Trwale wyrejestrowane auto nie musi już być objęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Mimo to przeniesienie OC na inny pojazd nie jest możliwe. Co zatem dzieje się z polisą na wyrejestrowane auto? Czy można w takiej sytuacji odzyskać od ubezpieczyciela zwrot niewykorzystanej składki OC? Jak to wygląda w przypadku ubezpieczenia AC? Wyjaśniamy!
W Polsce obowiązkowe ubezpieczenie OC jest przypisane do właściciela samochodu, a nie do kierowcy. Uwaga: chodzi tu o konkretny samochód. Oznacza to, że nie może zostać przeniesione na inny pojazd. W przypadku sprzedaży auta, z polisy może dalej korzystać nowy właściciel – chyba, że zdecyduje się na zmianę ubezpieczyciela.
Gdy natomiast wyrejestrowujesz stary pojazd i kupujesz nowy, musisz na nowo wykupić ubezpieczenie dot. tego samochodu (atrakcyjną ofertę na ubezpieczenia OC, AC, Assistance i NNW znajdziesz na przykład w PKO BP na stronie https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/ubezpieczenia/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-samochodu/). Czy opłacone już składki starego OC przepadną po wyrejestrowaniu auta? Na szczęście nie.
Samochód możesz trwale wyrejestrować między innymi w przypadku, gdy zostanie oddany do stacji demontażu, sprzedany za granicę lub skradziony albo trwale utracony z innego powodu (np. pożaru). Gdy auto jest istotnie uszkodzone lub wymaga naprawy ważnych elementów konstrukcyjnych, możesz z kolei wyrejestrować je tymczasowo – na okres od 3 do 12 miesięcy.
Co dzieje się wówczas z ubezpieczeniem samochodu? Zarówno ubezpieczenie OC, jak i AC po prostu wygasa wraz z chwilą trwałego wyrejestrowania auta, co sprawia, że możesz otrzymać zwrot niewykorzystanej części składek OC/AC. Inaczej jest w przypadku tymczasowego wyrejestrowania, które nie zwalnia z konieczności opłacania OC, bo pojazd nadal fizycznie istnieje i jest Twoją własnością. Ubezpieczyciel powinien jednak wtedy obniżyć Ci wysokość składki o co najmniej 95%.
Żeby dostać zwrot niewykorzystanych środków za ubezpieczenie samochodu lub obniżkę składki, musisz poinformować ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu pojazdu. Coraz częściej informacja ta nie musi być wysłana na papierze, czy w formie papierowego listu, bo firmy ubezpieczeniowe dopuszczają też kontakt mailowy lub oświadczenie przez internetowe konto klienta. Należy jednak załączyć zdjęcie lub skan dokumentu o wyrejestrowaniu auta.
Zwrot lub obniżkę składki za ubezpieczenie samochodu otrzymasz za każdy niewykorzystany albo nie w pełni wykorzystany dzień ochrony ubezpieczeniowej, liczony od daty decyzji o wyrejestrowaniu. Ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić Ci pieniądze nie później niż w terminie 14 dni od momentu, gdy się do niego z wnioskiem o zwrot/obniżkę składki.