Zamknij

Gorlicka tężnia w Parku Miejskim już działa! [FOTO]

Piotr BoczońPiotr Boczoń 21:39, 28.03.2022 PB Aktualizacja: 21:44, 28.03.2022
Skomentuj Fot. Piotr Boczoń / Gorlice24 Fot. Piotr Boczoń / Gorlice24

Gorlicka tężnia w Parku Miejskim już działa! [FOTO]

W ostatnim czasie w całym kraju zapanowała moda na tężnie solankowe. Powstają niemal w każdej miejscowości. Mniejsze, większe, wyrastają niemal jak grzyby po deszczu. Najbliższa do tej pory znajdowała się w Wapiennym. Od dziś można jednak korzystać z mikroklimatu wytwarzanego przez konstrukcję nie wyjeżdżając z Gorlic!

W poniedziałek po raz pierwszy została uruchomiona tężnia solankowa w parku miejskim w Gorlicach. Została zbudowana w miejscu dawnej kawiarni parkowej. Z pewnością będzie teraz stanowić jeden z obowiązkowych punktów do odwiedzenia podczas wizyty w parku. Co warte zauważenia, teren wokół konstrukcji został wyłożony częścią kostki granitowej, którą wcześniej usunięto z ulicy Mickiewicza.   

Na budowę tego obiektu Miasto Gorlice pozyskało dofinansowanie w kwocie 124 783,40 zł z Województwa Małopolskiego. Całkowity koszt inwestycji to blisko 360 tysięcy złotych. 

Podobną tężnię niedawno wybudowano w Bobowej. Tamtejszy urząd pozyskał stosunkowo wyższą kwotę dotacji, bo aż 218 055,00 z blisko 330 tysięcy całkowitego kosztu. Chociaż obie wyglądają podobnie, ta w parku miejskim w Gorlicach jest większa. Serce gorlickiej tężni, na które składają się pocięte gałązki tarniny jest znacznie większe od bobowskiej konstrukcji. To z kolei zdecydowanie wpłynie na efektywność działania całej instalacji i ilość uwalnianego do otoczenia jodu.

Podstawą działania tężni jest spływająca solanka (roztwór minimum 16% NaCl) po gałęziach tarniny (śliwy, ciernistego krzewu, który łatwo możemy spotkać na skrajach lasów i dróg) 

Kolejną zaletą tężni w parku jest fakt, że znajduje się wśród drzew i jest osłonięta od silnego wiatru. To z kolei sprawia, że uwalniany z solanki jod nie jest "wywiewany", a dłużej będzie się utrzymywał w otoczeniu dając realny efekt korzystania z walorów tężni. Z pewnością podniosą się głosy, że słońce i wiatr zwiększają intensywność działania tężni, i po części oczywiście będzie miał rację - jednak przy małej konstrukcji te czynniki, a zwłaszcza wiatr mogą mieć działanie odwrotne.

W Gorlicach może nie będziemy mieli drugiego Ciechocinka, ale na pewno nie jest to konstrukcja "od picu" jak wiele z budowanych w całym kraju mini-instalacji solankowych. Gorlicka tężnia ma działać w cyklach 30minutowych, tj. przez 30min będzie tłoczona solanka, po czym następować będzie identyczna przerwa.

Tężnia to obiekt wytwarzający specyficzny mikroklimat – zbudowany z gałązek tarniny, po której spływa solanka. Najlepsze działanie wykazuje przy lekkim wietrze, podczas którego powstaje pełna ważnych dla zdrowia pierwiastków mgiełka solankowa. Jest ona niezwykle pomocna w profilaktyce i przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Ze względu na dużą odległość od morza, mieszkańcom naszej części kraju często brakuje w organizmie dobroczynnych dla zdrowia składników, jakimi są m.in. jod, brom, wapń i magnez. Dzięki tężni będziemy mogli uzupełniać je w naszych organizmie.

[FOTORELACJA]1615[/FOTORELACJA]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

))

3 1

Koska z ul Mickiewicza i strózowska to kilkaset metrów a tam odrobina z tego na tezni jest a gdzie reszta?:)W m.z.u..k czy wyparuje za chwile..??)) 15:07, 30.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%