Zamknij
REKLAMA

Małe smoki z gorlickiego ogródka [ FOTO ]

Piotr Boczoń Piotr Boczoń 12:36, 26.06.2022 . Aktualizacja: 12:43, 26.06.2022
Skomentuj Fot. Piotr Boczoń / Gorlice24 Fot. Piotr Boczoń / Gorlice24

W gorlickich ogródkach przydomowych spotkać można wielu "małych" sąsiadów. I nie chodzi tu tylko o myszy czy kota sąsiada.

Rozpoczęły się wakacje. Pogoda letnia w pełni. Słońce dogrzewa i z tych promieni korzystamy nie tylko my.

Smoki z ogrodu

Jeżeli przy ogródku macie "skalniak" i będziecie uważnymi obserwatorami to macie dużą szansę wypatrzyć wylegujące się w słońcu małe smoki. Mowa oczywiście o jaszczurkach zwinkach, najpopularniejszym gadzie występującym w Polsce. Uwielbiają wygrzewać się w promieniach słońca, zwłaszcza o poranku. Jako, że są zwierzętami zmiennocieplnymi jest to potrzebne do prawidłowego funkcjonowania ich organizmu.

Jaszczurka zwinka podlega całkowitej ochronie. Pamiętajcie, aby ich nie łapać i nie robić krzywdy. Są gadami bardzo pożytecznymi - ich pożywieniem są szkodniki. Żywią się ślimakami, a także pająkami, owadami, pluskwiakami czy też gąsienicami. Jaszczurki to takie małe, drapieżne "krokodyle" o bardzo dużym apetycie. 

Zwinka jest gadem płochliwym, ale mieszkając obok domu potrafi się "nieco" oswoić. 

Oczywiście nie mówimy to o fakcie, że podejdzie nam do ręki. Jeśli będzie widzieć, że przechodząc obok nie zwracamy na nią uwagi i nic jej nie grozi, w pewnym momencie nawet jak się mocno zbliżymy nie ucieknie od razu i pozwoli się poobserwować z bliska. A to niesamowite i ciekawe istoty.

Jeżeli jednak jaszczurka poczuje zagrożenie lub będzie ktoś próbował ją złapać - potrafi odrzucić swój ogon, który przez chwilę potrafi się sam ruszać. Ma to odwrócić uwagę drapieżnika i pozwolić na ucieczkę gadowi. W takiej sytuacji za jakiś czas ogon jaszczurce odrośnie.

Nie w każdym ogródku jednak je spotkamy. Aby zwinka zamieszczała w naszym sąsiedztwie potrzebuje odpowiednich warunków. Przede wszystkim potrzebuje odpowiedniego lokum do mieszkania - jej miejscem bytowania są przede wszystkim szczeliny, w których może się bezpiecznie ukrywać. Najlepiej sprawdzają się tutaj kamienie, zwłaszcza ułożone w małe sterty. Jeżeli taką ułożymy, zwłaszcza w sąsiedztwie roślinności - jest duża szansa, że zamieszkają w niej te niezwykłe gady.

Jeżeli zobaczycie jaszczurkę pięknie umaszczoną w intensywne zielenie to wiedzcie, że to samiec w szacie godowej. Samice wyglądają znacznie skromniej.

 Zaskrońce nie są groźne!

Węże bywają kolejnymi smoczymi gośćmi w ogrodzie. U wielu osób budzą strach i przerażenie. Oczywiście żmija może być groźna, jednak jest bardzo mała szansa, aby to ją spotkać w ogródku. Zdecydowanie prędzej może pod nasz dom zaglądnąć zaskroniec, zwłaszcza jeśli mamy oczko wodne, do którego może chętnie wpełznąć. Poznacie go po żółtych plamach za głową, a dokładniej "za skroniami" - stąd też jego nazwa. Dla człowieka jest całkowicie niegroźny. Nie jest też jadowity.

Jeżeli go zobaczycie - nie musicie się go obawiać i wzywać pomocy. Pozwólcie mu chwilę zagościć w ogródku. Nie straszcie go i zanim się obejrzycie już go nie będzie.

Jeżeli nie mieliście okazji zobaczyć "małych smoków" obok swojego domu obejrzyjcie galerię zdjęć, które zrobiliśmy w jednym ogródków z Gorlicach.

[FOTORELACJA]1735[/FOTORELACJA]

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (4)

StopStop

4 0

Zgadzam się z redaktorem te jeszczurki są mege potrzebne w ogrodzie. Dodam że moje są tak oswojone że drzownice jedzą z ręki. A ostatnio nakręciłem filmik z godów pierwszy raz w życiu widząc jak to One robią. 16:06, 26.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

FioFio

0 0

Co to jest drzownice? 00:02, 28.06.2022


BettiBetti

5 0

Czemu nic nie piszecie o prawniczce córce kościelnego? 16:42, 26.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mm

5 0

Jeśli ktoś chce zobaczyć ładna jaszczurkę polecam sobie siąść na kamiennych ławkach w Szymbarku między kasztelem a scena:). 17:37, 26.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%