest komiksów, które porywają historią, a rysunek mają prosty. Medium się rozwija, możliwości techniczne się rozwijają, nie ma się co ograniczać sztywnymi ramami wymyślonymi na potrzeby teorii.

Powstanie komiks o Bitwie pod Gorlicami!

To, że w Gorlicach pojawi się komiksiarz z prawdziwego zdarzenia było wiadomo jeszcze na długo przed tym jak Grzegorz Wawrzyńczak na stałe sprowadził się w nasze strony. Przyjeżdżał do nas zupełnie prywatnie już od dłuższego czasu i bardzo szybko zaskarbił sobie sympatię artystycznego środowiska, nie tylko jako artysta właśnie, ale ludzie go po prostu polubili.

Grzegorz jest totalnie zachwycony potencjałem Gorlic i Beskidu Niskiego i widzi dla siebie sporo przestrzeni do działań artystycznych. Ba! Już teraz w zaciszu domowej pracowni powstaje komiks o... Bitwie pod Gorlicami.

Czuję się wręcz w obowiązku, by taki komiks powstał. Chcę, by był uniwersalny, to znaczy, żeby po jego przeczytaniu i obejrzeniu usatysfakcjonowani byli zarówno dorośli, jak i ci nieco młodsi odbiorcy. Najważniejsze jest to, żeby był fajny wizualnie i żeby przekazywał sporą dawkę wiedzy o wydarzeniach z maja 1915 roku.

 

W komiksie historycznym nie ma miejsca na artystyczne lanie wody, chce skupić się na oddaniu obrazów bitwy i postaci z nią związanych, które będą nas prowadzić przez wydarzenia Bitwy pod Gorlicami.

Sukces pierwszych zajęć w pracowni komiksu

Wystarczyły feryjne zajęcia i te w ramach gorlickiego finału WOŚP by Grzegorz wypatrzył u nas już pierwsze – póki co dziecięce i młodzieżowe – talenty.

Zdecydowana większość uczestników zajęć radziła sobie doskonale, bo i w samym komiksie jest ogromny potencjał!

Przyznaje, że był zaskoczony frekwencją na swoich zajęciach, które odbyły się w ramach Akcji Zima, bo przecież jest zupełnie nową twarzą w Gorlickim Centrum Kultury.

Efekty zajęć zostały uwiecznione w mini albumach, które każdy uczestnik warsztatów może dostać w Gorlickim Centrum Kultury, gdzie właśnie na stałe ruszają zajęcia z komiksu i ilustracji oraz grafiki warsztatowej skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych.

Odkurzyłem starą prasę graficzną, postanowiłem ją uruchomić i zająć się m.in. linorytami czy drzeworytami, czyli szeroko rozumianą tradycyjną grafiką. Póki co na zajęciach zajmiemy się prostszymi jej formami, ale w jakim kierunku pójdziemy, to zależy tylko od uczestników. Myślę, że mogą to być ciekawe zajęcia nawet dla grafików komputerowych.

Komiks przeżywa teraz prawdziwy renesans, bardzo dużo osób czyta komiksy, jest sporo kolekcjonerów sztuki komiksowej, którzy kupują oryginalne plansze, zresztą te coraz częściej pojawiają się w galeriach sztuki.

Zapraszam wszystkich, którzy interesują się komiksami i chcą spróbować swoich sił w ich tworzeniu, jak również tych, którzy już rysują, ale może do tej pory ich prace lądowały w szufladzie.

Życie pisze najlepsze scenariusze! Do komiksów również

Co ciekawe, Grzegorzowi dopiero w Gorlicach udało się połączyć zawód z pasją, choć gdyby nie poprzednie miejsce pracy pewnie by do Gorlic nie trafił.

W Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu współpracowałem przy wystawie Lira Korbowa Instrument Romantycznego Mitu i w dużym skrócie właśnie wtedy poznałem lutniczkę z Beskidu Niskiego, a potem okazało się, że właśnie tutaj jest moje miejsce na ziemi.

Bądź co bądź, takie historie nie zdarzają się zbyt często, więc w głowie Grzegorza kiełkuje już pomysł komiksu z ożywającymi instrumentami ludowymi, łysym wampirkiem i wątkiem miłosnym.

Moim marzeniem było połączenie pracy zawodowej z moją działalnością artystyczną, co właśnie udaje się realizować. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc teraz marzę o Gorlickim Festiwalu Sztuki Komiksowej!

Zdradzimy Wam również w sekrecie, że już niedługo w Gorlickim Centrum Kultury będziemy mogli obejrzeć wystawę prac Grzegorza Wawrzyńczaka. Wiemy również, że powoli zaczynają się rozmowy o muminkowym festiwalu z prawdziwego zdarzenia!

Więcej informacji o zajęciach w pracowni grafiki warsztatowej oraz pracowni komiksu i ilustracji znajdziecie TUTAJ.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

GaśnicaGaśnica

2 5

dobrze że to nie ten z kaszub kryminalista

14:51, 09.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ryszard.Ryszard.

2 0

Tylko proszę nie przedstawiać wojny jako przygody tyko jako okrucieństwo, bo w pewnym momencie wszyscy będą chcieli iść na wojnę dla przygody.Miałem okazje posłuchać sąsiada który brał udział w pierwszej wojnie co prawda nie pod Gorlicami tylko we Francji ale chyba wszędzie było tak samo.Dwa miesiące w okopach gdzie nawet hełmu nie można było wystawić bo snajperzy z obydwu stron czyhali , potrzeby fizjologiczne w dołku , nieboszczyki w okopie i szczury które ich oprawiały , jak zachorowałeś albo cię ranili to już zostałeś na wieki bo nikt nie był w stanie cie zabrać. Mówił o zawieszeni broni w wigilię gdzie nawet spotkali się przeciwnicy by po 24 godzinach zacząć od nowa do siebie strzelać. Myślę ze taki obraz byłby realny ,ale czy ktoś by to kupił ?

10:07, 10.02.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%