Gorlice są miastem światła – to tutaj Ignacy Łukasiewicz wynalazł pierwszą uliczną lampę naftową. W XIX w. rozwinął się tu przemysł naftowy. Miejscowość nie jest duża, ale stanowi ważny ośrodek, skupiający instytucje oświatowe, sądowe, handlowe, kulturalne i administracyjne.
Gorlice są miastem światła – to tutaj Ignacy Łukasiewicz wynalazł pierwszą uliczną lampę naftową. W XIX w. rozwinął się tu przemysł naftowy. Miejscowość nie jest duża, ale stanowi ważny ośrodek, skupiający instytucje oświatowe, sądowe, handlowe, kulturalne i administracyjne.
Gorlice są dobrze skomunikowane z innymi miastami: 38 km dzieli je od Nowego Sącza, 52 km od Tarnowa. Warto zainwestować w biznes w tym mieście, ponieważ władze dbają o stwarzanie warunków korzystnych dla rozwoju przedsiębiorczości:
tworzą tereny atrakcyjne inwestycyjnie
inwestują w infrastrukturę techniczną
współpracują z instytucjami biznesowymi
przygotowują plany gospodarki przestrzennej
W Gorlicach korzystnie jest nie tylko lokować swój kapitał, to także dobre miejsce do życia. Miasto jest stolicą Beskidu Niskiego i Pogórza, czyli idealną bazą wypadową do Magurskiego Parku Narodowego. Koniecznie trzeba poznać ciekawą i trudną historię żyjących tu niegdyś Łemków i Pogórzan, odwiedzić piękne drewniane kościoły i cerkwie wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Okolica to raj dla miłośników historii, jazdy konnej, narciarstwa i wodolecznictwa.
Wyrejestrowane firmy
Najnowsze dane za październik pokazują, że z rejestru REGON wykreślonych zostało 11 podmiotów w samych Gorlicach oraz 1685 w województwie małopolskim. Dla porównania we wrześniu ubyły 4 firmy w Gorlicach i 1263 w województwie małopolskim.
Nowe firmy Gorlice
W październiku łączna liczba założonych nowych firm w Gorlicach wyniosła 8, w tym:
8 osób prowadzące działalność gospodarczą
0 spółek cywilnych
0 spółek z o.o.
0 spółek akcyjnych
Dla porównania we wrześniu w Gorlicach przybyło 12 przedsiębiorstw:
10 osób prowadzących działalność gospodarczą
0 spółek cywilnych
2 spółki z o.o.
0 spółek akcyjnych
Widzimy, że liczba zakładanych firm nieznacznie zmalała. Spadek wystąpił w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek z o.o. W analizowanych okresach nikt nie założył spółki cywilnej ani akcyjnej.
Nowo założone firmy woj. małopolskie
W całym województwie małopolskim od 1 do 31 października przybyło 3436 firm, w tym:
2937 osób prowadzących działalność gospodarczą
45 spółek cywilnych
447 spółek z o.o.
6 spółek akcyjnych
W poprzednim miesiącu (1-30.09) w woj. małopolskim doszło 2860 firm, w tym:
2355 osób prowadzących działalność gospodarczą
52 spółki cywilne
440 spółek z o.o.
13 spółek akcyjnych
W całym województwie małopolskim możemy dostrzec wyraźną tendencję wzrostową w przypadku osób fizycznych zakładających działalność gospodarczą, oraz niewielki wzrost dotyczący spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Obserwujemy nieznaczny spadek w liczbie zakładanych spółek cywilnych i akcyjnych.
Jaką formę prowadzenia firmy wybrać?
Wybór optymalnej formy działalności nie jest prosty. Większość przedsiębiorców wybiera jednoosobową działalność gospodarczą, co ma wady i zalety. W tym przypadku właściciel firmy odpowiada za nią całym swoim majątkiem, dlatego lepiej sprawdzi się w mikro- lub małym przedsiębiorstwie. Dużym plusem są niskie koszty prowadzenia – nie trzeba wnosić wkładu własnego. Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej może zatrudniać pracowników.
Druga pod względem popularności wśród biznesmenów jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Taka rodzaj firmy potrzebuje zarządu oraz wspólników. Wspólnicy nie mogą na bieżąco zarządzać zyskiem spółki – każdy obrót pieniężny musi być zarejestrowany. Aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, trzeba wnieść kapitał zakładowy – minimum 5000 zł. Zaletą jest ograniczona odpowiedzialność majątkowa wspólników: nie może być ona większa niż wniesiony przez nich wkład.
Prosta spółka akcyjna łączy w sobie natomiast zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej. Zarząd takiej firmy może być jednoosobowy, nie trzeba tworzyć rady nadzorczej. Zamiast kapitału zakładowego wymagane jest stworzenie kapitału akcyjnego w wysokości minimum 1 zł. W prostej spółce akcyjnej brak odpowiedzialności za zobowiązania firmy – jedyne, co można utracić, to wniesione środki.
Zamierzasz założyć firmę? Uzyskaj bezpłatną pomoc w jej otwarciu: https://adfk.pl/zalozenie-firmy/
Artykuł powstał na podstawie danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.
Kraków: Dzwon Zygmunt obwieścił światu wybór papieża
Krakow to zawsze Krakow czyli Rozwoj i Praca dla kazdego.
Adwokat
04:25, 2025-05-09
Wybrano nowego papieża! Przybrał imię Leon XIV
Bardzo dobrze ze jest z poza Europy, bo nie bedzie Koscioł cwaniakował a ludzie nadal beda odchodzic z Koscioła.
Proboszcz
03:08, 2025-05-09
Wybrano nowego papieża! Przybrał imię Leon XIV
nowy papież robi ogromne wrażenie .widać ze jest sympatycznym pozytywnym człowiekiem. Jest❤️ podobny do Jana Pawła drugiego Karola Wojtyły ❤️
czytelnik
00:46, 2025-05-09
Kraków: Dzwon Zygmunt obwieścił światu wybór papieża
bardzo sympatyczny nasz nowy papież podobny jest do Jana Pawła drugiego
czytelnik
00:38, 2025-05-09