Zamknij
REKLAMA

Picie mleka 1 proc., zamiast 2 proc. i tłustego, spowalnia starzenie się

23:40, 16.01.2020 | J.R
REKLAMA
Skomentuj
PAP

Badanie, które doprowadziło do takich wniosków (https://www.hindawi.com/journals/omcl/2019/1574021/) przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga (USA) na grupie 5834 dorosłych Amerykanów. Zespół pod kierunkiem dr. Larry?ego Tucker?a analizował związek pomiędzy długością telomerów a częstością spożycia mleka i zawartością tłuszczu mlecznego.

Telomery są końcowymi i niekodującymi odcinkami chromosomów, stanowiącymi zabezpieczenie przed uszkodzeniami podczas kopiowania nici DNA. Każdy podział komórki powoduje naturalne skracanie się telomerów. Są one więc ściśle skorelowane z wiekiem. Dlatego im starsi ludzie, tym krótsze są ich telomery.

Badacze porównywali uczestników w kilku aspektach: osoby pijące mleko codziennie w porównaniu do osób pijących je raz w tygodniu oraz osoby wybierające mleko pełnotłuste i 2 proc. w porównaniu do osób pijących mleko odtłuszczone i 1 proc.

Prawie połowa osób biorących udział w eksperymencie spożywała mleko codziennie, a 1/4 co najmniej raz na tydzień. Niemal 1/3 uczestników zgłosiła, że zawsze wybiera mleko pełnotłuste, a 30 proc. to, które zawiera 2 proc. tłuszczu. Jedynie 10 proc. badanych spożywało mleko 1 proc., a 17 proc. całkowicie odtłuszczone. Około 13 proc. w ogóle nie piło mleka krowiego.

Okazało się, że każdy 1 proc. wzrostu spożycia tłuszczu mlecznego (czyli picie mleka 2 proc. vs. 1 proc.) wiązał się ze skróceniem telomerów o 69 par zasad azotowych, co - zdaniem naukowców - przekłada się na ponad 4 dodatkowe lata w naszym wieku biologicznym. Po porównaniu ze sobą najbardziej skrajnych przypadków, czyli osób bardzo często pijących mleko pełnotłuste i a osób sięgających wyłącznie po mleko odtłuszczone, Tucker odkrył, że telomery tych pierwszych są aż o 145 par zasad krótsze. ?Zdziwiło nas to, jak duże były te różnice? - opowiada autor badania.

Jak dodaje, zaskakujące okazało się również, że osoby w ogóle nie spożywające mleka krowiego miały krótsze telomery niż te, które piły mleko o niskiej zawartości tłuszczu.

?Mleko jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych rodzajów żywności - mówi dr. Tucker. - Ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Wyniki naszego badania są kolejnym argumentem w tej niekończącej się dyskusji. Na pewno są warte rozważenia?.

Naukowiec dodaje też, że uzyskane przez jego zespół wyniki potwierdzają obecne wytyczne dietetyczne dla Amerykanów, które zachęcają dorosłych do spożywania mleka o niskiej zawartości tłuszczu - zarówno beztłuszczowego, jak i tego o zawartości tłuszczu na poziomie 1 proc.

?Picie mleka nie jest niczym złym - podsumowuje Tucker. - Po prostu powinniśmy być bardziej świadomi tego, jaki rodzaj mleka wybieramy?. (PAP)

kap/ ekr/

(J.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

SzczeraSzczera

2 0

Można dolać wody i napić się 00.01%. 14:23, 17.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tadek1tadek1

4 0

Mój dziadek pił codziennie pół litra mleka po dojeniu, jeszcze ciepłego.....do 95 roku życia. 17:29, 17.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PolakPolak

3 0

1%, 2% to jest farbowana woda, nie mleko. Nawet 3.2% to podróbka mleka. Mleko tylko od rolnika, bez regulowanej zawartości tłuszczu! Polacy! Nie dajcie sie faszerować chemią! 09:39, 18.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone