Życie w erze cyfrowej wiąże się z wieloma korzyściami, ale także ryzykiem utraty cennych danych. Bez względu na to, jak ostrożnie dbamy o nasze komputery, dyski i inne urządzenia, awarie systemu czy uszkodzenia sprzętu mogą się zdarzyć, prowadząc do straszliwej perspektywy utraty ważnych plików. W takich sytuacjach zadajemy sobie pytanie, czy awarii udałoby się uniknąć, a skoro już się wydarzyła, co zrobić, by odzyskać niezbędne dane?
Awarie systemu mogą mieć różnorodne przyczyny. Do najczęstszych zaliczają się uszkodzenia sprzętowe, błędy ludzkie, zainfekowanie sprzętu złośliwym oprogramowaniem, problemy z zasilaniem.
Fizyczne uszkodzenia komponentów, takich jak dyski twarde, pamięć RAM, czy procesory, mogą prowadzić do awarii całego systemu. Uszkodzenia bywają powodowane zużyciem, przegrzewaniem się, zbyt silnymi wibracjami, a nawet przypadkowym upadkiem sprzętu. Do awarii dojść może też w wyniku przeciążenia systemu. Może to wystąpić, gdy zbyt wiele aplikacji lub procesów działa jednocześnie, co może spowodować, że system zastrajkuje, szczególnie gdy komponenty sprzętu nie są w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury pracy i dojdzie do przegrzania.
Człowiek również nie jest najmocniejszym ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa systemu. Przypadkowe błędy, takie jak niechciane usunięcie ważnych plików, instalacja nieodpowiedniego oprogramowania lub niewłaściwa konfiguracja systemu, mogą prowadzić do awarii. Z kolei ci, którzy mieli do czynienia z wirusami, trojanami czy innymi rodzajami złośliwego oprogramowania, doskonale wiedzą, że może się ono przyczynić do degradacji lub utraty danych oraz destabilizacji systemu operacyjnego.
Co można zrobić, aby zapobiegać utracie ważnych plików? To, że jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko powstania awarii, to często myślenie życzeniowe, ponieważ na wiele sytuacji zwyczajnie nie mamy wpływu. Oczywiście, ostrożność w korzystaniu ze sprzętu jest jak najbardziej wskazana, lecz wiele awarii zdarza się pomimo naszych starań, by ich uniknąć. Co możemy zrobić, to zgromadzić najcenniejsze dane na osobnych nośnikach, gdzie będą bezpieczne. Taki backup zmniejsza stres związany z tym, że dane znikną bezpowrotnie. Aby jednak był efektywny, trzeba pamiętać o dwóch sprawach.
Po pierwsze, dane przechowywane jako kopia powinny być jak najbardziej aktualne. Odzysk danych z backupu spełni swoją rolę, jeśli zawierać będzie informacje niezdeaktualizowane. W tym celu trzeba nadpisywać dotychczasowe pliki, kiedy ulegną one zmianie. Po drugie zaś, warto posiadać nie jedną, ale kilka kopii, które przechowywać będziemy na różnych rodzajach nośników. Do dyspozycji mamy zewnętrzne dyski, karty pamięci, a nawet wirtualną chmurę.
Jeśli nie zabezpieczyliśmy ważnych dla siebie plików i zniknęły wraz z awarią systemu, stoimy przed koniecznością ich odzyskania. Należy pamiętać, że samodzielne próby przywracania plików są wysoce niebezpieczne i dla sprzętu, i dla samych danych. Dostępne w sieci programy do przywracania plików mogą narobić jeszcze więcej szkód. Odzyskiwanie utraconych danych to sprawa niezwykle delikatna, szczególnie jeśli utrata nastąpiła z powodu fizycznej awarii nośnika. Nierzadko niezbędne jest wtedy rozebranie go w warunkach laboratoryjnych, sterylnych. Zajmują się tym eksperci, tacy jak Datalab.pl. Aby poprosić tych fachowców o pomoc, wystarczy przynieść nośnik do siedziby w Poznaniu, wysłać nośnik korzystając z bezpłatnej usługi kurierskiej bądź zanieść do punktu partnerskiego Komputronik. Odzyskiwanie plików poprzedzone będzie fachową diagnozą i rzeczowym raportem.
Choć awariom systemu nie zawsze udaje się zapobiec, można wdrożyć pewne kroki, które minimalizują ryzyko konsekwencji, jakie te awarie za sobą pociągają. Systematyczny backup danych jest obowiązkowy. Jeśli mimo wszystko musimy odzyskiwać pliki, zawsze korzystajmy tylko z usług profesjonalistów.