Zamknij
REKLAMA

Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do nadciśnienia

10:34, 06.12.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Naukowcy z Instytutu Zdrowia Globalnego (ISGlobal) w Barcelonie badali wpływ czynników środowiskowych na zdrowie 4279 dzieci z sześciu europejskich miast: Bradford w Wielkiej Brytanii, Poitiers i Nancy we Francji, Sabadell i Walencji w Hiszpanii i Heraklionu w Grecji.

Gromadzone dane dotyczyły m.in. miejsca zamieszkania matki w okresie ciąży oraz po narodzinach dziecka, stopnia zanieczyszczenia powietrza, zagęszczenia zabudowy, hałasu, natężenia ruchu ulicznego, ilości terenów zielonych i klimatu.

Badacze ustalili, że wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza w okresie pierwszych dwóch trymestrów ciąży miał związek z wysokim ciśnieniem tętniczym w wieku 4-5 lat.

Każde zwiększenie stężenia dwutlenku azotu w powietrzu o 9,1 ?g/m3 przekładało się na wzrost ciśnienia rozkurczowego o 0,9 mmHg. Zaobserwowano także negatywny wpływ dużego zagęszczenia zabudowy i hałasu.

"Wiele dotychczasowych badań wykazało, że wyższe ciśnienie tętnicze w dzieciństwie zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia w wieku dorosłym, dlatego ważne jest zdefiniowanie czynników, które przyczyniają się do wzrostu ciśnienia tętniczego na wczesnym etapie życia" - komentuje autorka analizy Martine Vrijheid. (PAP)

koc/ ekr/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%