Dokonując wyceny przedsiębiorstw należy wziąć pod uwagę kwestie, od których uzależniona jest wartość firmy. Co do nich należy? Jakie metody wyceny można zastosować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Wycena to proces określenia wartości przedsiębiorstwa, który nie jest jednak ściśle uregulowany przez przepisy prawa. Warto jednak zlecić go wyspecjalizowanemu podmiotowi, którego przykładem może być kancelaria Sipex. Gwarantuje to bowiem, że wycena spółki będzie nie tylko rzetelna, ale również wiarygodna. Wycena przedsiębiorstwa na rzeczoznawcy.net.pl oferowana jest zarówno dużym firmom, jak i spółkom, które wchodzą dopiero na drogę rozwoju.
W jaki sposób przeprowadza się zatem wycenę przedsiębiorstwa? Otóż, istotny jest w tym przypadku nie tylko dobór odpowiednich metod wyceny, ale również stosowanie się do prawnych rekomendacji, które zostały wydane przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych (PFSRM) i są znane jako Powszechne Krajowe Zasady Wyceny. Nota ta została uchwalona przez Radę Krajową PFSRM i włączona jako Nota interpretacyjna nr 5 „Ogólne zasady wyceny przedsiębiorstwa”(NI 5) do zbioru Powszechnych Krajowych Zasad Wyceny.
Chcąc przeprowadzić proces wyceny przedsiębiorstwa należy wiedzieć to, co wpływa na wartość przedsiębiorstwa. Jest ona uzależniona bowiem od 2 głównych czynników, czyli:
posiadanych aktywów (w tym także aktywów niematerialnych), które należy skorygować o zobowiązania pomniejszające ich wartość;
zdolności przedsiębiorstwa do generowania zysków.
Jak już wspomniano chcąc dokonać wyceny przedsiębiorstwa należy zastosować odpowiednie metody, które klasyfikuje się jako porównawcze, dochodowe, majątkowe i mieszane. Metody porównawcze zakładają zestawienie wycenianej firmy z innym przedsiębiorstwem działającym w tej samej branży i posiadającym zbliżoną wielkość, co pozwoli przeprowadzić kalkulację wartości rynkowej. W podejściu dochodowym wykorzystywana jest z reguły natomiast metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych, która pozwala określić zdolność firmy do generowania zysków.
Może to być istotne m.in. w celu weryfikacji zdolności kredytowej. Metody majątkowe to z kolei metoda skorygowanych aktywów netto, metoda wartości likwidacyjnej lub metoda wartości odtworzeniowej, które umożliwiają ustalenie wartości aktywów pomniejszonych o posiadane zobowiązania. Wycena przedsiębiorstwa w podejściu mieszanym zakłada wykorzystanie kilku metod jednocześnie, co sprawia, że wyceniane przedsiębiorstwo zostaje zlustrowane pod różnym kątem.
Obowiązujące standardy wyceny przedsiębiorstwa zakładają, że może być przeprowadzana w różnych celach, np. w przypadku transakcji kapitałowych, czy na potrzeby zabezpieczenia kredytu. Wyróżnia się bowiem 5 podstawowych funkcji wyceny, a mianowicie:
funkcję doradczą, która ma na celu uzyskanie danych niezbędnych do przeprowadzenia zamierzonych transakcji kapitałowych oraz dla potrzeb zarządzania przedsiębiorstwem;
funkcję argumentacyjną, ponieważ wycena przedsiębiorstwa może być argumentem w trakcie negocjacji;
funkcję mediacyjną, ponieważ wycena może być przeprowadzana z uwagi na udział firmy w różnego rodzaju sporach;
funkcję zabezpieczającą, ponieważ wycena może stanowić zabezpieczenie przed negatywnymi skutkami różnego rodzaju sporów;
funkcję informacyjną, ponieważ wycena przedstawia także aktualną sytuację firmy oraz dostarcza informacji umożliwiających skuteczne zarządzanie jej wartością.
Podsumowując należy stwierdzić, że wycena przedsiębiorstwa powinna brać pod uwagę uwarunkowania, które wpływają na jego wartość. Dokonuje się jej przy wykorzystaniu metod wyceny, które pozwalają oszacować wartość z punktu widzenia właściciela przedsiębiorstwa, czyli sprzedającego.